مرمت3

رفوگری هنری است که بعداز هنر قالی‌بافی به وجود آمده و محرک ایجاد آن نیز احتیاج بوده است، زیرا هر فرش امکان دارد در معرض آسیب قرار بگیرد. رفوگری، بازآفرینی و ترمیم قسمت‌هایی از پارچه یا فرش است که دچار آسیب‌دیدگی، پوسیدگی و پارگی، سوختگی، بیدزدگی و... شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، زهرا قربانی فر، اولین بانوی ایرانی است که مرمت و رفوی قالی را نزد اساتید این هنر فراگرفته و هم‌اکنون متواضعانه در گوشه‌ای از شهر کرج، مشغول فعالیت است. او که به‌طور اتفاقی در این مسیر قرارگرفته، اکنون عاشقانه کارش را دوست داشته و ادامه می‌دهد. با تمام هنری که دارد، کاملاً بی‌ادعاست و هنوز هم خودش را شاگرد کوچکی می‌داند که همچنان باید یاد بگیرد.

در ادامه، گفتگوی عصر فرش را با اولین بانوی مرمت کار مستقل در ایران، می‌خوانیم.

عصر فرش: مختصری راجع به خودتان و فعالیت‌هایتان بگویید و اینکه چه شد این ایده به ذهن شما رسید؟

زهرا قربانی فر هستم. متولد ۱۳۵۴. مادربزرگم کارگاه قالیبافی داشتند، ولی من پیگیر این موضوع نبودم. از بچگی مادرم به شکل تفریحی  فرش می‌بافتند و اگر جایی از آن خالی بود، پر می‌کردیم. حدود ۲۰ سال نقاشی می‌کردم، هنوز هم گاهی نقاشی می‌کنم. مسئول کنترل کیفیت در یک شرکت بودم، تعطیل شد و از کار بیکار شدم. بعدازآن بافت فرش را شروع کردم، دوستانم گفتند مدرک قالیبافی بگیر تا بیمه شوی، چه‌بسا بعداً کار هم کردی! به‌مرور علاقه‌مند شدم، کلاس‌های درجه‌دو و درجه‌یک هنری را ادامه دادم همراه با طراحی فرش. یک روز برادرم گفت فعالیتت را جهت‌دار کن و این رشته را به شکل دانشگاهی ادامه بده؛ به خودم آمدم دیدم دانشجو شده‌ام. دوست داشتم پرداخت و رفوگری را هم یاد بگیرم، هزینه کلاس‌هایش بالا بود، ترجیح دادم این را برای دانشگاه هزینه‌ کنم که بهتر است. ترم آخر دانشگاه با رفو (مرمت) آشنا شدم؛ به طراحی فرش علاقه‌مند نبودم، دیدم رفو همان چیزی است که می‌خواهم. حرفه‌ای دنبال کردم و نزد چند استاد فعالیت انجام دادم.  در المپیاد مرمت فرش کاشان، سال ۹۶، رتبه اول را کسب کردم. نزد استادی شاگردی می‌کردم که متأسفانه مرحوم شدند و پس‌ازآن با پدرشان کار می‌کردم و بعد دیدم این‌طوری نمی‌شود؛ باید خودم مستقل کار کنم. بعدازآن بود که به فکر مستقل کار کردن افتادم. پیش‌ازاین به اعتبار استادم کار انجام می‌دادم، بی‌آنکه مدعی باشم که همه‌چیز را بلدم.

عصر فرش: سرمایه‌گذاری اولیه شما چقدر بود و از کجا تأمین شد؟ آیا ارگان خاصی شما را حمایت کرد؟

این کارگاه چندان بزرگ نیست. هنوز خودم تنها هستم هنوز فردی برای همکاری نیامده. می‌خواهم از دوستانی که در این رشته تحصیل داشته‌اند و یا خانم‌هایی که برایشان امرارمعاش سخت است کمک بگیرم و بعدازاینکه سروسامانی گرفتیم، از صنعت و معدن یا سایر ارگان‌ها بخواهم حمایتم کنند. تا امروز همه هزینه‌ها از سرمایه شخصی خودم بوده است.

عصر فرش: چه افرادی می‌توانند با شما همکاری داشته باشند؟

فروشندگان فرش. تولیدکنندگان فرش‌های دستباف. هر فردی که نیاز به مرمت فرش داشته باشد.

عصر فرش: سؤال اشتغال‌زایی به چه شکل است افرادی که می‌توانند با شما همکاری داشته باشند چطور می‌توانند با شما مرتبط شوند باید حتماً رفو بلد باشند؟

بله باید حتماً بلد باشند، شخصاً مرمت فرش را آموزش می‌دهم، ولی ترجیحاً کسی که می‌آید بهتر است با بافت فرش آشنا باشد، در این صورت مرمت را بهتر یاد خواهد گرفت.

عصر فرش: آمادگی پذیرش افراد به‌عنوان همکار را دارید؟

بله با کمال میل! شاید این آشنایی‌ها هم برای آن‌ها سبب خیر باشد و هم من. اگر بخواهند آموزش‌هایشان را تکمیل کنند، با یاد دادن به آن‌ها خودم ارتقا پیدا می‌کنم و اگر هم در قالب همکاری باشد که چه‌بهتر.

 عصر فرش: عصر فرش صحبت پایانی شما را می‌شنود.

صحبت خاصی ندارم فقط اینکه هر کس، هر چیز را بخواهد می‌تواند به دست بیاورد.

* * * *

تا زمانی که در سالن و خانه‌ها فرش وجود دارد، هنر رفوگری نیز باقی خواهد ماند، در حقیقت می‌توان گفت که هنر رفوگری مکمل هنر فرش‌بافی است. ارزش رفوگری زمانی مشخص می‌شود که فرش نفیس و باارزشی دچار آسیب‌دیدگی شود، در این زمان است که دستان معجزه‌گر یک رفوگر فرش متخصص و باتجربه به کمکتان می‌آید و با ترمیم و رفوی فرش آسیب‌دیده جانی دوباره به آن می‌بخشد.

خوب است جوان‌های علاقه‌مند به مرمت فرش، این هنر اصیل را فراگرفته و به ماندگاری و طول عمر فرش‌های نفیس، که جزئی از هویت و فرهنگ ایرانی هستند، کمک کنند.

عزیزان و فعالان صنعت فرش که علاقه‌مند به همکاری با سرکار خانم قربانی فر هستند، می‌توانند با این شماره تماس گرفته و اعلام آمادگی نمایند:

 ۰۹۳۶۹۲۷۹۰۵۷

 آدرس کارگاه: کرج، خیابان ادهم، پاساژ محسنی

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =