تحریم فرش

بازگشت تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا علیه ایران پس از خروج از برجام با واکنش‌های جهانی بسیاری مواجه شده است. این تحریم‌ها، قطعاً تأثیر چشمگیری بر صادرات ایران خواهد داشت. فرش ایران نیز، یکی از این اقلام صادراتی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، ترامپ در اردیبهشت سال جاری ضمن خروج یک‌جانبه از توافق بین‌المللی هسته‌ای میان ایران و ۱+۵، بخشی از تحریم‌هایی که به‌واسطه برجام لغو شده بودند را برخلاف قوانین و هنجارهای بین‌المللی بازگرداند. دور دوم این تحریم‌ها از بامداد روز دوشنبه ۱۴ آبان ماه ۹۷ اجرایی شده است.

این تحریم‌ها که دور دوم و پایانی تحریم‌ها علیه کشورمان پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام به شمار می‌روند، به گفته پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بخش‌های انرژی، کشتیرانی و بانکی ایران را شامل می‌شوند.

تصمیم دولت آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های تعلیق شده قبلی علیه ایران با واکنش‌های منفی گسترده‌ای در سراسر جهان روبه‌رو شده است. اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی امضاکننده برجام شامل فرانسه، آلمان و انگلیس و دیگر کشورها ازجمله روسیه و چین، نارضایتی خود را از این اقدام اعلام کرده‌اند.

 اما باید دید که این مخالفت‌ها تا چه حد آثار تحریم‌ها را کم و یا خنثی خواهد ساخت؟

فرش ایران، یکی از اقلام صادراتی است که بی‌شک تاروپود آن زیر چرخۀ تحریم‌ها آسیب خواهد دید. ازآنجاکه کشور امریکا، یکی از مقاصد مهم صادرات فرش ایران بوده است، با موج جدید تحریم‌ها علیه ایران، کاهش بیش‌ازپیش صادرات این صنعت را شاهد خواهیم بود. گرچه از بهار ۹۷ نیز صادرات فرش، گبه و گلیم با کاهش چشمگیری رو به رو بوده است.

تحریم‌های آمریکا موتورهای محرکه اقتصاد ایران مانند نفت، بانک و حمل‌ونقل را هدف قرار داده است، طبیعتاً در شرایط جدید برای حمل کالای صادراتی فرش با هواپیما و کشتی به سایر کشورها مشکل وجود خواهد داشت و همچنین به دلیل محدودیت‌های نقل و انتقالات بانکی و نقدی و دشواری ارسال پول به ایران، تولید نیز بسیار کاهش خواهد یافت.

برای دور زدن تحریم‌ها، امکان صادرات فرش ایرانی از طریق پاکستان، هندوستان و افغانستان به سایر کشورها وجود دارد، اما باید توجه داشت که این امر قیمت تمام‌شده محصول را افزایش داده و درنهایت منفعت چندانی برای صادرکننده نخواهد داشت.

دکتر «بیاض یونال» محققی است که می‌گوید: اقدام آمریکا به‌تنهایی مؤثر نخواهد بود. وی به سیستم اتحادیه اروپا اشاره می‌کند که قرار است با ایجاد یک سازوکار مالی ویژه، شرکت‌های اروپایی را قادر سازد علیرغم تحریم‌ها به تجارت با ایران ادامه دهند.

اتحادیه اروپا، چین و روسیه همگی توافق کرده‌اند که از طریق کمک به ایران در دور زدن تحریم‌های ایالات‌متحده، از برجام حمایت کنند. روسیه برای تسهیل ادامه صادرات نفت ایران پس از تحریم‌ها یک توافق امضا کرده و اتحادیه اروپا هم در تلاش برای یک ابزار ویژه مالی موسوم به «ابزار باهدف خاص» است که امکان تجارت در خارج از حوزه تحریمی ایالات‌متحده را برای ایران فراهم می‌آورد. کشورها عمدتاً برای مقابله با تحریم‌هایی که با آن موافق نیستند، بسیج می‌شوند؛ اما حالا باید دید این بسیج شدن، بار دیگر درهای صادرات فرش به سایر کشورها را برای ایران باز خواهد کرد؟

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =