محمدتاجی چهاربیدی

موزه فرش آستان قدس رضوی به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش خاورمیانه است که نزدیک به ۹۰ درصد فرش‌های این موزه توسط بانیان خیر و عاشقان حضرت رضا (ع) در زمان‌های مختلف به این مجموعه اهدا و وقف و بقیه آن نیز به سفارش این مجموعه برای استفاده در این بارگاه ملکوتی و بیوتات خریداری‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی با زیربنایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۷ مترمربع و مساحت ۲ هزار و ۳۴۰ مترمربع، شامل سه‌طبقه نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی است.

فضای نمایشی آن، بر اساس طرح طبقه‌بندی موضوعی مناطق بافت و با توجه به قدمت آثار، در سه‌طبقه و نمایش ۱۰۲ تخته فرش تفکیک‌شده است.

علاقه‌مندان به هنر صنعت فرش به‌ویژه فرش‌های اهدایی به آستان قدس رضوی می‌توانند از قالی‌های دوره صفوی و قالی‌های بزرگ مشهد را در طبقه منهای یک، قالی‌های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌های پرده‌ای را در طبقه همکف و قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب و قالی‌های بافت ایلات و عشایر کشور را در طبقه اول این موزه دیدن کنند.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) طی یک مصاحبه اختصاصی و گزارش میدانی با محمد تاجی چهاربیدی، مدیر موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در محل موزه شما مخاطبان محترم عصر فرش را بیشتر با این موزه ارزشمند و نفیس آشنا می‌کند.

عصرفرش: نفیس‌ترین فرش دوره معاصر چه فرشی است؟

فرش محرابی اهدایی از یدالله صفدرزاده حقیقی با تصویر ۷ شهر عشق بافت اصفهان، دارای گره فارسی و از جنس پشم و ابریشم است که بافت آن ۶ سال طول کشیده است.

این فرش بسیار ریزبافت با رچ شمار ۷۵ گره در ۶ و نیم سانتی‌متر و ابعاد ۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر و ۳ متر و ۷۰ سانتی‌متر است.

طرح هفت شهر مذهبی مسلمانان ازجمله مکه، مدینه، نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد مقدس با طراحی استاد محمود فرشچیان و استاد جعفر رشتیان (مینیاتوریست و نقاش) در این فرش بافته و به تصویر کشیده شده است.

عصرفرش: مشخصات بزرگ‌ترین فرش موزه چیست؟

بزرگ‌ترین فرش موزه بافت مشهد با طرح لچک ترنج، رچ شمار ۳۵ گره در ۶ و نیم سانتی‌متر به ابعاد ۴ متر و ۵۰ سانتی‌متر و ۹ متر و ۶۰ سانتی‌متر است.

قدمت این فرش مربوط به نیمه اول قرن ۱۴ هجری قمری بافت علی‌خان عمواغلی از جنس پنبه و پشم است.

عصرفرش: مشخصات کوچک‌ترین فرش موزه چیست؟

کوچک‌ترین یا ریزبافت‌ترین فرش موزه فرش تصویری معراج حضرت محمد (ص) بافت تبریز از جنس ابریشم به ابعاد ۲۴*۱۸ سانتی‌متر و گره ترکی است که بافت آن از سال ۱۳۷۴ به مدت چهار سال طول کشیده و در سال ۱۳۸۴ به موزه اهداشده است.

حسن نظامی دوست بافنده این فرش و محمدعلی فلسفین اهداکننده این فرش به‌عنوان ریزبافت‌ترین فرش جهان با رچ شمار ۳۲۵ گره در ۷ سانتی‌متر به موزه آستان قدس رضوی است که در آینده‌ای نزدیک در موزه رونمایی و به نمایش گذاشته خواهد شد.

عصرفرش: جدیدترین و آخرین فرش و قالی در چه سالی به موزه اهداشده است؟

آخرین فرش، قالی پرده‌ای به ابعاد یک متر و ۸۲ سانتی‌متر در ۲ متر و ۸۳ سانتی‌متر اهدایی از جنس ابریشم و پشم توسط کارگاه آقای اکبر مهدئی از اصفهان در سال ۱۳۹۶ است که بافت آن سه سال طول کشیده است.

این فرش با رچ شمار ۶۵ گره فارسی در ۶ و نیم سانتیمتر، تار ابریشم، پود آن از پنبه و ابریشم و پرز آن از کرک و ابریشم است.

«ادامه مطلب را در گزارش چهارم بخوانید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =