دلار دولتی

یکی ازچالش‌های بزرگ این روزهای کشور این است که صادرکنندگانی که برای صادرات از معافیت‌های مالیاتی چشمگیر برخوردار شده‌اند حاضر به برگرداندن ما به ازای دلاری درآمدهایشان نیستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، به نقل از خبرآنلاین؛ در بحثی تماشایی، امید قالیباف در برنامه گزارش خبری شبکه دو سیما میزبان سلاح ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و مهدی کسرایی پور معاون تدوین مقررات ارزی بانک مرکزی بود و روی خط تلفنی این برنامه هم پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس قرار داشت.

این سه قرار بود در برنامه امید قالیباف درباره بخشنامه‌های ارزی جدید بانک مرکزی و کارایی‌شان سخن بگویند. کلیت این بحث تخصصی درباره گلایه‌های تجار درباره بخش‌نامه‌های ارزی بود. اینکه همین چند روز قبل هم محسن جلال‌پور رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از رویه دولت اعلام کرده بود به دلیل مشکلات قوانین داخلی کشور، ترجیح می‌دهد مثل خیلی دیگر از تجار بزرگ دست از صادرات بکشد.

البته پورابراهیمی نماینده مجلس حاضر در برنامه به‌عنوان حکم ماجرا تأکید داشت که این تعدد دستورالعمل‌ها مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده. او تأکید داشت دولت در سال ۹۸ باید دلار را تک‌نرخی کند و صادرات به کشورهای همسایه چون افغانستان و عراق که بزرگ‌ترین شرکای تجاری ما هستند باید بر پایه ریال یا ارز این کشورها باشد.

او همچنین از دلار ۴۲۰۰ تومانی انتقاد کرد و گلایه‌هایی داشت که چرا شبه دولتی های حاکمیتی مثل شرکت‌های پتروشیمی که زیر نظر نهادهای نظامی، صندوق‌های بازنشستگی و ارگان‌های دولتی و حکومتی هستند، دلارهایشان را در سامانه نیما عرضه نمی‌کنند. نکته‌ای که امید قالیباف مجری برنامه هم به آن اشاره داشت اما نماینده بانک مرکزی از پتروشیمی‌ها تشکر کرد که باز آن‌ها تنها شرکت‌هایی بوده‌اند که بعد از سیاست ارزی مردادماه دولت، در سامانه نیما عرضه دلار داشته‌اند.

بخش جنجالی و جالب این ماجرا جایی بود که سلاح ورزی تأکید داشت به دلیل سخت‌گیری‌های انجام‌گرفته از سوی بانک مرکزی، تجار شناسنامه‌دار سعی کرده‌اند صادرات نداشته باشند. اینکه فروش دلارهای صادراتی باقیمت ارز نیمایی به‌صرفه نیست و باید دولت نرخ ارز سنا یا نرخ کف بازار را برای آن‌ها در نظر بگیرد. او البته در حرف‌هایش تأکید کرد با این شرایط سخت بازگشت پول و این اخذ تعهدات صادراتی که به‌نوعی نقض قانون پیمان گیری از صادرکنندگان است تا پایان سال جاری درآمدهای صادراتی کشور از بخش غیرنفتی کاهشی چشمگیر خواهد داشت و دولت باید بگذارد صادرکنندگان دلارهایشان را با نرخی بالاتر از نرخ نیمایی بفروشند.

آمار کسرایی پور که از بانک مرکزی آمده بود اما باورنکردنی بود.

او یک‌بار از آمار ۶ میلیارد دلار صادرات ارزی سخن گفت که به کشور برنگشته است و در پاسخ به سلاح ورزی هم گفت: «صادرکننده‌ای ۱۲۳ میلیون دلار از سامانه نیما و ارز پایه ۴۲۰۰ تومانی برای تولید محصولات صادراتی‌اش ارز گرفته در طول ۶ ماهه نخست اما می‌دانید حتی یک ریال ارز به کشور وارد نکرده است؟»

آمار شوک برانگیزی که هرچند نماینده پارلمان بخش خصوصی اگر درباره دشواری برگرداندن پول به کشور سخن بگوید هم قابل قبول نیست و البته با این همه اصرار این تاجر سرشناس بر جایگزینی رقم ارز بازار به عنوان نرخ ورود ارز صادرکننده بخش خصوصی در تناقض بود.

طوری که مجری برنامه هم با اشاره به شرایط سخت تحریم های اقتصادی کشور، این حرکت صادرکنندگان را به باد انتقاد بگیرد.

اینکه آنها برای عدم عرضه دلارهایی که بر پایه مبالغ سوبسیدی گرفته اند، برایش از معافیت های مالیاتی برخوردار شدند و پاداش صادرات هم برای‌شان در نظر گرفته می‌شود را به این بهانه که قیمت بازار بالاتر از دلار دولتی است به کشور وارد نکنند، رفتاری است نابخشودنی.

البته نماینده بانک مرکزی در همین برنامه آماری ارائه داد که نشان می دهد تفاوت نرخ دلار نیمایی با کف بازار دلار آزاد هم مبنای عدم بازگشت این دلارها نبوده است.

کسرایی پور گفت:«در میانه مرداد که سیاست‌های ارزی جدیددولت اعلام شد ، تقریبا نرخ برابری دلار نیمایی و بازار آزاد در یک نقطه بود اما باز هم شاهد بودیم این بازگشت دلارهای صادراتی و عرضه در سامانه نیما رخ نداد

گفته‌هایی که ضرورت شفاف‌سازی بانک مرکزی در برخورد با تجار متخلف را به اثبات می‌رساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =