محرابی

پیمان‌سپاری ارزی بخش زیادی از صادرات فرش را تحت تأثیر قرار داده و با کاهش بسیار مواجه کرده‌است. علاوه بر این با توجه به رکود حاکم بر بازار داخلی، عملاً تولید فرش غیرقابل‌توجیه بوده و وضعیت شغلی نزدیک به صد هزار کارگر را در آستانه تهدید به بیکاری قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص امکان خروج فرش دستبافت و ماشینی از فهرست مشمولان پیمان‌سپاری ارزی به‌منظور صادرات گفت:

پیمان‌سپاری یکی از روش‌هایی است که دولت در مواجهه با کمبود منابع ارزی به کار می‌گیرد تا ارز حاصل از صادرات جهت واردات کالاهای موردنیاز مصرف گردد. در ارتباط با مستثنا نمودن بعضی بخش‌ها از این موضوع، پیشنهادات لازم ارائه شده و منتظر تصمیم نهایی مسئولین مربوطه هستیم.

مهندس افسانه محرابی درباره راه برون‌رفت از شرایط فعلی درزمینهٔ کمبود مواد اولیه در داخل و افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه وارداتی، ضمن اشاره به تلاش این دفتر در تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی با کمترین تأثیرات منفی افزود:  کلیه کالاها به‌ویژه مواد وارداتی مستقیماً از نرخ ارز متأثر هستند. البته کاهش نسبی سود بازرگانی برخی کالاها می‌تواند در راستای این برون‌رفت مؤثر باشد که باید با بررسی بیشتر در بخش‌های مرتبط، تصمیم‌گیری شود.

وی در ادامه یادآور شد بالا بودن قیمت پایه صادراتی نسبت به قیمت فروش واقعی، یکی از مشکلات فعالان اقتصادی است و این دفتر با طرح این موضوع توسط صادرکنندگان، پس از هماهنگی و دریافت پیشنهادات انجمن‌ها و تشکل‌های تولیدی و انعکاس به  گمرک جمهوری اسلامی ایران، در حال پیگیری جهت دریافت پاسخ است. 

محرابی در پایان به اهمیت و نقش رسانه و رسالت آن در دوران حاضر اشاره کرد و اظهار داشت:

 امروزه عرصه گسترده ارتباطات به‌ویژه در فضای مجازی که موجب اطلاع‌رسانی مویرگی، سریع و شفافیت امور بین مردم شده، ازجمله ارکان اصلی و رمز موفقیت در تعامل مؤثر، پیگیری و انتقال مسائل تا دریافت نتایج مثبت است.

وی افزود: خوشبختانه دفتر صنایع نساجی و پوشاک با اعتقاد به آگاهی جامعه، به‌ویژه دست‌اندرکاران و تشکل‌های مرتبط، با رویکرد اطلاع‌رسانی مستمر از طریق اصحاب رسانه ازجمله پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران، برقراری ارتباط خوب و مؤثری را پیگیری نموده است.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =