فرش ماشینی

این روزها بر تار و پود فرش ماشینی در آران و بیدگل قطب تولید این محصول در کشور گره‌ای کور افتاده که باز کردنش همت جهادی مسوولان و صاحبان واحدهای تولیدی را می‌طلبد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان، ۳۰سالی از راه اندازی نخستین کارخانه فرش ماشینی در آران و بیدگل، قطب این محصول در کشور می گذرد و اکنون کارگران تلاشگر ۸۰۰واحد تولیدی در پنج شهرک صنعتی، فرش های ماشینی با نقشه های گل افشان، سنتی، ترنج،کاشان، نایین، یزد و کرمان می بافند هم برای تامین نیاز داخلی و هم برای صادرات.

شهری که تولیدکنندگان فرش ماشینی اش با استفاده از دانش بومی، همت بلند و الگو گیری از هنر قدیمی شعر بافی و زری بافی حرف نخستِ کشور را در تولید این محصول با ارزش می زنند.

اما امسال این صنعت با کاهش ۶۰درصد تولید و صادرات روزهای خوشی را سپری نمی کند و صاحبان واحد های تولیدی آن نگران وضع نابسامان بازار فروش و بویژه خرید مواد اولیه هستند و کارگران هم نگران از دست دادن کارشان.

*آران و بیدگل،قطب تولید فرش ماشینی در کشور

گره ناگشوده بر تار و پود فرش ماشینیاز ۸۳میلیون مترمربع فرش ماشینی که سالانه در کشور تولید می شود سهم استان اصفهان ۴۶میلییون متر مربع است که ۴۵میلیون مترمربع آن در آران و بیدگل تولید می شود؛ به عبارتی ۶۰درصد فرش ماشینی کشور در آران و بیدگل تولید می شود.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت آران و بیدگل تولید سالانه این محصول با ارزش را در آران و بیدگل بیش از ۴۵میلیون متر مربع بیان می کند و می افزاید: بیش از ۲۰هزار نفر از جمعیت ۱۰۰هزار نفری آران و بیدگل در واحدهای تولیدی فرش ماشینی مشغول کارند.

مجتبی محلوجی می گوید: هم اکنون آران و بیدگل با ۵درصد بیکاری یکی از پایین ترین آمارهای بیکاری کشور را در دارد.

به گفته وی بیش از ۴۰درصد فرش تولیدی در آران و بیدگل به ۵۶کشور از جمله عراق، تاجیکستان، آلمان، فرانسه و روسیه صادر می شود.

*کاهش بی سابقه تولید فرش ماشینی

این روزها اگر به هر یک از پنج شهرک صنعتی آران و بیدگل سر بزنید می بینید ساعت های فعالیت کارخانه های فرش ماشینی کم شده و صاحبان واحدهای تولیدی اش میزان تولیدرا کاهش داده اند.

می گویند کمبود نقدینگی و انباشته شدن کالاها در انبارها به اوج خود رسیده و ظرفیت تولید کم شده.

بیش از ۲۰هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری آران و بیدگل در واحدهای تولیدی فرش ماشینی مشغول کارند.

و آماری که از تولیدِ فرش ماشینی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت آران و بیدگل می دهد نیز این نگرانی ها را تایید می کند: امسال تولید ۶۰درصد کاهش داشته و از ۴۵میلیون مترمربع به حدود ۲۰میلیون مترمربع رسیده است.

مجتبی محلوجی به کاهش ۶۰درصدی صادرات فرش ماشینی هم اشاره می کند و دلیلش را کاهش تولید و صادرات ،نبود عرضه کافی،کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت ارز بیان می کند.

وی معتقد است: افزایش قیمت ارز و در نتیجه افزایش هزینه های تولید تا ۳۰درصد در آران و بیدگل موجب شده این مرکز تولید فرش ماشینی از رقیب سنتی اش یعنی ترکیه عقب بماند.

*بی ثبابتی در بازار مواد اولیه فرش ماشینی

به شهرک صنعتی هلال می رویم با "سعید رزمی"مدیر یکی از واحد های فرش ماشینی در این شهرک سری می زنیم به کارخانه دو هزار مترمربعی اش.

می گوید سال های قبل بیش از ۵۰کارگر داشته ۲۰هزار مترمربع هم تولید واحدش بوده اما چند ماهی است با افزایش قیمت مواد اولیه واحد تولیدی اش رونق چند سال قبل را ندارد و با کاهش تولید شیفت کاری کارگرانش از سه به تک شیفت رسیده.

رزمی تاکید می کند همه واحدها این مشکل را دارند نشانی شهرک صنعتی سلیمان صباحی را به ما می دهد پنج کیلومتری با اینجا فاصله دارد؛شهرکی که با تولید سالانه ۳۵میلیون مترمربع فرش ماشینی و اشتغال ۱۲هزار نفری قطب تولید فرش ماشینی در کشور است.

گره ناگشوده بر تار و پود فرش ماشینیرییس هیات امنای این شهرک می گوید:اینجا ۵۰۰واحد تولیدی فرش مشغول به فعالیت هستند که بدلیل نوسانات غیرقابل پیش بینی در قیمت مواد اولیه برخی از واحدهای کوچکتر تعطیل و واحدهای بزرگتر تعدیل نیرو کرده اند.

عبدالرحیم مفیدی نبود حمایت از تولیدکننده را سدی برای افزایش فعالیت این واحدها می داند و در مجموع، قوانین ساخت مالیات بر ارزش افزوده، نبود بازار فروش مناسب، کمبود مواد اولیه و بی ثباتی در بازار خرید مواد اولیه و وارداتی بودن بودن این مواد را از مهمترین مشکلات صاحبان واحدهای تولیدی فرش ماشینی در شهرک های صنعتی شهرستان بیان می کند.

سراغ یکی از صادرکنندگان موفق فرش ماشینی را می گیریم حاج تقی رحمانی را معرفی می کنند که از صادرکننده نمونه ملی فرش ماشینی است؛ او که صادرات فرش ماشینی کارخانه اش به ۱۰کشور سالانه بیش از ۲۰میلیون دلار ارزآوری داشت حالا از مشکلات واحد تولیدی اش می گوید: از اینکه بانک ها برای اعطای تسهیلات از وابستگی به کشورهای دیگر در زمینه تامین مواد اولیه به ویژه نخ و از قدیمی بودن دستگاه ها همکاری نمی کنند .

"حاج تقی" تاکید می کند: با ادامه این روند مجبوریم تولید خود را متوقف و در بهترین حالت به بیش از نصف کاهش دهیم و حتی تعدیل نیرو را در دستور کار قرار دهیم چراکه تولید نیاز به حمایت دارد که متاسفانه از تولید کنندگان نساجی شهرستان حمایت نمی شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی تولید فرش ماشینی در آران و بیدگل هم از افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه بویژه نخ آکرولیک در سال جاری می گوید و می افزاید: قیمت نخ به عنوان ماده اولیه تولید فرش ماشینی در آران و بیدگل از هرکیلویی هفت هزار تومان در سه ماه گذشته هم اکنون به هر کیلوگرم ۱۸هزار تومان رسیده است

مهدی نوروزپور معتقد است: با ادامه این روند تولید فرش ماشینی در شهرستان مختل می شود چرا که محصول تولید با قیمت تمام شده دیگر بازاری برای فروش در داخل و خارج ندارد.

*تشدید نگرانی های کارگران

در کنار این مشکلات برای واحدهای تولیدی، کارگران هم نگران از دست دادن کارشان هستند.

گره ناگشوده بر تار و پود فرش ماشینیآنها هر روز با بیم و امید سر کار می روند، ابوالفضل بنا زاده که پس از مدت ها بیکاری و دست زدن به کارهایی با در آمد بسیار پایین از چهار سال گذشته در یک واحد تولیدی فرش ماشینی شهرستان مشغول به کار شده می گوید: پس از نوسانات زیاد در بازار مواد اولیه هر روز خبر هایی مبنی بر اخراج و یا تعدیل کارگران به گوش ما میرسد که ترس و ناامیدی را به دل ما انداخته است چرا که مخارج زندگی ما از فعالیت در این واحد تولیدی می گذرد.

حال و روز بیش از ۲۰هزار کارگر در واحدهای تولید فرش ماشینی در آران و بیدگل شبیه ابوالفضل ۴۳ساله است که نگران از دست دادن شغلش است، شغلی که با همه سختی هایش از شیفت شب گرفته تا ساعت های طولانی روی پا ایستادن بالاخره با آن خرجی خانواده اش را تامین می کند.

*حل مشکلات فرش ماشینی؛روی میز مسولان

نخستین گامی که امسال برای حل مشکلات فرش ماشینی برداشته شده، واگذاری میز کشوری توسعه صادرات فرش ماشینی به استان اصفهان است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت آران و بیدگل راه حل کوتاه مدت را با توجه به نبود عرضه مناسب کاهش تولید واحدها می داند که قرار شده واحدها ۵۰درصد از تولیدات خود را امسال کم کنند.

محلوجی البته، ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه بویژه نخ و همچنین ارائه تسهیلات با هماهنگی سازمان صنعت معدن تجارت استان را از دیگر راهکار های در نظر گرفته شده عنوان می کند.

گره ناگشوده بر تار و پود فرش ماشینیاما تولیدکنندگان معتقدند در صورت تأمین همه نیازهای واحدهای تولیدی و البته تسهیل تجارت خارجی، امکان تولید سالانه ۶۰میلیون متر مربع و صادرات ۳۰میلیون متر مربع وجود دارد.

فرماندار آران و بیدگل هم یکی از راهکارهای حل مشکل بویژه در زمینه فروش محصول را، ایجاد خوشه های فرش ماشینی در شهرستان و تلاش برخی از واحد های بزرگ برای تولید از صفر تا صد محصول در خود شهرستان می داند.

ابوالفضل معینی نژاد تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان برای تبدیل ایده‌های نو به محصول، طراحی و ساخت ماشین‌آلات و نیز بومی‌سازی ساخت قطعات و تعمیرات و نگهداری دستگاه‌ ها را هم پیشنهاد می دهد که البته اجرای این ایده ها هزینه بر است و نیاز به ارائه تسهیلات ویژه به تولیدکنندگان دارد.

برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی و منطقه ای مرتبط با این صنعت، تسهیل حضور شرکت‌ها در این نمایشگاه ها، تعریف جوایز و مشوق‌های صادراتی، تلاش برای جذب سرمایه‌گذار و شریک خارجی، تهیه ارزان‌تر مواد اولیه باکیفیت و ارائه طرح های تازه و مشتری پسند حضور قوی‌تر و مؤثرتر تولیدکننده فرش ماشینی را در بازارهای رقابت جهانی به دنبال دارد.

به هر حال از یک طرف آینده واحدهای تولیدی "حاج تقی"ها و زندگی خانواده های کارگرانی چون "ابوالفضل"ها در آران و بیدگل به صنعت فرش ماشینی گره خورده است و از طرف دیگر صنعت فرش ماشینی به‌عنوان یکی از شاخه‌های اصلی صنعت نساجی کشور که توسعه و رونق دوباره آن بسیاری از صنایع جانبی را نیز فعال می‌کند ظرفیت تبدیل به رشته‌ ای ممتاز در عرصه‌های جهانی را دارد فقط باید همت کرد و یک یا علی(ع)گفت...

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =