دموتکس المان

دو شرکت خدمات گمرک و لجستیک، که هرسال با نمایشگاه دموتکس آلمان همکاری داشته‌اند، امسال به علت تحریم‌ها، از همکاری با شرکت‌کنندگان ایرانی امتناع کرده‌اند؛ اما شرکتهای دیگری برای ارائه خدمات وجود دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، دو شرکت خدمات گمرک و لجستیک کوهن ناگل و شنکر، که هرسال با برگزارکننده نمایشگاه دموتکس آلمان و شرکت‌کنندگان همکاری داشته‌اند، امسال به علت تحریم‌ها، از همکاری با شرکت‌کنندگان ایرانی امتناع کرده‌اند.

شرکت «فوژان راهبران نامی» نماینده انحصاری شرکت نمایشگاه‌های کلن و هانوفر در ایران، دراین‌باره به عصرفرش گفت: بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی و نه‌فقط آلمانی، این روزها همکاری‌هایشان را با ایران قطع می‌کنند؛ از پست دی اچ ال گرفته تا شرکت‌های حمل‌ونقل باربری و پستی. شرکت‌های خدماتی که هرساله در دموتکس حضور دارند، تعداد محدودی هستند که در حال حاضر وضعیت همکاری‌شان مشخص نیست.  اما این موضوع هیچ تداخلی با حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه ایجاد نمی‌کند و شرکت‌ها دنبال راه‌حل دیگری برای دریافت خدمات گمرکی خود هستند.

نماینده دموتکس در ایران تصریح کرد: مدیریت مجموعه فوژان راهبران، جهت حل موضوع، دائماً با شرکت نمایشگاهی دموتکس آلمان در ارتباط است.

وی افزود: تا به این لحظه مشکل خاصی نبوده است که منجر به انصراف شرکت‌های فرش از حضور در دموتکس آلمان شود و در این خصوص تنها دو شرکت اظهار نگرانی کرده‌اند که  از طرف مدیریت در حال پیگیری است و مطمئناً حل خواهد شد، چراکه  یکی از محورهای اصلی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، ترخیص بار است.

وی ضمن اشاره به اینکه مطمئناً ارائه خدمات گمرک و لجستیک، محدود به این دو شرکت نیست، عنوان کرد: قطعاً  شرکت‌های دیگری هم در کشور آلمان جهت ارائه این خدمات وجود دارند، اما چون این دو شرکت خدماتی جزء شرکت‌های بین‌المللی و اینترنشنال هستند، در بعضی از موارد از همکاری با ایران و حمل بار و ارائه خدمات معذور هستند، وگرنه خود دموتکس با شرکت‌های ایرانی مشکلی ندارد و شرکت‌های خدماتی در دیگر شهرهای آلمان هستند که می‌توانند ارائه خدمت داشته باشند.

نماینده دموتکس در ایران افزود: اگر دموتکس از ابتدا قصد همکاری با ایران را نداشت، مثل بسیاری از نمایشگاه‌های دیگر که کلاً ایران را تحریم کردند و اجازه ثبت‌نام و حضور ایران را در نمایشگاه ندادند، از ابتدا به شکل دیگری برخورد می‌کرد؛ اما شرکت نمایشگاهی برگزارکننده دموتکس مشکلی با شرکت‌های ایرانی و غرفه گذاران ایرانی ندارد.

وی تأکید کرد: برگزارکننده دموتکس، حتی در خصوص هزینه‌های پرداختی غرفه‌ها، بسیار از خود انعطاف نشان داد و با تمام قوانین و سخت‌گیری‌های که در این زمینه هست و درحالی‌که  معمولاً فاکتورهای نمایشگاه از  یک ماه قبل از برگزاری تسویه می‌شوند، این فرصت را به شرکت‌هایی که در نحوه پرداخت مشکل داشته‌اند داد تا مبالغ را در محل پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها دو شرکت‌کننده بابت این موضوع اظهار نگرانی کرده‌اند و سایر شرکت‌کننده‌ها با راه‌های برون‌رفت از این موضوع آشنا هستند و قصد دارند با استفاده از روش‌های دیگری ترخیص کالاهایشان را انجام دهند.

یکی از مدیرانی که از این بابت اظهار نگرانی می‌کند، دراین‌باره به عصرفرش گفت:

متأسفانه دو شرکت ناگل و شنکر، به دلیل اینکه در امریکا شعبه دارند، همکاری خود را با ایران قطع کرده‌اند و ما دائماً با برگزارکننده نمایشگاه دموتکس آلمان در ارتباط بوده و پیگیری می‌کنیم، گرچه آن‌ها هنوز ایمیل من را هم جواب نداده‌اند.

یکی دیگر از مدیران شرکت‌کننده در دموتکس آلمان، به عصرفرش می‌گوید که از این بابت جای نگرانی نیست و ما پیگیر راه‌های دیگری جهت ترخیص بار خواهیم بود.

گفتنی است پیش‌ازاین هم شرکت‌های ستاره کویر یزد، فرش مشهد و فرش ساوین به دلیل نوسانات اقتصادی، هزینه‌های اجرایی نمایشگاه و مشکلات صادرات ، انصراف خود را از حضور در این نمایشگاه اعلام کرده بودند.

لازم به ذکر است شرکت خدماتی دی بی شنکر، شرکتی هلندی است که یکی از مؤثرترین شرکت‌ها در صنعت حمل‌ونقل است. باوجوداینکه این شرکت باربری سال گذشته در رده سوم جای گرفت، ولی هم‌اکنون تأمین‌کننده بیش از ۵۰% از درآمد شرکت مالک است.

شرکت خدماتی کوهن ناگل نیز در دهه ۱۸۹۰ در آلمان تاسیس شد و پس از آن در۱۰۰ کشور و به ۱۰۰۰شرکت گسترش یافت. آنها خدمات مختلف مانند حمل و نقل هوایی ، دریایی و حمل و نقل زمینی را ارائه می دهند.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =