استاندارد فرش

آیا سازمان ملی استاندارد نظارتی بر شرکت‌های تولید فرش ماشینی دارد؟ بر فرش‌های وارداتی چطور؟ ابوالفضل مطهری زاده، یکی از کارشناسان بخش نساجی اداره استاندارد کاشان پاسخ می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، فرش ماشینی یک کالای پرمصرف در کشورمان است که براساس نظر سازمان ملی استاندارد، حین خرید آن باید به بسیاری از نکات توجه کرد؛ اما آیا اداره استاندارد و کارشناس‌های آن، نظارتی بر شرکت‌های تولید فرش ماشینی دارند؟ بر فرش‌های وارداتی چطور؟

برای دریافت پاسخ، به سراغ ابوالفضل مطهری زاده، یکی از کارشناسان بخش نساجی اداره استاندارد کاشان رفتیم که در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

مطهری زاده در مورد استانداردهای فرش ماشینی به عصرفرش گفت:

استاندارد فرش ماشینی دو نوع است، یکی استاندارد ویژگی‌ها که همه ویژگی‌های فرش ماشینی را در برمی‌گیرد و دیگری استاندارد اجباری، مثل انطباق برچسب.

ما اندازه‌گیری ثبات‌ رنگ‌ها را داریم که لازم است فرش درزمینهٔ نور، شستشو، مالش مرطوب و خشک، حلال‌های آلی و شامپو ثبات داشته باشد. همچنین پس از قرار گرفتن تحت‌فشار بار ثابت سنگین حداقل برگشت‌پذیری خواب را داشته باشد. به این صورت که ما یک ضخامت اولیه می‌گیریم و درصد ضخامت انتهایی، نسبت به آن سنجیده می‌شود. همچنین فرش‌ها تحت‌فشار بار متحرک نیز قرار می‌گیرند. این مقاومت‌ها، تعریف خاص خودش را دارد. مثلاً اگر فرش در برابر راه رفتن ۷۵ درصد برگشت‌پذیر باشد یا در برابر پایه مبل، 70 درصد مقاومت کند، قابل‌قبول است.

مطهری زاده یادآور شد: ما به طور کلی مشکلی با شرکت‌هایی که مهر استاندارد دارند، نداریم. طبق آمار رسمی حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ واحد تولیدی در منطقه کاشان داریم که پروانه بهره‌برداری واحد فرش ماشینی دارند اما بسیاری از واحدها اصلاً پروانه ندارند.

مشکل ما با آن‌هایی است که پروانه استاندارد ندارند. قانونا ما می‌توانیم از تولید آن‌ها جلوگیری کنیم، اما رسیدگی به کارخانه‌هایی که دارای پروانه هستند زمان‌بر است (نمونه‌برداری، آزمون، سرکشی)، لازمه پیگیری فعالیت کارخانه‌های بدون پروانه، نیروی انسانی زیاد است؛ اما کارشناسان اداره استاندارد، نظارت مداوم و سرکشی به‌طور روزانه بر شرکت‌های تولید فرش ماشینی دارای پروانه دارند.

این کارشناس فرش افزود: به‌صورت تصادفی کارخانه‌ها را انتخاب کرده و یک نمونه فرش را انتخاب می‌کنیم و مورد آزمون قرار می‌دهیم. در کنار آن، طرح بازار هم داریم و از بعضی فروشگاه‌ها، نمونه‌گیری انجام می‌دهیم.

مطهری زاده اشاره کرد: می‌توانیم طبق قانون، دستور توقف بدهیم، اما سیاستمان، بیشتر ارشادی است.

این کارشناس باسابقه فرش، در خصوص نظارت بر فرش‌های وارداتی گفت: به‌طورکلی هر محصولی وارد کشور شود، مشمول قوانین استاندارد می‌شود و هر جا گمرک باشد، استاندارد هم هست. سازمان ملی استاندارد در این زمینه قوانین محکمی دارد و اگر فرش وارداتی مغایر با استانداردهای لازم باشد، برگشت خورده و عودت داده می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بیشتر تخلفاتی که ما در داخل می‌بینیم، در مورد عدم انطباق برچسب با ویژگی‌های فرش ماشینی است. در حال حاضر می‌توانیم بگوییم کیفیت فرش داخل و به‌ویژه کاشان عالی است و هیچ فرش وارداتی نمی‌تواند با فرش ایران رقابت کند و غالباً فرش‌های وارداتی، نمی‌توانند آزمون‌های استاندارد ایران را پاس کنند.


خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =