فرش دستبافت

معاون سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: ۷۲هزار بافنده فرش دستباف در آذربایجان غربی وجود دارد که حدود ۲۹۰ هزار متر مربع فرش تولید می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، صادق قادری، گفت: این میزان تولید فرش دستباف در آذربایجان غربی سالانه بیست میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد.

بارزان دانشمند، معاون سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز به پرداخت تسهیلات به بافندگان فرش اشاره کرد و گفت: در حوزه اشتغال فراگیر ۱۲۶ میلیارد تومان به قالیبافان و در حوزه اشتغال پایدار روستایی هم ۴۶ میلیارد تومان پرداخت می شود.

*تولیدسالانه دوهزارمترمربع فرش افشان کردی در مهاباد

فرش افشان کردی ، فرشی درشت بافت و تک پود است که ۱۵۰سال قبل در روستاهای مهاباد بافته می شد.

یعقوب باب سور یکی از تولید کنندگان از بازسازی و احیا این نوع فرش خبر داد و گفت: در مهاباد۲۰۰ نفر بافنده این فرش هستند که سالانه دو هزار متر مربع فرش تولید می کنند خانم سلیمی هم که سی سال است کار بافتن انواع فرش را انجام می دهد می گوید ما اکثراً این فرش را می بافیم چون بافتن آن ساده است.

چیا قربانی اقدم، رییس اتحادیه بافندگان مهاباد هم می گوید : بافت این فرش هزینه کمتری دارد و درمقایسه با دیگر فرشها هم برای بافتن آن مدت زمان کمتری لازم است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =