جمشید بصیری

جمشید بصیری: فکر نمی‌کنم نمایشگاه فرش ماشینی امسال، نمایشگاه پرباری باشد؛ خب دوست داشتند بگذارند و عده‌ای هم شرکت می‌کنند. مردم می‌آیند نگاه می‌کنند و جمعیت وجود دارد، ولی این به معنی خرید نیست.

جمشید بصیری، رئیس اسبق انجمن صنایع نساجی ایران و فارغ‌التحصیل رشتۀ نساجی از آلمان، انگلیس و ژاپن است. وی از سال ۱۳۴۶ به ایران دعوت و همکاری‌اش را با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران آغاز کرد. مهندس بصیری، چندین سال مسئولیت تشکیلات IWS (مرکز تحقیقات الیاف پشم) در ایران، افغانستان، هند، پاکستان، نپال و بنگلادش را داشت. فعالیت در پانزده کارخانه و همچنین مشارکت در ساخت دانشکده مهندسی نساجی در دانشگاه پلی‌تکنیک، بخش صنعت نساجی دانشکده اقتصاد، احداث هنرستان صنعتی بم  پس از زلزله بم، از افتخارات ایشان است. او حدود ۲۲ سال دبیر انجمن صنایع نساجی ایران و به مدت ۳ سال عضو و رئیس هیئت‌مدیره این انجمن بوده و هم‌اکنون به گفته خودش در دوران بازنشستگی به سر می‌برد.

در ادامه گفتگوی اختصاصی ایشان را با عصر فرش می‌خوانید.

عصر فرش: شما اسفند ۹۶ طی مصاحبه‌ای گفته بودید اگر اجازه می‌دادند، طی سه سال صنعت نساجی ایران را درست می‌کردم؛ الآن فکر می‌کنید چقدر زمان برای این کار لازم است؟

بصیری: صنعت نساجی، صنعتی است که احتیاج به اصلاح قوانین دارد. به‌طورکلی، اگر قوانین اصلاح و مصوباتی برای قوانین گذاشته شود، اتوماتیک وار صنعت نساجی بهبود پیدا می‌کند.

آن‌قدر که صنایع دیگر احتیاج به منابع مالی دارند، این صنعت ندارد، فقط قوانین باید اصلاح شود. اگر ضوابط وزارت کار، مسائل بانکی و مسائل گمرکی اصلاح شود، چند سال دیگر این صنعت می‌تواند جان تازه‌ای بگیرد و بازهم سر بلند کند.

عصر فرش: و فکر می‌کنید بیش از سه سال زمان لازم باشد؟

بصیری: نمی‌دانم  بعدازاین چه خواهد شد، الآن در شرایط خاصی هستیم، ما سال ۹۶ اوضاعمان فرق داشت! پیش‌بینی اینکه یک‌دفعه وضع اقتصادی کشور به این شکل دربیاید را نداشتیم. اصلاً پیش‌بینی نمی‌توانستم بکنم چه اتفاقی قرار است بیفتد. این هم به نظر من ربطی به کشور ما ندارد، غرض‌ورزی یکسری کشورهای اطراف است که سر شوخی با ما دارند و دلشان نمی‌خواهد ما نفسی تازه کنیم. همه‌چیز ناگهانی به هم ریخت، موضوع عوض شد، افکاری که من داشتم برای آن زمان بود نه امروز، اما با همه این احوالات صنعت نساجی می‌تواند جان سالم به درببرد و دومرتبه سرپا شود.

عصر فرش: برگزاری نمایشگاه‌های فرش ماشینی را تا چه حد مؤثر می‌دانید؟ به‌خصوص درزمینۀ بازاریابی بین‌المللی.

بصیری: همه‌چیز تغییر کرده، مدت بسیار زیادی است بعضی کشورها با ایران روابطی نداشته و قصد همراهی ندارند، نه قصد شرکت در نمایشگاه را دارند و نه کلاً قصد حضور در ایران. همه این مسائل سیاسی است، نه اجتماعی یا اینکه مقصر کارخانه‌ها باشند. همه‌ بستگی به دولت و سیاست‌گذاری‌های خارجی دارد؛ وزارت امور خارجه، امنیت ملی، وزارت اقتصاد و این‌ها. الآن یک کشور در خاورمیانه پیدا نمی‌کنید که آرامش کشور ما را داشته باشد، بااین‌وجود توریست و گردشگر نمی‌آید؛ چون تبلیغات منفی علیه ما شده، که پایه‌هایش خشم و نگرانی دیگران از ماست. آن‌ها اگر دوست ندارند بیایند، باید دلیل را از خودشان بپرسیم. فکر نمی‌کنم نمایشگاه فرش ماشینی امسال، نمایشگاه پرباری باشد؛ خب دوست داشتند بگذارند و عده‌ای هم شرکت می‌کنند. ببینید؛ همین الآن که با شما صحبت می‌کنم نرخ نخی که در خواب فرش مصرف می‌کنند، (نخ اکریلیک) تا کیلویی ۵۰ هزار تومان خریدوفروش شده، این فرش چند می‌تواند دربیاید و چند می‌خواهد فروش کند؟ کدام طبقه اجتماعی فرش ماشینی را استفاده می‌کند؟ ضعیف‌ترین بخش جامعه!

بله مردم می‌آیند نگاه می‌کنند و جمعیت وجود دارد، ولی این به معنی خرید نیست.

عصر فرش: به نظر شما برگزارکننده نمایشگاه درزمینۀ بازاریابی خارجی درست عمل کرده است؟

بصیری: من کاملاً از عملکرد ایشان بی‌اطلاعم.

عصر فرش: شما که درزمینۀ صنعت نساجی سابقه دارید و دلسوز در این عرصه‌اید، راهکاری برای خروج از بن‌بست فروش داخلی و افزایش صادرات و تغییر مثبت در این زمینه دارید؟

بصیری: مهم‌ترین قسمت قضیه مربوط به وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه است، در این عمر طولانی که داشتم هیچ دوره‌ای وضعیت اقتصادی کشور این‌طور نبوده است، در زمان دکتر مصدق هم که فروش نفت تحریم شده بود، خوب خاطرم هست ما فقط فروش پنبه داشتیم و با فروش پنبه مملکت را اداره می‌کردیم، اما شرایط آن‌قدر سخت نشده بود. الآن جامعه تغییر کرده، در عصر تکنولوژی و اطلاعات هستیم. من نمی‌توانم بگویم چه خواهد شد، فقط می‌توانم بگویم در این شرایط که هستیم، بسیار استثنایی، اضطراری و خاص است.

عصر فرش: در پایان اگر صحبتی دارید، می‌شنویم.

فقط آرزو می‌کنم از این شرایط نجات پیدا کنیم و مسئولینی که این امور به دستشان است، به خودشان بیایند.

عصر فرش: از وقتی‌که در اختیار ما گذاشتید سپاسگزاریم.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =