• ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2278
قالی بافی

مدیر صنعت، معدن و تجارت خوی گفت: ۶۰ هزار متر مربع فرش دستباف با نقش ریز ماهی طی هشت ماهه امسال، در این شهرستان تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از ایرنا، ایرج مرندی افزود: ارزش این فرش ها که در ۵۰۰ کارگاه قالیبافی این شهرستان تولید شده، بیش از ۲ هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
وی با اشاره به ثبت فرش ریزماهی خوی به عنوان برند جهانی اضافه کرد: این فرش با داشتن نقش کم نظیر، طرح بی بدیل و استفاده از مواد اولیه بادوام در تولید آن یکی از زیباترین و مقاوم ترین فرش های دستباف جهانی است.
وی بیان کرد: این فرش مشتریان زیادی در کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای آلمان، روسیه، آمریکا، ژاپن، عراق و ترکیه داشته و به این کشورها صادر می شود.
مدیر صنعت، معدن و تجارت خوی گفت: ۱۰۰ هزار متر مربع فرش با نقش ها و طرح های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که ۷۰ درصد آن ریزماهی است.
وی افزود: این شهرستان قطب اول تولید فرش دستباف در آذربایجان غربی است.
به گزارش ایرنا فرش خوی به همت مسوولان و با نام تجاری ریزماهی برای حفظ اصالت و ماندگاری به ثبت ملی رسیده است اما ماندگاری فرش ریز ماهی خوی با حمایت از صادرات آن و رونق تولید محقق می شود.
سالانه ۱۰۰ هزار مترمربع فرش نفیس و دستباف با گردش مالی ۲ هزار میلیارد ریال در این شهرستان تولید شده و بیش از ۶۰ هزار مترمربع از آن به آلمان، روسیه، ژاپن، آمریکا، ترکیه، عراق، فرانسه و دیگر کشورها صادر می شود.
خوی در شمال آذربایجان غربی و ۷۵ کیلومتری مرز رازی قرار گرفته و از قطب های مهم تولید فرش دستباف در کشور است؛ بیش از ۳۰ هزار نفر در هشت هزار و ۵۰۰ کارگاه قالیبافی این شهرستان در تولید فرش دستباف فعالیت دارند.
فرش ریز ماهی خوی با قدمت هزار ساله در رج شمارهای ۲۲ الی ۷۰ و با استفاده از مواد اولیه مرغوب، پشم، پنبه، کرک و ابریشم با گره ترکی و رنگ آمیزی های متنوع در ابعاد مختلف تولید می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =