• ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2398
قالی بافی

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی با بیان این که مبالغ پیش بینی شده در بودجه سالیانه کفاف بیمه قالیبافان تحت پوشش این سازمان را نمی دهد، اظهار داشت: با این وجود تأمین اجتماعی به ارائه خدمات به این مشمولان ادامه داده و قطع بیمه برخی از این افراد ارتباطی با کمبود منابع ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از ایرنا،  از سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا اظهار داشت: در روند اجرای قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار، مصوب مجلس شورای اسلامی، شاغلان در این فعالیت ها، مشمول خدمات سازمان تأمین اجتماعی هستند و در حال حاضر بیش از ۳۳۸ هزار نفر تحت پوشش این سازمان قرار دارند.
زدا افزود: با توجه به اینکه قانون، صرفا شاغلان در این فعالیت ها را مشمول تلقی می کند، طبق نظر کارشناسی مرکز ملی فرش ایران، استاندارد چهار هزار گره روزانه برای شناسائی شاغلان واقعی تعیین شده است.
وی ادامه داد: بر اساس استاندارد تعریف شده و بازرسی های مشترک نمایندگان مرکز ملی فرش ایران و سازمان تامین اجتماعی؛ شاغلان واقعی شناسائی می شوند و بیمه افرادی که به منظور استفاده از تسهیلات این قانون ثبت نام کرده و یا بابت سرگرمی و تفنن به امر قالیبافی مشغول هستند را قطع می کنند تا بافندگان واقعی امکان استفاده از این قانون را داشته باشند.
معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: بیمه هیچ یک از شاغلان واقعی در این فعالیت قطع نشده و هرگونه ادعایی در این زمینه در واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور قابل بررسی است.
زدا با بیان اینکه براساس قانون بیمه اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار محدودیت ها و ضوابط معینی برای بیمه این اقشار تعیین شده است، اظهار داشت: در ماده ۳ این قانون و همچنین ماده ۱۲ آئین نامه اجرائی آن تصریح شده است که ارائه خدمات سازمان تأمین اجتماعی به مشمولان منوط به تامین اعتبار در قوانین بودجه سالانه کشور است و سازمان تامین اجتماعی متناسب با تعداد افراد معرفی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف به بیمه نمودن مشمولان در چارچوب ضوابط مربوطه است.
وی با بیان اینکه براساس بند «ت» ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر ارقام مندرج در قوانین بودجه سنواتی، توسط دستگاههای اجرائی ممنوع است، گفت: همچنین مطابق بند ۲ ماده ۲۹ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۷۱ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، سازمان تأمین اجتماعی مکلف به اجرای قانون مذکور تا سقف بودجه مصوب سالانه است.
معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: مدیران و کارکنان واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور تلاش می کنند تا از تمامی ظرفیت های قانونی برای خدمت رسانی حداکثری به قالیبافان استفاده کنند اما بودجه مصوب سنوات گذشته پاسخگوی بیمه متقاضیان مربوطه نبوده است و سازمان تأمین اجتماعی در سال های ۹۲ تا ۹۶ همواره مازاد بر بودجه مربوطه هزینه کرده است.
زدا اظهار داشت: در سال جاری نیز بابت اجرای قانون یاد شده به مبلغی در حدود ۹۵۰ میلیارد تومان نیاز است در حالی که مبلغ اختصاص یافته در قانون بودجه با فرض تأمین اعتبار کامل، معادل ۷۷۰ میلیارد تومان است که پاسخگوی پوشش بیمه ای بیمه شدگان فعلی نخواهد بود.
سازمان تامین اجتماعی با ۴۲ میلیون بیمه شده ۱۸ نوع خدمت درمانی و بیمه ای به بیمه شدگان و مستمری بگیران ارائه می دهد.
این سازمان دارای مراکز مختلف بیمه ای و درمانی است و ۳۵۶ بیمارستان و درمانگاه تامین اجتماعی بخش قابل توجهی از خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان را به صورت رایگان تامین می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =