• ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
  • کد خبر: 2240
موکت

بسیاری افراد خانه را با موکت مفروش کرده و روی آن فرش پهن می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، در سال‌های نه‌چندان دور، خبری از کفپوش های چوبی، پارکت‌ها و وینیل ها نبود. پیش‌ازاین، خانه‌ها با فرش‌های دستبافت پشمی و ابریشمی مفروش می‌شد و از زمانی که فرش‌های ماشینی به بازار آمد، بسیاری از خانواده‌ها برای صرفه اقتصادی بهتر و از طرفی تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها، ترجیح دادند از فرش‌های ماشینی استفاده کنند.

پس‌ازآن کفپوش های سرامیکی و پارکت‌ها وارد بازار شدند؛ کفپوش هایی که ظاهر خانه را بسیار تغییر داده و آن را زیباتر و مدرن‌تر جلوه می‌دهند. زمانی که کف خانه ها را موکت و فرش ها را روی آن پهن می کردند، خبری از سر خوردن و حرکت کردن فرش نبود، اما این روزها که کف خانه ها با سنگ و سرامیک و موزائیک پوشیده می شود، فرش ها بر اثر پاخوردن حرکت می کنند و جابجا می‌شوند.

پزشکان ارتباط خوبی با این کفپوش ها ندارند، چراکه طبیعت سنگ و سرامیک سرد بوده و نشستن مستقیم روی آن‌ها، باعث آسیب رسیدن به مفاصل و استخوان‌ها خواهد شد.

در این میان، بسیاری افراد خانه را با موکت مفروش کرده و روی آن فرش پهن می‌کنند؛ چراکه کف بسیاری از خانه‌ها از موزاییک بوده و این کفپوش، ظاهر چندان زیبایی به منزل نمی‌دهد. علاوه بر آن، افرادی که فرزند کوچک دارند، با امکان افتادن کودک روی سرامیک یا سایر کفپوش ها مواجه اند که در این شرایط، پهن کردن موکت راهکار مناسبی به نظر می رسد.

درست است که افراد به دلیل ظاهر زیباتر منزل، روی موکت فرش می‌انداختند، اما این امر تفسیر دیگری نیز دارد، و آن اینکه گرمی، تولید حرارت و انرژی می‌کند. نصب موکت زیر فرش و یا حتی مبل، مانع رسیدن سرما به خانه شده و فضا را گرم‌تر خواهد کرد.

از طرفی ورود سرما از کف پا بیشتر از کف دست می‌تواند روی کل سیستم بدن اثرگذار باشد، ازاین‌رو برای سلامتی، بهتر است که کف خانه فرش داشته باشد تا انرژی کمتری تلف شده و آسیب کمتری به اندام خواهد برسد.

پزشکان بر این باورند که مسائل اقلیمی و آب و هوایی در ایجاد نوع خاصی از بیماری‌ها، دخالت دارد. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از این امر، تمهیدات لازم را بیندیشیم. به‌خصوص در فصل زمستان.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =