موزه فرش حرم رضوی

موزه فرش آستان قدس رضوی به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش خاورمیانه است که نزدیک به ۹۰ درصد فرش‌های این موزه توسط بانیان خیر و عاشقان حضرت رضا (ع) در زمان‌های مختلف به این مجموعه اهدا و وقف و بقیه آن نیز به سفارش این مجموعه برای استفاده در این بارگاه ملکوتی و بیوتات خریداری‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی با زیربنایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۷ مترمربع و مساحت ۲ هزار و ۳۴۰ مترمربع، شامل سه‌طبقه نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی است.

فضای نمایشی آن، بر اساس طرح طبقه‌بندی موضوعی مناطق بافت و با توجه به قدمت آثار، در سه‌طبقه و نمایش ۱۰۲ تخته فرش تفکیک‌شده است.

علاقه‌مندان به هنر صنعت فرش به‌ویژه فرش‌های اهدایی به آستان قدس رضوی می‌توانند از قالی‌های دوره صفوی و قالی‌های بزرگ مشهد را در طبقه منهای یک، قالی‌های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌های پرده‌ای را در طبقه همکف و قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب و قالی‌های بافت ایلات و عشایر کشور را در طبقه اول این موزه دیدن کنند.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) طی یک مصاحبه اختصاصی و گزارش میدانی با محمد تاجی چهاربیدی، مدیر موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در محل موزه شما مخاطبان محترم عصر فرش را بیشتر با این موزه ارزشمند و نفیس آشنا می‌کند.

عصرفرش: نخستین، قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین فرش یا قالی موزه چه فرشی (با ذکر طرح و اندازه) است؟

نخستین و قدیمی‌ترین فرش با طرح افشان از دوره صفویه است که سه تخته فرش آن برای داخل حرم و زیر پای زائرین به‌عنوان کف‌پوش وقف‌شده است.

دوتخته از فرش این‌ها به ابعاد ۱۵ متری (۵*۳) و یک‌تخته فرش دیگر به ابعاد ۳۶ متری (۹*۴) است.

عصرفرش: می‌توانید اسامی تعدادی از واقفین فرش‌های موزه آستان را نام ببرید؟

برادران صفدرزاده حقیقی از مهم‌ترین واقفان این موزه تخصصی فرش هستند که از سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ هجری شمسی بیشتر فرش‌های تصویری بافت اصفهان را با بافت طرح اماکن مذهبی با کاربری کف‌پوش، سجاده و پرده در ورودی‌های حرم مطهر برای جلوگیری از سرما وقف کردند.

عصرفرش: اولین فرش موزه توسط چه کسی اهداشده است؟

در مورد اینکه اولین فرش را چه کسی وقف یا اهدا کرده اطلاعات دقیق و مشخصی در دست نیست ولی درمجموع بر اساس آخرین آمار و مدارک و مستندات موجود نخستین فرش‌ها از دوره صفویه وقف و اهداشده است.

عصرفرش: قالی‌ها از کدام مناطق کشور است؟

کاشان، اصفهان، کرمان، سنندج، خراسان بزرگ (شمالی و جنوبی و رضوی)، تبریز، اراک، همدان، اردبیل، قم، چهارمحال بختیاری و ایلات و عشایر

عصرفرش: چه طرح‌ها و نقوشی از فرش در موزه موجود است (اسامی طرح‌ها)؟

قالی‌های افشان، افشان شاه‌عباسی (گلابتون‌دار)، محرابی گلدانی، قالیچه محرابی درختی (درخت طوبی)، محرابی قندیلی، محرابی تصویری، بته‌جقه، بته سراسری (ملا حسن محتشم)، قاب قابی (خشتی) طرح محرمات با نقوش اسلیمی، چهارفصل و شکارگاه و طرح لچک ترنج ازجمله فرش‌های دوره صفویه تا قاجار این موزه است که علاوه بر قدمت تاریخی، ازنظر طرح و رنگ نیز موردتوجه اهل هنر قرار دارد.

عصرفرش: نفیس‌ترین و قدیمی‌ترین فرش موزه چه فرشی است؟

قالی افشان شاه‌عباسی (گلابتون‌دار) مربوط به دوره صفویه با تار ابریشم پود پنبه و گلابتون (نقره) و پرز پشم است که نوع گره آن نیز گره فارسی- رچ شمار ۴۸ گره در ۶ و نیم سانتی‌متر است و ابعاد ۳ متر و ۵۵ سانتیمتر در ۵ متر و ۵۵ سانتیمتر به‌عنوان نفیس‌ترین و قدیمی‌ترین فرش موزه آستان قدس رضوی است.

«ادامه مطلب را در گزارش سوم بخوانید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =