• ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2318
 فرش ایرانی

خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به اعتبار فرش ایرانی در بازارهای جهانی به رغم تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به اعتبار فرش ایرانی در بازارهای جهانی به رغم تحریم های آمریکا علیه این کشور پرداخت و نوشت: علی رغم پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر، فرش دستباف ایران همچنان بخش بزرگی از بازار رقابتی را در اختیار خود دارد.

یک تولید کننده ایرانی در خصوص علت باارزش بودن فرش ایرانی در بازارهای جهانی به خبرگزاری آناتولی گفت: آنچه ما می بافیم هنر است و هنر هرگز نمی میرد.

قالیچه های دستباف ایرانی به خاطر ارزش و کیفیت بالا از شهرت جهانی برخوردار هستند. تقریبا دو سال طول می کشد تا دو بافنده، یک فرش ۶ متری را ببافند. آن ها قبل از آغاز بافت فرش، پشم گوسفند را می ریسند و به نخ مخصوص فرش تبدیل می کنند؛ در نهایت آن ها را با رنگ های طبیعی آغشته کرده و طرح های زیبایی از فرش را خلق می کنند.

فرش، یکی از بزرگترین صادرات های منحصر ایران است. بر اساس برآوردهای وزارت صنایع ایران، سالیانه ۴۰۰ تن فرش دستباف تولید می شود که بخش عظیمی از آن به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

صنعت فرش دستباف ایران، برای حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده است و به گفته رئیس مرکز ملی فرش ایرانی، حجم درآمد آن از این صنعت ۴۰۰ میلیون دلار در سال است.

خبرگزاری آناتولی در بخش دیگری از گزارش خود به سابقه فرش دستباف در ایران می پردازد و ادامه می دهد: قدمت فرش دستباف در ایران به دو هزار و پانصد سال قبل باز می گردد و ایرانیان به خوبی این هنر را از گذشتگان خود فراگرفته و آن را حفظ کرده اند.

قالیچه های ارزشمند

صنعت فرش دستباف ایران مشمول دور دوم تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران شده است، افزایش هزینه های مواد اولیه و مسائل اقتصادی تا حدودی بر تولید فرش دستباف تاثیر گذاشته است. از سوی دیگر حضور رقبایی همچون پاکستان و هند نیز صادرات فرش ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است. با این حال، کیفیت فرش های ایرانی قابل مقایسه با نمونه های خارجی نیست.

یک تولیدکننده فرش در خصوص کیفیت فرش ایرانی می گوید فرشی در حجره خود دارد که ۸۰ سال قبل بافته شده و همچنان زیبایی خود را دارد و قابلیت استفاده از آن تا ۱۰۰ سال آینده نیز وجود دارد.

به گفته این تولید کننده، خارجی ها از الیاف مصنوعی و مواد اولیه شیمیایی برای بافت فرش های دستباف استفاده می کنند ولی فرش دستباف ایرانی کاملا از الیاف و رنگ های طبیعی تهیه می شود که این تفاوت در قیمت را به همراه دارد. از سوی دیگر، طرح های فرش دستباف ایرانی قابل مقایسه با نمونه های خارجی نیست.

با وجود این، بهترین فرش در جهان با نام ایران شناخته می شود و تحریم ها نیز توانایی از بین بردن اعتبار فرش دستباف ایرانی در عرصه جهانی را ندارد.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =