افشارزرینه

مدیرعامل فرش افشارزرینه: هدف ما از شرکت در نمایشگاه دموتکس آلمان، شناساندن برندمان به سایرین، توسعه شرکت در عرصه بین‌المللی و فروش بیشتر است.

شرکت فرش افشار زرینه میاندوآب (تبریز) با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و با نساجان مجرب و مدیریت پیشرفته و تولید شبانه‌روزی خود تلاش می‌کند تا فرش ماشینی افشار زرینه را با شهرت جهانی منطقه افشار نگه دارد. نقش‌های اصیل تبریز و افشار زرینه که شهرت جهانی در امر هنر فرش‌بافی داشته و دارند الهام‌بخش تولیدات فرش ماشینی شمال غرب کشور شده است.  

یکی از سیاست‌های صنایع فرش افشار زرینه خدمات پس از فروش و ارائه راه‌حل‌های نگهداری بهتر محصولات تولیدی است و در این راستا پاسخگوی هرگونه مشکلات در این رابطه است. صنایع فرش افشار زرینه میاندوآب (تبریز) اولین تولیدکننده فرش ماشینی و پر سابقه ترین شرکت فرش ماشینی در منطقه شمال غرب کشور بوده و با سرمایه‌گذاری عظیم توسط بخش خصوصی تأسیس و به بهره‌برداری رسیده است.

این مجموعه مفتخر است که انواع فرش‌ها در طرح‌ها، نقش‌ها و رنگ‌های مختلف برای هر نوع ذوق و سلیقه‌ای را تولید نماید. دستگاه‌های این شرکت از نوع واندویل(HCI-HCP-CRX) و منطبق بر آخرین تکنولوژی پیشرفته روز دنیا بوده و در حال حاضر این شرکت فرش‌های ۷۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰- ۱۷۰۰ شانه با تراکم های۲۰۰۰- ۲۵۵۰-۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ از نوع دستباف گونه با نخ بایر آلمان و کیفیت عالی تولید می شود. همچنین این فرش ها ضمانت ده‌ساله داشته و در سه شیفت کاری تولید و با برند فرش افشار و فرش افشار زرینه علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عراق، جمهوری‌های آسیای میانه، هندوستان، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، چین، پاکستان، قطر و امارات صادر می شود. این شرکت در سایه بهره‌گیری از علم روز و استفاده از مهندسی و مدیریت کارآمد در سال‌های اخیر توانسته است به موفقیت‌های شایان توجهی دست یابد که از آن جمله می‌توان به انتخاب واحد نمونه نساجی در چندین سال پیاپی، واحد نمونه در مدیریت کیفیت در سال‌های مختلف، کسب نشان ایزو ۹۰۰۱ ورژن ۲۰۰۰، عضویت در انجمن نساجان ایران و .... اشاره کرد.

در حال حاضر، تولید فرش ۱۵۰۰ با تراکم ۴۵۰۰ نیز جزء طرح های توسعه شرکت است.

امسال برای اولین بار، این شرکت قصد حضور در نمایشگاه فرش و کف‌پوش دموتکس آلمان را دارد، به همین بهانه، عصرفرش گفت‌وگویی اختصاصی با مدیرعامل این مجموعه، حاج عزیز بکتاش داشته که در ادامه می‌خوانیم:

 عصرفرش: لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

عزیز بکتاش هستم، مدیرعامل شرکت فرش افشار زرینه.

عصرفرش: لطفاً از حضورتان در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تأثیر آن در روند صادرات بگویید.

حضور در نمایشگاه‌های خارجی از برنامه‌های مهم ماست. چهار سال پیاپی در دموتکس ترکیه بوده‌ایم، در سایر نمایشگاه‌ها ازجمله، مسکو، قزاقستان، ازبکستان و کشورهای هم‌جوار مثل بغداد نیز شرکت کرده‌ایم تا در امر فروش توسعه داشته باشیم. اما امسال، اولین بار است که قصد حضور در نمایشگاه دموتکس آلمان را داریم و معتقدیم اگر شرکت‌کننده‌ها هدف و برنامه داشته باشند، شرایط برایشان قبل و بعد از دموتکس تغییر خواهد کرد.

عصرفرش: آیا برای حضور در این رویداد حمایتی هم شده‌اید؟

خیر؛ هیچ امتیازی به ما داده نشده، نه از طرف آلمان و نه ایران.

عصرفرش: اهداف و برنامه‌های شما برای حضور در آلمان چیست؟

هدف ما از شرکت در نمایشگاه دموتکس آلمان، شناساندن برندمان به سایرین، توسعه شرکت در عرصه بین‌المللی و فروش بیشتر است. ما علاقه‌مند به پیدا کردن بازارهای هدف هستیم تا بتوانیم در رونق تولید داخل کمکی کرده باشیم. در جریان این سفرها، اطلاعات بیشتری پیدا می‌کنیم، چه درزمینۀ سلایق بازار جهان و مطلع شدن از دیزاین، رنگ و شانه دلخواه آن‌ها و چه درزمینۀ تکنولوژی‌های جدید.

عصرفرش: مشکلات شما برای صادرات چیست؟

در شرایط امروز، ما مشکل داریم، ولی به‌هرحال بازار این‌طور نمی‌ماند. چندین سال است که ما به‌عنوان صادرکننده نمونه استان در شمال کشور انتخاب می‌شویم، اما در چند ماه اخیر با توجه به شرایط اقتصادی واقعاً با مشکل مواجه شده‌ایم و نوسانات قیمت‌ها در کنار بحث پیمان‌سپاری ارزی، واقعاً ما را اذیت می‌کند؛ پیمان‌سپاری یک نوع خود تحریمی است که اختیار را از دست تولیدکننده و فروشنده گرفته است.

عصرفرش: باوجود این مسائل، گمان می‌کنید دستاورد خوبی بعد از حضور در دموتکس آلمان داشته باشید؟

ما امیدواریم این روند بهتر شود و به همین منظور در نمایشگاه فرش دموتکس آلمان شرکت می‌کنیم.  به آینده خوش‌بین هستیم و اعتقاد ما بر این است که شرایط این‌گونه نمی‌ماند، اگر کسی خوش‌بینانه نگاه نکند، نمی‌تواند تولیدکننده، فروشنده یا صادر کننده خوبی باشد. طبیعتاً اگر مأیوس و ناامید باشیم، باید همین‌الان کلید دستگاه را خاموش و تولید را متوقف کنیم.

به‌هرحال رقابت در حوزه فرش ماشینی زیاد است و در حال حاضر، تنها هدف این است که بازار فرش در خارج از کشور رونق پیدا کند تا چرخ‌های تولید بیشتر و بهتر بچرخد.

عصرفرش: اگر بخواهید مقایسه‌ای داشته باشید، بین نمایشگاه بین‌المللی تهران با دموتکس چه کمبودها و کاستی‌هایی را می‌بینید؟

 نمایشگاه بین‌المللی فرش ماشینی تهران، صرفاً داخلی است، درست است نام آن بین‌المللی است، اما با محدودیت‌هایی که به دلیل تحریم، روابط با کشورهای دیگر و محدودیت‌های حمل‌ونقل داریم، صرفاً داخلی است.

محدودیت‌هایی که برای رفت‌وآمد به ایران وجود دارد، اعم از حمل‌ونقل، گرفتن ویزا و به‌طورکلی شرایط جمهوری اسلامی ایران که به‌صورت نامطلوبی در عرصه بین‌الملل تبلیغ‌شده، باعث شده که بسیاری از کشورهای اروپایی نتوانند با ما دادوستد داشته باشند و روابط تجاری ما به چند کشور همسایه مثل پاکستان، افغانستان و عراق محدود شود. حالا حتی کشورهای عربی هم به ایران نمی‌آیند! اما در مقابل، برای دموتکس آلمان و ترکیه از تمام نقاط دنیا حضور پیدا می‌کنند.

عصرفرش: الآن مشکلات صنعت فرش را چه می‌دانید؟

کمبود مواد اولیه، عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدیدتر، موانع صادرات به‌ویژه پیمان‌سپاری ارزی و ارزش افزوده مالیات.

عصرفرش: به نظر شما تحریم‌های اخیر چه تأثیری بر روند تولید فرش ماشینی می‌تواند داشته باشد؟

تولیدکننده در شرایط فعلی آشفته است! ما واقعاً نمی‌دانیم چه‌کار کنیم، فرشی که فروخته‌ایم، برایش تعهد کرده‌ایم و باید به تعهدمان عمل کنیم. در عمل سودی عاید ما نمی‌شود، بلکه گهگاه ضرر هم می‌کنیم. به‌هرحال شرایط اقتصادی ما نابسامان است و همه این‌ها چالشی برای تولیدکننده است.  مسئولین اگر برنامه و سیاستی برای صادرات و تولید داخلی نداشته باشند، وضعیت بدتر می‌شود و همه تولیدکنندگان را به تعطیلی می کشاند.

متأسفانه در مملکت ما از تولید حمایت نمی‌شود و برای یک تولیدکننده چالش‌هایی به وجود می‌آورند که واقعاً آشفته و گمراه کننده است.

نمایی از دستگاه‌های پیشرفته تولیدی مجموعه افشار زرینه :

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =