• ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2221
گفت و گویی فرشی با روزنامه ای ژاپنی

رییس مرکز ملی فرش ایران در مصاحبه با مدیر بخش قاهره روزنامه توکیو شیمبون ژاپن از توانمندی های صادراتی و ویژگی های منحصر بفرد آن سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)  به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در این گفت و گوی یک ساعته، رئیس مرکز ملی فرش ایران، در پاسخ به سوال آقای تپی اوکادا، مدیر بخش قاهره روزنامه توکیو شیمبون ژاپن، که در خصوص نقش تحریم ها برصادرات فرش و رفع موانع موجود بر سر راه آن  پرسید، گفت : با توجه به پیشینه تاریخی و ویژگی های منحصر به فرد فرش دستباف ایران که پرچم دوم ایران و سمبل و نشانه یگانگی و اتحاد اقوام متنوع ایران است، متذکر می شوم که این هنر دیرین، همواره در بزنگاه های تاریخی خود را از آسیب و گزند مصون ساخته است. چنان که پس از حمله مغول به ایران این هنر - صنعت دچار رکود شد و بسیاری از هنرمندان به نقاط دیگر رفتند ولی باز به تحول و تکامل فرش دستباف ادامه دادند و همواره تلاش و اراده این هنرمندان و زیبایی بی نظیر طرح ها و نقش های فرش دستباف باعث شده تا دوباره به اوج برسد و نظر جهانیان را به خود جلب کند.   

فرشته دستپاک در زمینه اتخاذ راهکار برای جایگزین کردن، یورو به جای دلار افزود، تعیین سیاست‌های کلی و راهبردی در این خصوص بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و مرکز ملی فرش ایران تابع این قوانین و دستورات است.

برای رفع تحریم فرش دستباف،پیام شما به رئیس جمهور آمریکا چیست؟ رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ این سوال تپی اوکادا چنین گفت : یکی از اشتباهات ترامپ رئیس جمهور آمریکا تحریم فرش دستباف ایران است. او بیزینس من است. در نظر داشته باشید ۳۰ درصد صادرات فرش دستباف ایران به کشور آمریکا بوده است. این نشان دهنده میزان اشتیاق مردم آمریکا به استفاده از این هنر – صنعت در دکوراسیون منازل آنان است. ترامپ فرش دستباف را که متعلق به هنر و تمدن مردم ایران است تحریم کرده است.چگونه خود را طرفدار مردم ایران نشان می دهد در حالی که فرهنگ و تمدن مردم را نشانه گرفته است.

در بخش دیگری از این مصاحبه که مربوط به توانمندی های صادراتی و ویژگی های فرش دستباف است اشاره کرد فرش دستباف از یگانه ترین کالاهایی ست که بیش از ۹۰ درصد آن از منابع داخلی تامین می شود و طرح، نقشه و منابع انسانی آن در کشور فراهم است. در این نشست از نگاه مثبت بازارهای جهانی به فرش دستباف نیز، سخن گفته شد.

دستپاک در ادامه این گفت و گو که در محل مرکز ملی فرش ایران انجام شد؛ بیان کرد تحریم فرش ایرانی ممکن است در درازمدت به هنرمندان و تولیدکنندگان ایران آسیب بزند اما به دلیل اصالت و قدمت تاریخی آن، دوباره جایگاه خود را باز می یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =