• ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2302
 فرش دستباف ایران

فرش ایرانی همچنان جزو کالاهای پرطرفدار و صادراتی ایران به شمار می‌آید و علی‌غم تمام تنگاهایی که وجود دارد هیچ فرد یا کشوری توانایی حذف آن را از بازارهای جهانی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از میزان، فرش ایران از زمان‌های قدیم مشتریان زیادی داشته است و به دلیل کیفیت و ظرافتی که دارد همواره مورد تحسین مردم جهان قرار دارد.

از طرفی این هنر صنعت جزو ارزآورترین کالاهای غیرنفتی کشور است که همیشه سهم مهمی در سبد ارزی کشور را به خود اختصاص داده است و هیچ کالایی دیگری نتوانسته با این هنرصنعت رقابت کند.

در این میان آمریکا، آلمان و امارات، کشورهای اروپایی و آسیایی به ویژه چین و ژاپن از مشتریان مهم فرش‌های ایرانی به حساب می‌آیند.

بر اساس آمار طی سال ۹۶ آمریکا با سهم ۳۰ درصدی رتبه نخست وارات فرش از ایران را در اختیار داشته است و کشورهای آلمان با ۱۳.۶ درصد، لبنان با ۷.۱ درصد، انگلیس با ۵.۵ درصد و ژاپن با ۵.۴ درصد در رده‌های بعدی قرار داشته اند.

ایران رتبه نخست تولید و صادرات فرش دست‌باف را با فاصله زیاد از هند در اختیار دارد و ۶۰ درصد سهم بازار فرش صادراتی را در دست ایران است و به راحتی نمی‌توان از آن گذشت.

این آمارها از آن جهت مهم هستند که طی سالیان گذشته نیز علی رغم وجود تحریم، مشتریان فرش ایرانی نتوانستند از این هنرصنعت اصیل بگذرند و با توجه به کیفیت بالای آن رقبا هم نتوانستند بازارهای صادراتی آن را جذب کنند.

اما، با شروع دور جدید تحریم‌ها از سوی آمریکا فرش دستباف در لیست تحریم‌ها قرار گرفت تا این هنرصنعت را از بازارهای جهانی حذف کند خیال خامی که با توجه به سبقه فرش ایران شدنی نیست.

بر اساس جدیدترین آمار گمرک طی هفت ماهه سال جاری، ۱۷۶ میلیون ۶۴۸ هزار و ۵۳۰ دلار فرش به کشورهای مختلف جهان صادر شده است که نشان از استقبال مردم جهان از فرش ایران دارد.

در همین رابطه فرشته دست‌پاک رئیس مرکز ملی فرش و متولی اصلی آن در ایران اظهار کرد: فرش ایران حتی در سال‌های گذشته نیز که تحریم وجود داشت به دلیل قدمت، اصالت و به دلیل اینکه خاستگاه فرش دستباف در دنیا ایران بوده است جایگاه خود را داشته است.

رئیس مرکز ملی فرش افزود: از هزاران سالی که از عمر فرش دستباف کشور می‌گذرد علی رغم مشکلات تاریخی، سیاسی و اقتصادی که برای کشور افتاده اما، فرش دستباف کشور توانسته خود را حفظ کند و برای توسعه اقتصادی کشور نقش پذیر بوده است.

وی ادامه داد: فرش همیشه در بدترین شرایط جزو سه کالای اول صادرات غیرنفتی کشور بوده است و تاثیرگذاری آن بسیار زیاد بوده و هست.

دست‌پاک خاطرنشان کرد: آمریکا، فرش دستباف را در تحریم کرد اما، نمی‌تواند خللی در تجارت این هنرصنعت ایجاد کند.

رئیس مرکز ملی تاکید کرد: با درایت فعالان این بخش اعم از تولیدکنندگان و صادرکنندگان و با راه اندازی استارپ‌ها، فرش دستباف را با حفظ اصالت در کشورها مختلف عرضه خواهند کرد.

وی گفت: به قدری ظرفیت در کشورهای اروپایی، چین و سایر کشورها داریم که تحریم نمی‌تواند تاثیری بر بازار فرش کشور داشته باشد.

دست‌پاک تاکید کرد: با توجه به اینکه فرش دست باف ایرانی طرفداران زیادی دارد فرش ایرانی قابل حذف از بازارهای جهانی نیست و هیچ فرد یا کشوری توانایی این کار را ندارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =