جواد ساداتی نژاد

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: علی‌رغم قول‌های مکرر وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی، آنچه ما و البته صنعتگران انتظار داشتیم، محقق نشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، سید جواد ساداتی نژاد، نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی، طی گفتگوی اختصاصی با عصرفرش گفت: صنعت فرش ماشینی ما، در شرایط فعلی روزهای سختی را سپری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۷ حجم زیادی از زمان ما، به تولیدکنندگان و فعالین حوزه فرش ماشینی و شهرک‌های صنعتی اختصاص داده شد، خاطرنشان کرد: علی‌رغم قول‌های مکرر وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی، آنچه ما و البته صنعتگران انتظار داشتیم، محقق نشد.

ساداتی نژاد در مورد مشکلات فعلی صنعت فرش ماشینی، به عصرفرش گفت:

مشکل اول برای صنعتگران این حوزه، بحث تأمین مالی است؛ در حال حاضر قیمت الیاف و نخ از کیلویی ۱۷ تومان به ۵۰ - ۴۵ تومان رسیده است، یعنی تولیدکننده برای خرید باید دو برابر نقدینگی داشته باشد. پیش‌ازاین هم بسیاری از تولیدکنندگان فرش، مشکل نقدینگی داشتند؛ ولی به‌صورت اقساطی یا اعتباری الیاف و نخی که از ترکیه خرید بودند را پرداخت می‌کردند، اما متأسفانه در حال حاضر روابط ما با ترکیه به‌گونه‌ای شده که فقط امکان خرید نقدی هست.

وی افزود: ما در این زمینه پیگیری و تلاش کرده‌ایم؛ وزارت اقتصاد نماینده تام‌الاختیار به کاشان فرستاد و همچنین بانک سپه و بانک ملی، مدیرانشان را فرستادند. طی این دیدارها، سقف اعتبارات برای تولیدکنندگان به ۵ میلیارد تومان رسید؛ اما کماکان تولیدکننده درگیر تأمین مالی است. بانک‌ها هم بوروکراسی فوق‌العاده بالایی دارند و به‌راحتی تأمین مالی نمی‌کنند. مشکل بعدی، تهیه الیاف و مواد اولیه برای تولیدکنندگان است و سومین مسئله هم خریدهای اعتباری واحدهای تولیدی است که در بازپرداخت آن با مشکل مواجه شده‌اند که لازم است دولت نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد.

ساداتی نژاد ضمن اظهار امیدواری بیان داشت: در این خصوص من روز سه‌شنبه (۲۹ آبان)، در مجلس با آقای همتی رئیس بانک مرکزی صحبت کردم و ایشان گفتند دراین‌باره از دولت مصوبه خواهیم گرفت.

* دلیل رفتن وزیر صمت تا پای استیضاح، به دلیل قول‌ها و وعده‌هایی بود که به آن‌ها عمل نکرد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه از ابتدای سال ۹۷ چه اقدامات عملیاتی برای حل مشکل صنعتگران شده است، گفت:

ما در حوزه صنعت، مشکلات اقتصادی فوق‌العاده‌ای داشتیم. مرحوم نوربخش را برای تسهیل بحث بیمه، به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب کردیم تا فشار کمتری به صنعتگران بیاید؛ همچنین رئیس سازمان مالیاتی را (برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی) به کاشان آوردیم تا در حوزه مالیاتی، جهت تسهیل امور برای صنعتگران کمک کند. تمام عواملی که مرتبط با تولیدکننده بود، در مقابل تولیدکننده قرار دادیم. بسیاری از صنعتگران، در حوزه بیمه و مالیات پرونده داشتند که طی این دیدارها، بررسی و حل شد.

وی افزود: اما اگر بپرسید توقعات شما به‌عنوان یک نماینده برطرف شد؟ شفاف به شما میگویم نه!

ساداتی نژاد ضمن اشاره به اینکه دلیل رفتن وزیر صنعت معدن تجارت تا پای استیضاح، به دلیل قول‌ها و وعده‌هایی بود که به آن‌ها عمل نکرد، یادآورد شد:

بعضی از موارد مستقیماً مربوط به وزیر صنعت است و انتظار ما این بود در مورد مشکلات مربوط به صنعتگران، با حساسیت بیشتری برخورد شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۵۵ هزار نفر در صنعت فرش مشغول به کار هستند. گرچه بخشی از کارخانه‌های ما عملاً تعطیل است، اما کارفرمایان باغیرت ما در کاشان، کارگران را مثل خانواده خود دانسته و همچنان لیست بیمه را رد و حقوق پایه را پرداخت می‌کنند.

 اما چند ماه این روند می‌تواند ادامه داشته باشد؟ انتظار ما از دولت رسیدگی به این موضوع است.

* حضور نمایندگان و معاونین وزیر صنعت در کاشان، نه‌تنها نتیجه مثبتی نداشت، بلکه فعالیت‌هایشان مخل کار صنعتگران نیز بود.

ساداتی نژاد ادامه داد: من به آقای رحمانی هم گفتم که حضور نمایندگان و معاونین وزیر صنعت در کاشان، نه‌تنها نتیجه مثبتی نداشت، بلکه فعالیت‌هایشان مخل کار صنعتگران نیز بود.

در حوزه صادرات فرش، در حال حاضر عمده صادرات به عراق، افغانستان و پاکستان است و با ریال است، با این شرایط وقتی از تولیدکننده ریالی خرید می‌کنند، چگونه باید ارز به‌حساب دولت بریزد؟

در کشورهای دیگر به صادرکننده‌ها جایزه می‌دهند، نوع رفتار بعضی از همسایگان ما را با صادرکننده‌ها ببینید! در بعضی مواقع وزارت صمت کمک که نکرد هیچ، شرایط را سخت‌تر هم کرد.

* حضور وزیر صنعت در کاشان

ساداتی نژاد همچنین از حضور رضا رحمانی، وزیر صمت در روز دهم آذرماه در کاشان خبر داد.

وی ضمن اشاره به اینکه انتظارات ما از وزارت صمت برآورده نشده اظهار داشت: ما درصددیم جلسه‌ای با حضور وزیر صمت و صنعتگران کاشان برگزار کنیم تا از نزدیک مشکلاتشان را بیان کنند.

* کاشان در زمینه اقتصاد تک محصولی خود، آسیب پذیر است.

ساداتی نژاد یادآور شد: ضمن اینکه صنعت فرش نقطه قوت ماست و دومین قطب تولیدکننده فرش در جهان هستیم، در این زمینه به‌خصوص در مواقع بحران، آسیب‌پذیری زیادی هم داریم.

این موضوع برای متولیان حوزه صنعت، بازرگانی و سرمایه‌گذاران هشداری است که ضمن گام نهادن باقدرت و قوت در این عرصه، به این موضوع هم توجه داشته باشند که تک‌محصولی بودن در منطقه کاشان می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این امر نیاز به بازنگری، هوشیاری، تغییر ساختار و نگاه دوباره به حوزه تولید دارد.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گردشگری می‌تواند جایگزین مناسبی برای این موضوع باشد عنوان کرد: گردشگری به چند دلیل یکی از گزینه‌های بسیار مناسب است؛ اول اینکه ما در این حوزه ظرفیت فوق العاده ای داریم و با توجه به پتانسیل‌های منطقه کاشان و آران و بیدگل، نیاز به ایجاد ظرفیت نداریم، ثانیا ما مشتری و جامعه هدف داشته و نیاز به تبلیغ نداریم.

سوم موقعیت جغرافیایی خاص ما است و چهارم اینکه گردشگری نسبت به صنایع دیگر، صنعتی است که اشتغال‌زایی بالایی داشته و زودبازده است.

* موانع صادرات؛ قفل بزرگی بر روی صنعت فرش

 ساداتی نژاد در خصوص ارائه راهکار برای خروج صنعت فرش از بن‌بست فروش و همچنین صادرات عنوان داشت:

مهم‌ترین سؤال من از وزیر صنعت در حوزه صادرات است، عدم رسیدگی به حوزه صادرات، قفل بزرگی بر روی صنعت فرش است.

آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها باید به صنعت فرش کمک کند و ما انتظارمان از وزیر محترم این است که بتواند تسهیلاتی برای صادرات بهتر فرشی‌ها ایجاد کند. همچنین امیدواریم در حوزه تأمین مالی با ایجاد خط اعتباری بتوانیم این مسیر را تسهیل کنیم.

ما پیش‌ازاین هم گفتیم که انتظار داریم با توجه به اهمیت موضوع صنعت فرش ماشینی، رئیس‌جمهور و معاون اول با تشکیل کمیته ویژه، مشکل کارخانه‌های فرش ماشینی کاشان را حل کنند.

ساداتی نژاد در پایان در خصوص وضعیت کارگرهای واحدهای تولیدی فرش ماشینی اظهار داشت:

زمانی که کارخانه‌ای دچار چالش شود، بسیاری از کارگران به سمت بیمه بیکاری می‌روند. در این زمینه ما با سازمان تأمین اجتماعی گفت‌وگو داشته‌ایم تا حداکثر تسهیلات را برای حل مشکلات کارگران اختصاص هدف اما باید بدانیم این یک راهکار موقت است و باید کمک کنیم تا صنعت دوباره روی پای خودش بایستد و بتوانیم مشکلاتش را حل کنیم تا کارگر دوباره مشغول به فعالیت شود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =