شکیبا

یک نقاش که از روی آثارش برای تهیه نقشه فرش، کپی شده است، به این امر واکنش نشان داد.

حجت شکیبا، نقاش و عکاس، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، درباره کپی آثار هنری گفت: سال‌هاست که نقاشی‌هایم توسط دیگران کپی می‌شود و از نقاشی‌هایم برای بافت قالی، نقاشی روی بشقاب، ظروف و... بدون اجازه استفاده کرده‌اند. بااین‌حال من با بافنده‌ی یک فرش دست‌بافت که نقشه فرش را از روی نقاشی من برداشته‌ کاری نداشته‌ام، زیرا معتقدم آن فرد با عشق و علاقه بافتن فرش را انجام می‌دهد، ولی افراد سودجویی هستند که بدون اطلاع بافنده فرش، سفارش یک کار کپی را به او می‌دهند.

این هنرمند تأکید کرد باید از کپی آثار نقاشی بر روی فرش‌های ماشینی جلوگیری شود.

وی درباره نحوه تشخیص کپی بودن آثار هنری و همچنین تقلب در ارائه آن‌ها گفت: اگر نقاش اصلی در دسترس و در قید حیات باشد، کپی بودن کار را اعلام می‌کند ولی نمی‌توانند از این اتفاق شکایت کند، چراکه اتفاق خاصی پس از شکایت نخواهد افتاد!  چنان‌چه قبلاً از فردی که فرش ماشینی داشت شکایت کردم، فقط تنها کاری که انجام داد، از بافتن دست کشید؛ یا چند باری که اقدام به شکایت کردم، بنا به دلایلی راهی به‌جایی نبرد.

شکیبا ادامه داد: من سال‌هاست نقاشی می‌کنم و کتاب‌های مختلف دارم. آثارم در این کتاب‌ها ثبت‌شده‌اند. دائم در حال نقاشی کشیدنم و بعضی از آثارم برگرفته از شاهنامه و اشعار مولوی هستند. عده‌ای کتاب را می‌خرند و کارشان را با کامپیوتر به هر شکلی که می‌خواهند تنظیم می‌کنند بدون اینکه اجازه بگیرند؛ البته فکر می‌کنند مؤلف متوجه نمی‌شود. گمان می‌کنند حقشان است و با این کار من معروف می‌شوم! دقیقاً این صحبتی است که یکی از این افراد کپی کار به من گفت!

شکیبا با ناراحتی افزود: اگر من بخواهم اعتراض کنم، فقط کلمه «دزد» را به کار می‌برم. می‌گویم این دزدی است، به‌راحتی دستشان را در جیب من کرده و دزدی می‌کنند.

وی اشاره کرد: پیشنهادم این است مثل همه جای دنیا، قرارداد رسمی و قانونی بسته شود.  

شکیبا ادامه داد: در ایران ابزار مناسب برای تشخیص کپی بودن آثار هنری وجود ندارد، ولی بااین‌حال موزه «هنرهای معاصر» اعلام کرده ابزار لازم برای این کار را دارد اما من بعید می‌دانم این‌گونه باشد. گویا در موزه «ملی ملک» نیز ابزار لازم برای تشخیص کپی بودن آثار هنری را دارند ولی بااین‌وجود متخصصی که کار با این ابزار را بلد باشد نداریم.

نوشاد رکنی، رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی موزه ملک دراین‌باره به عصرفرش گفت: در جهان روش‌های مختلفی برای تشخیص کپی بودن آثار نقاشی وجود دارد؛ روش‌های آزمایشگاهی مثل کربن 14، بررسی لایه‌های زیرین نقاشی و رنگ‌شناسی و نمونه‌برداری از روی رنگ‌ها. اما ابزارها به‌تنهایی کارآمد نیستند و در کنار این‌ها تشخیص کارشناس متخصص نیز بسیار مهم است.

رکنی با اشاره به اینکه موزه ملک امکانات و ظرفیت تشخیص کارهای کپی را دارد، افزود: این موزه، کار از بیرون نمی‌پذیرد و فقط برای آثار خود مجموعه این‌گونه موارد را انجام می‌دهد.

* * *

لازم به ذکر است سوم آبان ماه، ساعت ۱۶ نمایشگاه «مروری بر آثار شکیبا، دیروز، امروز فردا» با آثاری از حجت شکیبا در خانه فرهنگ و هنر گویا واقع در پل کریم‌خان برگزار خواهد شد.  

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =