مددجو

توسعه مشاغل خانگی در حوزه قالی، تابلو فرش و سایر بافته‌های داری و تأثیر آن بر اقتصاد و فرهنگ کشور، حائز اهمیت است. مددجویان کمیته امداد یکی از گروه‌هایی هستند که با استفاده از این مشاغل، می‌توانند خودکفا شده و نیازشان را خود برطرف نمایند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، طرح‌های صنایع‌دستی چون برپایی دار قالی و یا بافت تابلو فرش، در محیط خانه و کارگاه‌های کوچک قابل‌اجرا هستند و به‌عنوان طرح‌های  زودبازده منجر به ایجاد منبع اقتصادی درخور توجه و باارزش برای خانواده‌هایی می‌شوند که وضعیت اقتصادی آن‌ها مناسب نیست.

حسن توکلی، مسئول واحد خوداشتغالی کمیته امداد امام خمینی کاشان، دراین‌باره به عصر فرش گفت:

در مرحله اول بعد از شناسایی افراد مستعد در این زمینه، به ارائه آموزش‌های لازم برای مددجویان توسط مراکز آموزشی در سطح شهر پرداخته شده که آموزش‌ها با هزینه این نهاد انجام می‌شود تا مددجویان بتوانند از مهارت‌های لازم برخوردار شوند. این آموزش‌ها فقط منحصر به قالی‌بافی یا بافت تابلو فرش نیست، اگر مددجویی نیاز به آموزش خیاطی، آرایشگری یا سایر هنرها هم داشته باشد، کمیته امداد در حد توان به آن‌ها کمک خواهد کرد و هزینه ایاب و ذهاب، آموزش، مربی و به میزان اندکی وسایل مرتبط را نیز تا سقف دو میلیون تومان تقبل می‌کند.

توکلی در ارتباط با میزان تسهیلات اشتغال به مددجویان یادآور شد: تسهیلات پنج الی ده میلیون تومانی برای قالی‌بافی تک نفره و تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای کارگاه‌های قالیبافی به‌صورت قرض‌الحسنه و یا بانکی با سود 4 درصد به مددجویان پرداخت می‌شود. همچنین علاوه بر آموزش‌های لازم، مشاوره‌های تخصصی توسط کارشناس مربوطه به مددجویان جهت پایداری مشاغل به آنان ارائه می‌شود.

وی افزود: در شش ماه اول سال ۱۳۹۷ سی‌وپنج وام خوداشتغالی به ارزش ۳۵۲ میلیون تومان درزمینهٔ فرش و تابلو فرش در اختیار مددجویان قرارگرفته که از این میان، ۳۳ وام تک نفره و ۲ وام کارگاهی بوده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مددجویانی که زیر پنجاه سال سن داشته و از سال ۱۳۸۸ تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبوده باشند، توسط کمیته امداد بیمه بازنشستگی می‌شوند.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =