مصوبه هیات وزیران

به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در چارچوب فهرست اعلامی وزارت صمت بر اساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، هیئت‌وزیران در جلسه ۹۷/۹/۷ به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱-  به‌منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی در کشور، واردات مواد اولیه و قطعات موردنیاز تولید به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در چارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز است.

۲- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است فهرست گروه‌های کالایی یادشده را ظرف یک هفته به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کند و به طریق مقتضی به اطلاع واحدهای تولیدی و تجاری برساند.

* * *

حالا باید منتظر اعلام لیست کالاها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشیم. اما آنچه واضح است، این مصوبه به فراهم شدن بستری جهت سوءاستفاده و فرصت‌طلبی عده‌ای کمک خواهد کرد. ازآنجاکه بر مناطق آزاد تجاری، نظارتی وجود نداشته و ملزم به ارائه گزارش به نهادهای مربوطه نیستند، چندان دور از ذهن نیست که مسیر برای گسترش قاچاق هموار شود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =