قالی سلیمان

غیرواقعی بودن قیمتهای پایه گمرکی، مدت زمان کوتاه تعیین شده برای ضمانت بازگشت ارز و همچنین عدم در نظر گرفتن موضوع صادرات ریالی با بعضی کشورها، از مشکلات پیمان سپاری ارزی است.

عصر فرش: لطفاً یک معرفی کوتاه از خودتان داشته باشید و بفرمایید تاکنون در چه  نمایشگاه‌هایی شرکت داشته‌اید؟

منزوی زاده هستم مدیرعامل شرکت تولیدی رسول اصفهان با نام تجاری قالی سلیمان. شرکت تولیدی رسول اصفهان از سال ۱۳۶۰ فعالیت خود را شروع کرد و بعدها با برند قالی سلیمان شروع به کار کرد. این مجموعه، زنجیره کامل تولید اعم از رنگرزی، ریسندگی، بافندگی تا تکمیل و همچنین عرضه محصول  را دارد. در مورد نمایشگاه‌ها، از ۱۰ سال گذشته سیاست شرکت به سمتی رفت که جهت صادرات فرش در نمایشگاه‌های خارجی شرکت کنیم، بنابراین در دموتکس آلمان، چین، روسیه و امارات شرکت داشته‌ایم و همچنین در نمایشگاه‌های داخلی هم تقریباً نمایشگاه تهران را هرسال رفته‌ایم، به‌جز چند سال غیبت.

عصر فرش: قطعاً شما قبل از شرکت در نمایشگاه داخلی، اهدافی برای فروش و جذب مشتری داشته‌اید، امسال تا چه حد به این اهداف رسیدید؟

با توجه به شرایط خاص اقتصادی، بسیاری گفتند در نمایشگاه بین‌المللی فرش ماشینی تهران شرکت نمی‌کنیم و قالی سلیمان هم پنجاه-پنجاه بود، اما شرکت کردیم و بازخوردی که از نمایشگاه داشتیم برای ما بسیار خوب بود. ممکن است ازنظر بازدید کیفیت لازم وجود نداشت، ولی ازلحاظ بازخورد برای شرکت خودمان راضی هستیم؛ از بعضی استان‌ها و شهرها نمایندگی گرفتیم و مشتری‌های خارجی که از قبل می‌شناختیم و همچنین مشتری‌های خارجی جدید آمده‌اند که هنوز به مرحلۀ اجرایی، خرید و پرداخت نرسیده‌ایم.

عصر فرش: طی گفتگو با یکی از صاحبان صنعت فرش، مطلع شدیم قالی سلیمان از شرکت خود در نمایشگاه امسال ناراضی بوده است. گفتۀ ایشان را تائید می‌فرمایید؟

یکی از نقدهایی که به نمایشگاه امسال وارد بود، بحث تعطیلی روز جمعه بود، این یک روز باعث شد خیلی از افرادی که برای استفاده از روز تعطیل برنامه‌ریزی کرده بودند، نتوانند حضور داشته باشند و این موضوع، نمایشگاه امسال را سست کرد. این اتفاق باعث شد بازخورد نمایشگاه کم باشد، ولی ما از حضورمان نسبتاً راضی بودیم و یک نمره قابل‌قبول می‌توانیم بدهیم. حالا نمی‌گوییم خیلی عالی، ولی بد نبود و در کل راضی بودیم.

عصر فرش: به نظر شما امسال برگزارکننده تا چه حد ازلحاظ بین‌المللی و جذب مشتری خارجی موفق عمل کرد؟

ازنظر بین‌المللی مشتری‌های محدودی از خارج کشور برای ما آمدند. سطح نمایشگاه طبیعتاً با آن چیزی که در آلمان می‌بینیم، ازنظر بین‌المللی بودن، اصلاً قابل‌مقایسه نیست و ما در این زمینه به‌خصوص در مقایسه با ترکیه، حرفی برای گفتن نداریم.

عصر فرش: شما درزمینۀ بازاریابی بین‌المللی، نقدی به برگزارکننده نکردید؟

نقد که زیاد کرده‌ایم، اما به دلیل وضعیت فعلی کشور به ایران نمی‌آیند و اگر هم برگزارکننده تلاش کند، خارجی‌ها استقبال نمی‌کنند. نکته دیگر اینکه رقیب اصلی ما ترکیه است، ازآنجاکه ازنظر امکانات، ترکیه برای خارجی‌ها بهتر است و وقتی آن نمایشگاه چند ماه قبل در ترکیه برگزار شده است، طبیعتاً خریدها آنجا انجام شده و از ایران زیاد استقبال نمی‌کنند. پس هم برمی‌گردد به مسائل سیاسی و هم به اینکه ما امکانات رفاهی به شکل استاندارد نداریم.

عصر فرش: به نظر شما پیمان‌سپاری ارزی چه تأثیری روی صنعت فرش گذاشته است؟

به طور کلی، ما در بحث پیمان‌سپاری ارزی چند مشکل ‌داریم؛

۱-  قیمت‌های ارزیابی‌شده گمرک غیرواقعی و بر مبنای سال‌های قبل است که لازم است اصلاح شود. ۲- در مورد ضمانت برگشت ارز که طبق گفته دولت ظرف سه ماه باید برگردد، باید بگویم این مدت کوتاه است و حداقل شش ماه لازم است، چون ما جنس‌هایمان را به‌صورت اعتباری می‌فروشیم و باید بتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم. ۳- بعضی از کالاها به مناطق و کشورهای اطراف مثل عراق و افغانستان صادر می‌شود که این معاملات به شکل ریالی است و نه ارزی، تولیدکننده در مقابل، ریال دریافت می‌کند و طبیعتاً نمی‌تواند تعهد ارزی بدهد، دولت باید راهکاری برای این موضوع بگذارد.

عصر فرش: مشکلات فعلی صنعت فرش را در چه می‌دانید؟

مهم‌تر و بزرگ‌تر از همه بی ثباتی اقتصادی است که شامل همه صنایع می‌شود؛ منظور بخشنامه‌ها، قراردادها و صحبت‌هایی است که دولت متأسفانه هرروز انجام داده و تغییر می‌دهد. یا بحث ارز که از پنج تومان طی شش ماه رسید به نرخ فعلی. پس از آن، گفتند مواد اولیه تولیدکننده‌ها را تأمین می‌کنیم، ولی ما که صد درصد الیافمان را باید از خارج وارد کنیم، بعد از عید با نوسانات و مشکلات مختلف مواجه شده‌ایم.

در شرایط فعلی باید روش‌هایی برای تعامل با دنیا پیدا کنیم. در کل، به نظر من، از مشکلات صنعت، بی‌ثباتی اقتصادی است و اینکه دولت قبل از اجرای بخشنامه‌ها، به بخش خصوصی، بررسی و مطالعه نمی‌کند. حتی لازم است شاخه به شاخه نظرات را دریافت کند، نمی‌توانیم یک نسخه بپیچیم برای کل صنعت؛ لازم است نساجی، فولاد، پتروشیمی از هم جدا بررسی شوند و بخشنامه‌ها مشخص باشند. این شرایط و عوامل باعث شده بسیاری از کارخانه‌ها دچار مشکل شوند و تعدیل یا حتی تعطیل کنند.

عصر فرش: اهمیت و نقش رسانه‌های تخصصی در صنعت فرش چیست؟

طبیعتاً رسانه به‌طور چشمگیری تأثیرگذار است، چه تخصصی چه غیرتخصصی. در شرایط اقتصادی، می‌تواند به دیدگاه و بینش بهتر مردم کمک کند. زمانیکه اطلاعات تخصصی به مردم داده شود، باور و اعتماد آن‌ها تغییر می‌کند. وقتی مجله یا رسانه‌ای به شکل تخصصی، مثلاً درزمینۀ صنعت نساجی و فرش باشد، در روند خرید مردم یا در تصمیمات دولت ثاثیر می‌گذارد. معتقدم اکنون رسانه‌های ما باید تلاش کنند شرایط و مشکلاتی که تولیدکننده‌ها با آن مواجه‌اند، به گوش مسئولان رسانده و آنها را به سمتی ببرند که تولیدکنندگان را حمایت کنند تا به کارشان ادامه دهند. امیدوارم تلاش شما به‌عنوان رسانه و همه آن‌هایی که درزمینۀ تولید فعالیت می‌کنند منجر به بهبود وضعیت اقتصادی کشور شود و همه به جامعه‌ای با شرایط اقتصادی بهتر کمک کنیم.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =