گره طلایی

در تجلیل از فعالان عرصه فرش دستباف پنجمین همایش گره طلایی در قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، به نقل از ایسنا، دبیر همایش گره طلایی گفت: در تجلیل از فعالان عرصه فرش دستباف پنجمین همایش گره طلایی در قم برگزار می‌شود.

محمدرضا رشتی‌زاده یک شنبه ۱۱ آذر در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری پنجمین همایش گره طلایی عنوان کرد: در قم ظرفیت های بالنده ای در تولید فرش دستباف وجود دارد. ‌ با توجه به این ظرفیت ها پنجمین همایش گره طلایی به منظور تجلیل از برترین های عرصه فرش دستباف در قم ۱۶ آذرماه در تالار مرکزی شهر قم برگزار خواهد شد.

وی در خصوص توانمندی های تولید فرش در قم اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده در قم برای ۱۲ هزار نفر کارت بافندگی قالی صادر شده است.

رشتی زاده بیان کرد:همچنین در رابطه با تولید فرش دستباف در قم ۳۶۰ واحد تولیدی فعال است ضمن اینکه قم ۲۵۰ هزار بافنده قالی دارد که تعداد زیادی از آن ها در خارج از قم فعال هستند و در حدود ۶۰ هزار بافنده در قم بهترین برندهای فرش دستباف را تولید می کنند.

وی تصریح کرد: در رابطه با طراحی فرش ها نیز ۱۱۰ طراح ماهر فرش در استان قم فعالیت دارند با این وجود هنوز اطلاع رسانی در مورد هنر فرش در قم ضعیف است و تاکنون نتوانسته ایم به خوبی جایگاه فرش قم را معرفی کنیم.

دبیر پنجمین همایش گره طلایی خاطرنشان کرد: فرش قم در سالهای اخیر از نظر طراحی و رنگ و کیفیت پیشرفت های خوبی را پشت سر گذاشته است.

وی گفت: ثبت ایده در طراحی فرش اهمیت زیادی دارد و باید راهکاری در مورد نقشه و مالکیت طرح فرش در قم شود. با توجه به اینکه فرش قم برند جهانی دارد؛ باید برای ثبت مالکیت طرح فرش به دنبال راهکارهای قانونی باشیم.

رشتی زاده افزود: باید ارزش و بهای واقعی فرش دستباف را نشان داد و با ثبت برندها در مصرف کنندگان نیز اطمینان خاطر ایجاد کرد.

دبیر پنجمین همایش گره طلایی تصریح کرد: در این همایش برآنیم از ۷ فعال برتر فرش دستباف از جمله کارشناس اول فرش ایران و بافنده فرش صلح جهانی تقدیر کنیم همچنین از ۵۰ تن از فعالان در اتحادیه فرش و از تولیدکنندگان تجلیل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امسال پانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف قم از ۱۳ الی ۱۷ آذرماه در نمایشگاه دائمی استان قم برپا خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =