فرش در موزه واتیکان

فرش و زیلو به عنوان فرش ایرانی مربوط به قرن ۱۹ میلادی که حدود ۱۰۰ سال پیش به یکی از پاپ ها هدیه داده شده است در بخش هنر اسلامی موزه واتیکان نگهداری می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، ­موزه‌ واتیکان مجموعه بزرگی از چند موزه در داخل کشور واتیکان است که از بخش‌های متنوعی تشکیل شده و آثار هنری و تاریخی کم نظیری را از تمدن‌های مختلف جهان از جمله ایران در خود جای داده است.

بخش مهمی از موزه واتیکان به هنر اسلامی اختصاص دارد که آثار ایرانی نیز در میان آن خودنمایی می کند.

کشیش «نیکولا ماپلی»، مدیر بخش آثار غیر اروپایی موزه واتیکان گفت: در این موزه علاوه بر کاشی های عتیقه و سرامیک ایرانی که بر روی دیوار نصب شده و در دوران مختلف به پاپ ها هدیه داده شده بود، آثار دیگری مانند فرش و قلمکاری ایرانی نیز وجود دارد که هم اکنون به علت تعمیرات در بخش هنر اسلامی به دقت بسته بندی و جمع آوری شده اند و در انباری ویژه نگهداری می شود.

کشیشی ماپلی با اشاره به زیلو فرش ایرانی مربوط به قرن ۱۹ میلادی که حدود ۱۰۰ سال پیش به یکی از پاپ ها هدیه داده شده است، افزود: با توجه به این که در ماه جاری قرار است نمایشگاهی درباره هنر اسلامی در استرالیا برگزار شود این اثر هم یکی از آثار هنر ایرانی خواهد بود که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

هر روز حدود ۳۰ هزار نفر از این موزه پانصد ساله که از بزرگترین و غنی ترین موزه های جهان است، بازدید می کنند. خانم «باربارا یاتا» رئیس موزه واتیکان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: موزه واتیکان را می توان موزه پاپ ها نامید زیرا این موزه دارای شاهکارهای هنری است که پاپ ها در طول تاریخ گردآورده اند و به نوعی راوی داستان هنر و ایمان بشر در طول تاریخ هستند.

رئیس موزه واتیکان و همچنین رئیس بخش آثار غیر اروپایی این موزه آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاهی از آثار هنر اسلامی و ایرانی موزه واتیکان در ایران اعلام کردند.

کشیش ماپلی تاکید کرد: ما از هر گونه همکاری با ایران استقبال می کنیم و فکر می کنیم که هنر نیز می تواند یکی از کانال های گفتگو بین ادیان و فرهنگ ها باشد. بازدیدکنندگان در موزه واتیکان برای دیدن ۷۰هزار اثر هنری این موزه باید مسیری بیش از ۷ کیلومتر را طی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =