موزه تخصصی فرش حرم رضوی

موزه فرش آستان قدس رضوی به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش خاورمیانه است که نزدیک به ۹۰ درصد فرش‌های این موزه توسط بانیان خیر و عاشقان حضرت رضا (ع) در زمان‌های مختلف به این مجموعه اهدا و وقف و بقیه آن نیز به سفارش این مجموعه برای استفاده در این بارگاه ملکوتی و بیوتات خریداری‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی با زیربنایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۷ مترمربع و مساحت ۲ هزار و ۳۴۰ مترمربع، شامل سه‌طبقه نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی است.

فضای نمایشی آن، بر اساس طرح طبقه‌بندی موضوعی مناطق بافت و با توجه به قدمت آثار، در سه‌طبقه و نمایش ۱۰۲ تخته فرش تفکیک‌شده است.

علاقه‌مندان به هنر صنعت فرش به‌ویژه فرش‌های اهدایی به آستان قدس رضوی می‌توانند از قالی‌های دوره صفوی و قالی‌های بزرگ مشهد را در طبقه منهای یک، قالی‌های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌های پرده‌ای را در طبقه همکف و قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب و قالی‌های بافت ایلات و عشایر کشور را در طبقه اول این موزه دیدن کنند.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) طی یک مصاحبه اختصاصی و گزارش میدانی با محمد تاجی چهاربیدی، مدیر موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در محل موزه شما مخاطبان محترم عصر فرش را بیشتر با این موزه ارزشمند و نفیس آشنا می‌کند.

عصرفرش: بیشترین فرش‌های نمایشی موزه آستان از کدام منطقه ایران و با چه طرحی است؟

بیشترین فرش‌های نمایشی موزه آستان از استان اصفهان با طرح لچک ترنج و افشان است.

عصرفرش: آیا فرش‌ها همیشه در فضای نمایشی موزه در معرض دید بازدیدکنندگان است؟

هر فرشی جز فرش‌های مشهور که بازدیدکنندگان پیگیر دیدن آن هستند یک دوره استراحت و نگهداری در مخزن دارد.

عصرفرش: موزه فرش آستان ازنظر استانداردهای جهانی درزمینه‌های حفظ، نگهداری و موارد امنیتی کدام شاخص‌های جهانی را دارد؟ و در چه سطحی است؟

موزه مجهز به سیستم اعلان و اطفای حریق، دما و رطوبت است که به‌صورت دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود.

روش نمایش فرش‌ها در موزه بهترین روش نمایشی در دنیا به دو صورت افقی با شیب بسیار ملایم که فرش به‌هیچ‌وجه آسیب نمی‌بیند و روش عمودی با استفاده از نوارچسب وُلکرو (نوارچسب‌ها وزن فرش را به‌صورت متعادل در همه سطوح آن تقسیم می‌کنند) که بر اساس ابعاد و وزن خود فرش نگهداری می‌شود و به نمایش گذاشته‌شده است.

عصرفرش: ساعات کار و روزهای بازدید موزه چه زمانی است؟

موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، هرروز از ساعت ۸ تا ۱۲:۳۰ روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۸ تا ۱۱:۳۰ روزهای پنج‌شنبه‌ و جمعه‌ و ایام تعطیل رسمی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی است.
 عصرفرش: کلام پایانی شما چیست؟

اشخاص و افراد از شدت علاقه و محبت، مودت و ارادت به امام رضا علیه‌السلام دوست دارند نفیس‌ترین آثار خود را به موزه هدیه، نذر یا وقف کنند که این فرهنگ وقف و حرکت فرهنگی و خیرخواهانه در اهدای بزرگ‌ترین و گران‌ترین دارایی و سرمایه آن‌ها به موزه بسیار قابل‌تقدیر، توجه، تأمل و ستودنی است.

یک صحبتی هم در خصوص فرهنگ بازدید موزه‌ها را به بازدیدکنندگان پیشنهاد می کنم که اگر آنها قبل از بازدید در مورد آثار این موزه مطالعه داشته باشند بسیار بهتر است.

محمد تاجی چهاربیدی که سابقه ۲۴ سال فعالیت شغلی در موزه آستان قدس رضوی را باکار کارشناس مراقبت آغاز و ثبت کرده است مطالعه قبل از بازدید در مورد آثار موزه را در لذت مشاهده و معرفت بهتر به اشیای اهدایی یا وقفی موزه و سایر آثار آن در بازدیدی بهتر و مفیدتر مثمر ثمر می داند.

وی در پایان اظهار داشت: حتی حضور بزرگ‌ترها و والدین در موزه با فرزندانشان در مراقبت از اشیای موزه و دست نزدن به آن و حتی دقت در خواندن مطالب تابلوها نیز مطلب دیگری است که بهتر و بیشتر می‌تواند رعایت شود.

«مطالب کامل این گزارش را در گزارش‌های اول، دوم و سوم  مطالعه کنید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =