• ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2234
 بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف ایران

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر در استان اردبیل در تولید فرش دستباف مشغول فعالیت هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از تسنیم، منصور پناهی در جلسه کمیته فرش استان اردبیل اظهار داشت: اصلی‌ترین هدف و انگیزه برگزاری این جلسه حمایت از کالای ایرانی و توسعه و فروش فرش دستباف استان همراه با جذب منابع و تسهیلات بانکی برای افزایش قدرت خرید مردم و ایجاد انگیزه برای خریداران فرش دستباف استان و نیز بررسی مسایل و مشکلات بافندگان فرش دستباف است.

وی با اشاره به عملکرد ۷ ماهه نخست امسال اداره فرش سازمان بیان کرد: بانک‌های مهر اقتصاد و صندوق کارآفرینی امید و بانک کشاورزی استان همکاری صمیمانه‌ای در راستای توسعه و رونق تولید فرش دستباف استان با این سازمان و اتحادیه‌های مرتبط داشته‌اند و مشارکت مسئولان و مدیران بانک‌های عامل استان در این حوزه شایسته قدردانی است.

پناهی با بیان اینکه تولید هر کالایی در کشور دو زمینه و هدف را دنبال می‌کند که یکی مصرف داخلی کالا و دیگری تقویت زمینه صادرات است، گفت : در زمانی که شدیدترین تحریم‌های اقتصادی یا در واقع جنگ اقتصادی بر کشور ما تحمیل شده است و تهیه مواد اولیه برای تولید فرش دستباف استان به سختی و با قیمت بالا و به صورت نقدی امکان پذیر است اهمیت تولید و صادرات فرش نمایان شده و نتظار می‌رود مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان و مدیران عامل بانک‌های استان به موضوع فرش دستباف توجه ویژه داشته باشند.

 معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر اولویت اصلی در تولید و رونق فرش دستباف، بازار فروش و اشتغال آن بوده که از اهمیت بسزایی برخوردار است و این امر سبب ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود در استان می‌شود که در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر در استان اردبیل در تولید فرش دستباف مشغول فعالیت بوده و با توجه به جامعه هدفی که در این زمینه مشغول به کار هستند توجه به مسائل آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه فرش دستباف در استان در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی، متولیان زیادی دارد، اظهار کرد: تمرکز این امر در یک دستگاه و با مسئولیت مشخص و پیگیری مسایل آنها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید در این زمینه اقدام شود.

پناهی با اشاره به احیای نقشه فرش دستباف استان اردبیل بیان کرد: ما باید فراتر از این به فرش نگاه کنیم چرا که فرش شامل هنر، فرهنگ و تمدن و یکی از کالاهای اساسی و اصیل ایرانی بوده و توجه بیشتر به مشخصات فرش تولیدی استان باید طوری برنامه‌ریزی شود که در بازارهای داخلی و خارجی تولید و عرضه آن مقرون به صرفه برای تولیدکنندگان و بافندگان و صادرکنندگان به خارج از کشور باشد.

 معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: توجه به طراحی‌های جدید و مدرن و سلیقه خریداران در تولید و عرضه فرش دستباف بسیار مهم و اساسی بوده که باید مورد توجه جدی از جانب مسئولان امر و متولیان موضوع فرش دستباف در بخش‌های دولتی و خصوصی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: زنجیره تولید و توسعه فرش دستباف در استان اردبیل وابسته به این است که همه دست در دست هم داده و به اهمیت این محصول با ارزش پی برده و در راستای توسعه و رونق تولید آن تلاش مضاعف داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =