نابینا

قالیبافی هنری شگفت‌انگیز است. زیبایی نقوشی که با دست بافته‌شده‌اند و مشاهده پشتکاری که رج به رج به نتیجه رسیده معمولاً باعث حیرت می‌شود. اغلب ما قالی‌های خاص دیده‌ایم اما حالا با یک قالیباف خاص هم آشنا شوید‍!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، به نقل از فارس:  ۱۲ سال است قالی می‌بافد. قالی‌های کوچک در ابعاد تابلو فرش. نقش‌ها ساده اما قالی‌ها نفیس هستند. مرغوبیت و ارزش این دستبافته ها نه به خود قالی‌ها بلکه به بافنده‌اش مربوط است. «حسن لبافی» نابیناست. وی ۴۵ ساله است و بااینکه رنگ‌ها را نمی‌بیند اما با دست‌هایش نقوش و رنگ‌ها را چنان به هم می‌آمیزد که حیرت هر بیننده را برمی‌انگیزد. به قول خودش به‌جای آنکه رنگ‌ها ببیند، آن‌ها را می‌خواند. برای بافت قالی نقشه بریل دارد و رنگ نخ‌ها را با نشانه‌های بریل از یکدیگر تشخیص می‌دهد.

صبوری؛ رج به رج!

۱۲ قالی بافته و تعدادی از آن‌ها را هم فروخته است. نقوش ساده‌ای که خودش نمی‌بیند به چشم دیگران خوش می‌آید؛ مشتری دست‌به‌نقد پیدا می‌کند. قالیبافی را با گذراندن یک دوره آموزشی ۳ ماهه فراگرفته و پس‌ازآن نشسته پشت دار و دل داده به کار. حدود یک سال طول می‌کشد تا یک قالی کوچک را ببافد. اگر قالیبافان دیگر پشتکار را رج به رج می‌بافند او صبوری را رج به رج معنی می‌کند. خودش می‌گوید: «روزی ۷ ساعت کار می‌کنم. اگر روزی ۱۰ ساعت کارکنم یک فرش ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متری را در ۲ ماه می‌بافم؛ یک فرش ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متری را هم در ۳ ماه.»

مربی‌ام ناامید شد؛ من نه!

«لبافی» به دلیل یک عارضه ژنتیکی از ۹ سالگی نابینا شده است. از نیمکت کلاس سوم یک دبستان عادی برخاسته و رفته پشت نیمکت مدرسه نابینایان نشسته تا الفبای بریل یاد بگیرد. بعد که بزرگ‌تر شده حرفه‌های مختلفی آموخته و دوره‌های مهارتی متنوعی را گذرانده است. مشاغل زیادی را نیز تجربه کرده؛ از اپراتوری تلفن تا بسته‌بندی کالا. ولی این روزها دیگر کاری نمی‌کند جز کار دل؛ می‌نشیند و هنر دستش را به رخ می‌کشد. حالا چطور شده که قالیبافی فراگرفته؟ خودش تعریف می‌کند: «در مسیر آموزش قالیبافی دشواری‌های زیادی داشتم. سال ۸۳ برای فراگیری این هنر به فرهنگسرای بهمن رفتم. نخستین کار فراگیری گره قالی بود. برایم کار دشواری بود و بعد از چند جلسه مربی‌ام دیگر از من ناامید شد اما من ناامید نشدم و بالاخره کار را یاد گرفتم. برای آموزش قالیبافی به نابینایان روش‌های خاصی پیگیری می‌شود. نقشه فرش به‌صورت بریل درمی‌آید و رنگ نخ‌ها با حروف الفبای بریل کدگذاری و برای فرد نابینا قابل‌شناسایی می‌شود.»

آرزویی دارم!

هنری که «لبافی» آموخت و پشتکاری که نشان داد برایش برکات زیادی داشته است. ۲ بار از وی تقدیر شده است؛ یک‌بار در سال ۸۷ به‌عنوان قالیباف نابینای نمونه در فرهنگسرای ارسباران و بار دیگر در سال ۸۸ در فرهنگسرای بهمن. در سال ۹۶ نیز در ۴ نمایشگاه فرش دستبافت در تهران شرکت کرده است. آرزویش هم این است که یک تابلو فرش با تصویر حرم امام رضا (ع) ببافد؛ آرزویی که می‌گوید روزی محقق خواهد شد. خودش می‌گوید: «از روزی که این کار را شروع کردم زندگی برایم لذت‌بخش‌تر و پرمعناتر شد. با تمام وجود دریافتم که خداوند هوای بنده‌هایش را دارد و آن‌ها را تنها نمی‌گذارد. فقط باید تلاش کرد و در زندگی خسته و مأیوس نشد. هرکسی پشتکار داشته باشد به رؤیاهایش خواهد رسید و لذت زندگی را خواهد چشید.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =