رشتی

پنجمین همایش گره طلایی (رشتی‌زاده) با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و جمعی از مدیران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و هنرمندان صنعت فرش در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد.

به گزارش اختصاصی خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، پنجمین همایش گره طلایی رشتی‌زاده صبح جمعه، ۱۶ آذرماه، با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران، تورج ژوله محقق فرش، اعضای هیئت‌مدیره صادرکنندگان فرش ایران، دبیر صادرکنندگان فرش ایران، ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، سرپرست استاندار قم، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه قم و جمعی از مدیران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و هنرمندان صنعت فرش در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد.

تورج ژوله، در این مراسم از داستان عجیب قالی گران‌بهای مقبره شاه‌عباس دوم سخن گفت که خالق آن نعمت‌الله جوشقانی است.

وی بیان داشت: این فرش یک پازل بزرگ به اندازه ۶۰ مترمربع و دارای ۱۴ قطعه است که از عجایب عالم فرش به‌حساب می‌آید.

ژوله در پایان عنوان کرد: لازم است برای ثبت جهانی این اثر بزرگ اقدامی انجام شود و حیف است که آن را در معرض دید همگان قرار ندهیم.

رئیس انجمن طراحان و نقاشان فرش دستباف قم نیز در سخنانی بر لزوم ثبت آثار طراحی و نقاشی تأکید کرد و گفت: مرکز ملی فرش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایجاد درگاه الکترونیکی، زمینه آسان ثبت آثار طراحان و نقاشان را فراهم کرده تا به این وسیله از کپی‌برداری پیشگیری شود و هنرمندان بتوانند به‌صورت قانونی از آثار خود محافظت کنند.

فرشته دست‌پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز در سخنانی با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و همچنین معاون محترم رئیس‌جمهور، از اینکه در لایحه بودجه تأمین اجتماعی، بیمه تأمین اجتماعی فعالان عرصه فرش پیش‌بینی‌شده خبر داد و نگاه مسئولان به بودجه حوزه فرش را مثبت ارزیابی کرد.

وی با اشاره به بحث تعهد ارزی تصریح کرد: پیمان‌سپاری ارزی یکی از مشکلات فعالان فرش کشور بوده که شرایط را برای صادرات سخت کرده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: بحث مواد اولیه و گرانی آن نیز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تولیدکنندگان فرش بوده و در همین رابطه تفاهم‌نامه‌ای با منطقه آزاد کیش تدوین شده و در آینده نمایشگاهی از خاص‌ترین آثار فرش‌ دستباف در آنجا برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در پنجمین همایش گره طلایی، از غلامرضا اخوان (پیشکسوت برگزیده)، رحیم فروهر (در بخش سرویس‌کاری فرش و مخترع دستگاه دارکشی و پرداخت ماشین سیار)، عباسعلی سنگانی (در بخش طراحی فرش دستباف)، قاسم الیاسی (در بخش تولیدکننده برگزیده)، حمید ذوالانواری (صادرکننده برگزیده)، زهرا ولی بیگی (بافنده برگزیده و خالق فرش زمین صلح و نسل‌های آینده)، تجلیل گردیده و مفتخر به دریافت تندیس طلایی شدند. همچنین تندیس ویژه این همایش، به سید رضی میری اهدا شد.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =