موزه تخصصی فرش حرم رضوی

موزه فرش آستان قدس رضوی به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش خاورمیانه است که نزدیک به ۹۰ درصد فرش‌های این موزه توسط بانیان خیر و عاشقان حضرت رضا (ع) در زمان‌های مختلف به این مجموعه اهدا و وقف و بقیه آن نیز به سفارش این مجموعه برای استفاده در این بارگاه ملکوتی و بیوتات خریداری‌شده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی با زیربنایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۷ مترمربع و مساحت ۲ هزار و ۳۴۰ مترمربع، شامل سه‌طبقه نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی است.

فضای نمایشی آن، بر اساس طرح طبقه‌بندی موضوعی مناطق بافت و با توجه به قدمت آثار، در سه‌طبقه و نمایش ۱۰۲ تخته فرش تفکیک‌شده است.

علاقه‌مندان به هنر صنعت فرش به‌ویژه فرش‌های اهدایی به آستان قدس رضوی می‌توانند از قالی‌های دوره صفوی و قالی‌های بزرگ مشهد را در طبقه منهای یک، قالی‌های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌های پرده‌ای را در طبقه همکف و قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب و قالی‌های بافت ایلات و عشایر کشور را در طبقه اول این موزه دیدن کنند.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) طی یک مصاحبه اختصاصی و گزارش میدانی با محمد تاجی چهاربیدی، مدیر موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در محل موزه شما مخاطبان محترم عصر فرش را بیشتر با این موزه ارزشمند و نفیس آشنا می‌کند.

عصرفرش: تاریخچه شکل‌گیری موزه در آستان و نمایش فرش‌ها چگونه و از چه زمانی آغازشد؟

در سال ۱۳۲۴ شمسی با افتتاح اولین موزه آستان قدس رضوی، تعدادی از فرش‌های تاریخی حرم مطهر مانند قالی گلابتون دار، قالی پرده‌ای دورو، قالیچه چهارفصل و قالیچه ابریشمی سجاده‌ای همراه با دیگر آثار دوره صفویه و قاجاریه به نمایش درآمد.

در سال ۱۳۵۶ شمسی با ساخت موزه مرکزی، این مجموعه در سالن درهای طلا و نقره به نمایش درآمد و به‌مرور فرش‌های دیگری نیز به آن افزوده شد.

عصرفرش: موزه تخصصی فرش از چه زمانی با چه تعداد فرش، چه وسعتی و در کدام صحن شروع به کارکرده است؟

با توجه به اهمیت مجموعه فرش‌های موجود در خزانه و موزه و اهداء آثار بسیار ارزشمند به آستان قدس رضوی ضرورت تأسیس گنجینه‌ای تخصصی به‌عنوان موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی

از سال ۱۳۷۷ در ساختمان فعلی که در حال حاضر موزه قرآن است با ۵۷ تخته فرش (۴۰ تخته) و منسوجات (۱۷ قطعه) گشایش یافت که قبل از آن محل تالار مطالعه آقایان در ضلع جنوب شرقی صحن امام خمینی (ره) برای این امر اختصاص‌یافته بود.

عصرفرش: آیا موزه تخصصی فرش طرح توسعه نیز داشت؟

بله ساختمان موزه تخصصی فرش پس از انقلاب اسلامی با رویکرد مدیریت آستان قدس رضوی در جهت توسعه فرهنگی و تحول در تشکیلات اداری که گنجینه‌های تخصصی گشایش یافت در مسیر توسعه با عنایت خاص تولیت معظم و قائم‌مقام محترم آستان قدس رضوی در سال ۱۳۸۳ ساختمانی جنب موزه مرکزی در دست احداث قرار گرفت که آماده‌سازی و بهره‌برداری آن به ۱۸ آبان ماه هم‌زمان با روز عید سعید غدیر در سال ۱۳۹۰ در صحن کوثر در کنار موزه مرکزی آستان افتتاح شد و شروع به کارکرد.

عصرفرش: چه تعداد فرش در موزه برای نمایش و مخزن آن نگهداری می‌شود؟

تعداد ۴۶۹ تخته فرش دستباف در سه‌طبقه فضای نمایشی و مخزن موزه وجود دارد که ۱۰۲ تخته آن شامل قالی، قالیچه و تابلو فرش در معرض دید علاقه‌مندان در فضای نمایشی و ۳۶۷ تخته دیگر نیز در مخزن وجود دارد.

عصرفرش: چه تعداد فرش‌های موزه با چه کاربری‌ و در چه زمان‌هایی اهدایی و وقف‌شده است؟

۹۰ درصد فرش‌های موزه توسط بانیان خیر و علاقه‌مندان به اهل‌بیت (ع) به‌ویژه امام رضا (ع) اهدا و با کاربری کف‌پوش، پرده، سجاده و تابلو فرش وقف‌شده است.

فرش‌ها در سه دوره صفویه، قاجاریه و معاصر (پهلوی دوم) وقف و اهداشده است.

«ادامه مطلب را در گزارش دوم بخوانید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =