دموتکس آلمان

دو تن از شرکت کنندگان در این نمایشگاه، آقایان حسینی مدیرعامل فرش ساوین و بکتاش مدیرعامل فرش افشارزرینه به این سوال پاسخ می دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، نمایشگاه دموتکس هانوفر آلمان، یکی از حرفه‌ای‌ترین نمایشگاه‌های تجاری در آلمان و جهان محسوب می‌شود، که به‌طور انحصاری به صنعت نساجی، فرش، کف‌پوش و معماری اختصاص داده شده است.
تولیدکنندگان و تجار ایرانی نیز، با هدف معرفی و عرضه فرش دستبافت و ماشینی ایران، که در این صنعت قدمت بسیاری داشته و کیفیت، طرح و نقشه آن در دنیا مثال‌زدنی است، هرساله در این رویداد حضور پیدا می‌کنند.
اما امسال، به دلیل نوسانات اقتصادی، تحریم‌های اخیر و همچنین روابط نه‌چندان مطلوب سایر کشورها با ایران و به‌تبع ایجاد اخلال در روابط پولی و بانکی بین تجار ایرانی با آن‌ها، بسیاری از شرکت‌های فرش، از حضور خود در این رویداد انصراف دادند.
در خصوص شرکت در نمایشگاه دموتکس آلمان، عصرفرش به سراغ دو تن از مدیران باسابقه صنعت فرش رفت؛ مدیری که امسال قصد حضور در این نمایشگاه را ندارد، و دیگری که امسال برای اولین بار در این رویداد شرکت می‌کند.
دراین‌باره عصرفرش گفتگوی اختصاصی با سید جعفر حسینی، مدیرعامل شرکت فرش ساوین داشت و پرسید: شما سابقه حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ازجمله دموتکس آلمان را داشته‌اید ، دلیل عدم حضور شما و بسیاری از تولیدکنندگان دیگر در نمایشگاه امسال چیست؟
حسینی در پاسخ گفت: تبلیغ و معرفی فرش ماشینی در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، روزنامه و مجلات اختصاصی به دلیل آمیختگی آن باذوق ، هنر و زیبایی، با عرضه و نمایش  فرش در نمایشگاه‌ها تفاوت خاص و فاحشی دارد. من تفاوتش را در شنیدن یک موسیقی زیبا و روح‌نواز به‌صورت زنده با گوش دادن همان موسیقی از تلویزیون و یا رادیو تشبیه می‌کنم،  پس به  نقش پررنگ و اثرگذار حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به‌عنوان ابزار مهم در بازاریابی بین‌المللی و  توسعه تجارت و افزایش صادرات اعتقاد راسخ دارم، منتها پیدا کردن مشتری و مشتاق کردنش به خرید محصولات فقط یکی از ستون‌های چندگانه تجارت بین‌الملل است؛ فقدان مناسبات  و روابط خوب اقتصادی و سیاسی بین حکومت‌ها و دولت‌ها، عدم ارائه چهره‌ای مناسب از اعتبار و فرهنگ  ما در دل مشتریان، در کنار نبودن ابزارهای لازم و پیشرفته برای تبادلات مالی و کالایی، عواملی هستند که مشتریان مشتاق ما را از حسن انتخاب خود منصرف و آن‌ها را علیرغم میل باطنی، به‌سوی رقبای ما سوق می‌دهند. وقتی مشتری ژاپنی ، روسی و... چندین بار پولش حواله و برگشت می‌خورد چرا باید ثانیه ثانیه وقتش را که میلیون‌ها می‌ارزد در دموتکس برای مذاکره مجدد با من  تولیدکننده دست‌بسته ایرانی صرف کند؟
وی در پایان گفت: وقتی  همه آن‌هایی را که با هزاران زحمت پیداکرده‌ایم، دلشان را به دست آورده‌ایم و طرح‌هایشان را به فرش تبدیل کرده بودیم از دست می‌دهیم ، چرا دنبال دیگران برویم؟

اما از سویی دیگر، بارقۀ امیدی، حتی در دل این نوسانات، بعضی از تولیدکنندگان را دلگرم کرده و معتقدند، اوضاع ایران این‌چنین نخواهد ماند و ما منتظر تغییرات مثبت در راستای بهبود روابط با دیگر کشورها خواهیم ماند.
کریم بکتاش، مدیرعامل فرش افشار زرینه است که برای اولین بار قصد حضور در نمایشگاه دموتکس آلمان را دارد.
او درباره اهداف مجموعه برای حضور در این رویداد می‌گوید: هدف ما از شرکت در نمایشگاه دموتکس آلمان، شناساندن برندمان به سایرین، توسعه شرکت در عرصه بین‌المللی، فروش بیشتر، یافتن بازارهای هدف و به‌طورکلی رونق پیدا کردن بازار صادرات فرش است.
بکتاش معتقد است در شرایط امروز مشکلات برای صادرکننده‌ها بسیار زیاد است، ولی به‌هرحال بازار این‌طور نمی‌ماند و ما امیدوارانه و با خوش‌بینی به آینده، برای اولین بار در نمایشگاه فرش دموتکس آلمان شرکت می‌کنیم.
                                     * * *
هدف نمایشگاه فرش و کف‌پوش دموتکس آلمان، برقراری ارتباط و تعامل تولیدکنندگان، طراحان و صاحبان محصولات نساجی و کف‌پوش با تجاری است که از سراسر جهان به آلمان می‌آیند و این امر با توجه به استقبال بالای بازدیدکنندگان، به توسعه فروش می‌انجامد.
اما سؤال این است؛ باوجود شرایط فعلی در حوزه صادرات ایران و تحریم‌های تحمیل‌شده خارجی در کنار خود تحریمی های داخلی، آیا امسال دموتکس آلمان، دستاورد خوبی برای شرکت‌کنندگان ایرانی خواهد داشت؟

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =