• ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2245
فرش ساروق

استاندارد و ویژگی‌های فرش‌های دستباف که بوسیله کمیسیون فنی استاندارد فرش‌های دستباف در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی تهیّه و تدوین شده به صورت زیر می‌باشد:

۱. ‌تراکم پرز

عبارت است از وزن نخ‌های پرز بالای سطح فرش (گرم در مترمربع در میلی‌متر ارتفاع)

۲. تاروپود

الف) نخ تار باید در کارخانه ریسیده شده و حداقل نمره ده و شش باشد.

ب) نخ پود باید پنبه‌ای بوده و برای پود رو، دولا و پود زیر حداقل شش لا باشد.

۳. نخ پرز

این نخ از ابریشم دولا تابدار بوده و نمره آن پنج می‌باشد که بوسیله دست یا در کارخانه به نخ تبدیل می‌شود. از مصرف پشم دباغی (پشمی که پس از ذبح گوسفند چیده می‌شود) بایستی خودداری شود. همچنین پشم کهنه و هر نوع الیاف مصنوعی با کیفیّت پائین نباید در فرش مورد استفاده قرار گیرد. برای تعیین نوع پشم به کار رفته در فرش از روش یک میکروسکوپی استفاده می‌شود.

۴. روش گره‌زنی و بافت

روش بافت گره باید با دو روش ‌ترکی و فارسی‌باف و به نحو صحیح انجام گیرد. درگره ‌ترکی به علّت استفاده از قلّاب می‌توان نرم‌ترین فرش‌ها را بافت همچنین امکان تقلب در این گره بسیار کم است. در صورت استفاده از گره فارسی نباید از گره جفتی و بی‌گره‌بافی استفاده شود. حد گذشت آن ۱ + گره در دسی‌متر برای فرش‌های ضخیم و ۲ + گره در دسی‌متر برای فرش‌های ظریف است.

۵. شیرازه (کناره‌پیچ)

شیرازه از پیچیدن دو تا چهار عدد خامه معمولأ هم‌رنگ زمینه (به تناسب ظرافت قالی) به دور دو یا شش عدد (چلّه) به وجود می‌آید.

۶. ثبات رنگ

رنگ‌های استفاده شده در فرش باید از ثبات کافی برخوردار باشد و استفاده از رنگ‌های طبیعی مناسب‌تر می‌باشد.

برچسب

فرش‌های دستباف مطابق با استاندارد ایران برچسبی به ابعاد ۱۴.۸ × ۲۱ سانتی‌متر از پارچه روکش شده دارند و اطلاعات مربوط به فرش بافته شده به دو زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن نوشته می‌شود. این اطلاعات عبارتند از:

۱. نوع فرش: دستباف

۲. نام طرح:

۳. محل بافت:

۴. نام و نشان تولیدکنندگان: در صورت داشتن علامت تجارتی (ذکر علامت)

۵. پهنا و درازی فرش: این ابعاد برحسب ‌سانتی‌متر بر روی برچسب نوشته می شود.

حد گذشت ابعاد فرش ۱ + سانتی‌متر برای هر مترمربع است چنانچه ‌اندازه فرش خارج از ‌اندازه تعیین شده در استاندارد باشد مقابل بند مربوطه ‌اندازه ویژه ذکر می‌گردد.

۶. جنس پرز و چلّه: باید برحسب درصد نوشته شود.

۷. ‌تراکم پرز (چگالی): برحسب گرم در مترمربع در میلی‌متر ارتفاع بیان می‌شود و مقدار آن نباید کمتر از ۱۰۰ گرم در مترمربع باشد. حد گذشت در رقم مربوط به ‌تراکم ۵ + درصد خواهد بود.

۸. تعداد گره: تعداد گره در واحد سطح دسی‌مترمربع ذکر می‌گردد.

۹. درجات ثبت رنگ: مجموع درجات ثبت رنگ در مقابل نور، آب، حلال‌های آب و مالش باید بر روی برچسب ذکر شود (حداقل جمع آن نباید از ۲۷ کمتر باشد)

درجه ثبات نور

درجه ثبات رنگ در مقابل آب لکه‌گذاری

تغییر رنگ

درجه ثبات رنگ در مقابل حلال‌های آلی لکه‌گذاری

تغییر رنگ

درجه ثبات رنگ در مقابل مالش تغییر رنگ

لکه‌گذاری

۱۰. چنانچه فرش در مقابل بید مقاوم شده است باید به روی برچسب ذکر شود.

۱۱. در مورد شستشویی فرش راهنمائی‌های لازم داده شود.

۱۲. مهر تضمین استاندارد

روش بسته‌بندی فرش‌های صادراتی

همانگونه که می‌دانید فرش ایران علاوه بر استفاده داخلی نقش مهمّی در ارز آوری کشور دارد و به خاطر نقش مهم صادراتی آن بهتر است نکات زیر مورد توّجه قرار گیرد.

پس از اتمام بافت فرش و اتمام مراحلی چون غبارگیری، شستشو، پرداخت، دارکشی، کز دادن، سفیدگری عمل عدل‌بندی انجام می‌شود. در ضمن برای فرش، شناسنامه تهیّه می‌شود و در شناسنامه مشخّصات فرش نوشته شده و بوسیله برحسب به پشت فرش چسبانده می‌شود. در عمل عدل‌بندی قالی‌ها را تا کرده، وزن می‌کنند و با توّجه به معیارهای قانونی گمرک بسته‌بندی می‌شود حدود ۹۵ کیلوگرم از فرش‌ها را با طناب ضخیم پیچیده و آن را با نایلون سیاه می‌پوشانند و سپس آن را بوسیله تسمه محکم می‌بندند. و لیستی از فرش‌های درون عدل تهیّه کرده و کدگذاری می‌کنند و یک نسخه از این لیست را داخل بسته قرار می‌دهند. نگهداری صحیح و اصولی از عدل‌ها و حمل و نقل آنها حائز اهمیّت است چون هرگونه بی‌دقّتی در موارد فوق موجب خسارات اقتصادی فراوانی به فرش می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =