سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: صنعت فرش در کشور هنوز جزء بزرگترین صنایع و از زیست بوم ما است که میزان کمک دانشگاه‌های ما به این صنعت مورد سوال و انتقاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سورنا ستاری، در مراسم افتتاح پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی؛ با اشاره به صنعت فرش در کشور گفت: نگاه غلط به پیشرفت صنعت فرش سبب نابودی این صنایع دستی در کشور شده است در حالی که فرش از بزرگترین صنایع کشور ما است.

وی با طرح سوالاتی در این زمینه که دانشگاه‌ها چه کمکی به صنعت فرش کرده اند گفت: در شهرهایی مانند اصفهان شهرک‌های صنعتی تاسیس شد، اما امروزه اصفهان سومین شهر بیکار در کشور است
به گفته وی، زمانی که یک محصول به فروش برسد فرهنگ سازی هم در جامعه رونق می‌گیرد مانند اینکه فیلمی می‌تواند تاثیرگذار باشد که مردم برای تماشای آن در صف بایستند.

*حمایت از صنایع خلاق و توسعه آن

ستاری یکی از برنامه‌های امسال را حمایت از صنایع خلاق دانست و گفت: امیدواریم مشکلات را در این باره رفع کنیم.

وی با تاکید بر اینکه صنایع خلاق ما باید توسعه پیدا کند و توسعه این صنایع می‌تواند برای بسیاری بازار ایجاد کند گفت: صنایع دستی حاصل ۵ تا ۶ هزار سال تاریخ ماست و این هالیوود ما بود که البته این صنایع را در سال‌های گذشته نابود کردیم.

به گفته وی، با آمدن صنعت به کشور به ظرفیت‌های داخلی توجه نکردیم و صنایع دستی مان را از بین برده ایم به گونه‌ای که در برخی از صنایع نمی‌توان استادان آن را نیز پیدا کرد.

*زیرساخت‌ها و زیست بوم را از بین برده ایم/دانشگاه‌های ما چه کمکی به صنعت فرش کرده اند؟                   

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهارداشت: ما زیرساخت‌ها و زیست بوم را از بین برده ایم و با نگاهی به تاریخ کشور می‌توان گفت: در هیچ دورانی به اندازه‌ای که اکنون در آموزش هزینه می‌کنیم، هزینه نکرده ایم.

ستاری افزود: هم اکنون حدود ۴ و نیم میلیون دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که بسیاری از آن‌ها با پول دولتی درس می‌خوانند، اما چرا هم اکنون ابن سینا، خوارزمی و ابن هیثم نداریم.

وی گفت: مگر در آن زمان‌ها این گونه خرج برای تحصیل و آموزش می‌کردیم و چرا این دانشمندان و بزرگان محدود به دوره‌های خاصی هستند؟

ستاری افزود: به دلیل آنکه زیست بوم را به هم زده ایم و این زیست بوم با پول دولتی شکل نمی‌گیرد و نگاه غلط به پیشرفت داشته ایم.

وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های صنعت فرش در کشور گفت: این صنعت هنوز جزء بزرگترین صنایع ماست، اما دانشگاه‌های ما به این صنعت که این صنعت که از زیست بوم ما است چه کمکی کرده اند؟

*اصفهان شهری دارای صنایع دستی بسیار با سیاست‌های غلط سومین استان کشور از نظر درصد بیکاری است

به گفته وی، کارخانه‌های و صنایع مختلفی شامل فولاد، سیمان، پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در استان اصفهان احداث شد، اما هم اکنون نمی‌توان آب مورد نیاز را به این صنایع داد و اصفهان امروز شهری که صنایع دستی بسیاری در آن وجود داشته است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه همیشه دولتی نگاه کرده ایم گفت: دیدگاه ما در حوزه فرهنگی این نیست که با پول دولتی می‌توان فرهنگ درست کرد.

ستاری افزود: از فردی که حقوق دولتی می‌گیرد، ابتکار و نوآوری در نمی‌آید و ابتکار برای بخش خصوصی است.

وی با اشاره به حضور و فعالیت جوانان در شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها گفت: نوآوری ارزشمندترین دارایی بشر است.

ستاری افزود: بشر در چارچوب حقوق دولتی و سیستم دولتی پیشرفت نمی‌کند و این دیدگاه در حوزه فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

*از سیستم دولتی فاصله بگیریم، زیرا پول دولت احتیاط آور است

وی گفت: زیست بوم را باید توسعه داد و توصیه من این است که از سیستم دولتی فاصله بگیریم، زیرا پول دولت احتیاط آور است.

ستاری افزود: دولت باید در ایجاد زیرساخت‌ها، شتاب دهی و استارت آپ‌ها کمک و محیط کسب و کار و سرمایه گذاری را آماده کند.

شایان ذکر است: پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با هدف حمایت از ایده‌ها و طرح‌ها با موضوعات فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی افتتاح شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =