زیلو

این روزها کسی مشتری زیلو نیست و فرهنگ استفاده از زیلو به‌عنوان یک وسیله کاربردی از بین رفته و این بافتۀ زیبا، تبدیل به یک وسیله تزئینی شده و به‌عنوان صنایع‌دستی در خانه‌ها نگهداری می‌شود.

زیلو از جنس نخ و پنبه است؛ الیاف طبیعی. تابستان خنک و زمستان گرم. فقط کمی سفت است، آن‌هم نه برای قدیمی‌ها، برای بچه‌های امروزی!

فقط در صورت آفتاب خوردن تغییر رنگ می‌دهد، ولی پاره نمی‌شود. هرچقدر هم می‌خواهی می‌توانی آن را بشویی. مثل قالی نیست که بعد از چند بار شست‌وشو از بین برود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، غفار سردابی، متولد ۱۳۲۲ در کاشان است. پیرمردی خوشرو و بااخلاق. حدود ۶۰ سال است که با هنر زیلوبافی آشناست و به‌طور حرفه‌ای در این زمینه کار کرده است. سال‌ها زیر نظر استادانش مهارت‌آموزی کرده، اما با فروتنی ِ تمام هنوز هم خود را استاد زیلوبافی نمی‌داند.

آقا غفار می‌گوید به دلیل درآمد کم این حرفه، کارگر کارخانه مخمل و ابریشم کاشان شدم  و حالا بعد از بازنشستگی، دوباره دلم هوای گذشته را کرده و ادامه دادن هنر زیلوبافی. اما با زیلوبافی نمی‌شود چرخ زندگی را چرخاند.

او با تأسف ادامه می‌دهد: چیزی که الآن آموزش می‌دهند زیلو نیست. زیلوباف کسی است که بدون طرح و نوشته بتواند همه‌ نقش‌ها و طرح‌های زیلوهای بزرگ و کوچک را ببافد.

سردابی، در حال حاضر ۲۰ نقشه را حفظ است و چند نقشه ابداعی هم دارد.

این هنرمند زیلوباف هم‌اکنون با میراث فرهنگی کاشان همکاری دارد، اما می‌گوید درآمد چندانی ندارم و با حقوق بازنشستگی روزگار می‌گذرانم.

آقا غفار معتقد است این روزها کسی مشتری زیلو نیست و فرهنگ استفاده از زیلو به‌عنوان یک وسیله کاربردی از بین رفته و این بافتۀ زیبا، تبدیل به یک وسیله تزئینی شده و به‌عنوان صنایع‌دستی در خانه‌ها نگهداری می‌شود.

گفتنی است نخ پنبه که به عنوان ماده اولیه و پایه تولید زیلوست در گذشته به کمک چرخ های نخ ریسی در محل تولید می شد. پنبه را بعد از ریسیدن به کلاف می کردند و برای تار و پود زیلو به کار می بردند.  زیلویی که با نخ رسمی بافته می شد، دارای استحکام زیادی بود و ظرافت آن نیز به کیفیت مرحله نخ ریسی و البته دقت در بافت بستگی داشت.

 انواع زیلو عبارتست از:

زیلو های آبی و سفید که بیشتر در مساجد و سایر مکان های مذهبی استفاده می شوند، زیلو های آبی و گلی که برای مصرف خانگی استفاده می شود که اصطلاحا به آن ها جوهری گفته می شود و زیلو های نفتال که دارای رنگ های سبز و گلی هستند که مرغوب ترین در نوع خود به شمار می رود.

لازم به ذکر است، الیاف اکرولیک و پلی استر برای مبتلایان به اگزمای پوستی مضر است لذا مفروشات طبیعی به مانند "زیلو" بهترین مفروشات برای این بیماران است.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =