فرش قدیمی

علی مرشدی از احداث موزه فرش در کاشان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، علی مرشدی، یکی از تاجران کاشانی باسابقه در صنعت فرش، خبر از احداث موزه فرش خصوصی در کاشان داد.

این موزه که قرار است با هزینه شخصی علی مرشدی جمع‌آوری و برپا شود، شامل کلکسیونی از فرش‌های نایاب و کمیاب و همچنین فرش‌هایی از دوره قاجار بوده و همچنین فرش‌هایی که با تلاش بافنده‌های هنرمند و چیره‌دست، با طرح‌هایی تک و خاص به‌طور ویژه برای این موزه بافته شده اند.

علی مرشدی، در گفتگوی اختصاصی با عصر فرش دراین‌باره گفت: مکان‌یابی موزه انجام شده و بسیاری از فرش‌های خاص، قدیمی و نایاب برای این موزه جمع‌آوری شده‌اند؛ تعدادی هم در دست بافت است، هم‌اکنون باید مراحل اداری آن طی شده و مجوزهای لازم دریافت شود که این پروسه نزدیک به یک سال زمان خواهد برد.

مرشدی با اشاره به اینکه قصد انجام یک کار فرهنگی دارد یادآور شد:

ایران دارای دو موزه فرش بزرگ است، یکی در تهران و دیگری در مشهد. موزه فرش ایران (در تهران)، باارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر را دارد و موزه آستان قدس رضوی مشهد نیز دارای مجموعه‌ای از قالی‌های (کرک و ابریشم)  نفیس دوره صفوی است که به قالی‌های ایران و هند معروف هستند.

مرشدی ضمن اشاره به اینکه من ادعا نمی‌کنم که فرش‌های پر قدمتی چون سایر موزه‌ها دارم، تصریح کرد: تصورم بر این است که  برنامه‌ریزی برای موزه کاشان، مفیدتر و خاص‌تر است، چراکه ما تصمیم داریم هر ۶ ماه، یک مجموعه از فرش‌ها را به معرض نمایش بگذاریم. فرش‌هایی با طرح هندسی، طرح بته‌جقه و...

تراب زاده، مدیر امور موزه‌های میراث فرهنگی کاشان، به عصرفرش می‌گوید هنوز مراحل اخذ مجوز و روند اداری موزه فرش کاشان طی نشده، اما در صورت دریافت مجوز، سازمان میراث فرهنگی از این طرح حمایت خواهد کرد.

خبرنگار: حوریه شیوا

*عکس تزیینی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =