کاهش صادرات

سهم صادرات فرش دستباف کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ به کمترین میزان خود در ده سال اخیر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، مرکز ملی فرش اخیرا گزارشی را منتشر کرده مبنی بر اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته در واحد آمار و اطلاعات مرکز ملی فرش بر اساس سایت جهانی unstats.un.org سهم صادرات فرش دستباف کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ به کمترین میزان خود در ده سال اخیر رسیده است.

به طوری که از میزان ۱۶۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ با نرخ رشد  ۱۶.۹-    به ۴۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است که برابر با یک دهم میزان صادرات فرش دستباف ایران ( ۴۲۶ میلیون دلار ) است.

خبر انتشار یافته از برخی منابع ، مبنی بر صادرات بیش از دو میلیارد دلار برای فرش، شامل تمامی کف پوش های نسجی اعم از دستباف و ماشینی، گلیم، زیلو، سوماک،  نمد و... است که رقم یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار  آن به تعرفه (۵۷۰۲) کف پوش های ماشینی اختصاص دارد.

با این وجود می توان اینچنین نتیجه گرفت که افزایش میزان مهاجرت به کشور ترکیه، ارتباطی با فرش دستبافت ندارد.

به طور طبیعی کسانی که قصد مهاجرت دارند، به دنبال کشور جدیدی هستند که راحت تر سفر کنند، امکان سرمایه گذاری داشته باشند و اقامت راحت تری بگیرند. از طرف دیگر در عین اینکه سفر هوایی و زمینی به ترکیه و خرید خانه در این کشور راحت تر است، دولت ترکیه امکانات ویزا و اقامت را آسانتر از بقیه کشورها فراهم می کند.

بر اساس آمارهای جهانی، صادرات فرش دستباف ترکیه کاهش یافته است و این شرایط می تواند میدان را برای جولان فرش ایرانی در عرصه جهانی بازتر کند. اما در حال حاضر با وجود تحریم ها، این اقدام برای تجار ایرانی، قدری پر زحمت به نظر می رسد، اما قطعا راه های برون رفت از شرایط وجود داشته و این امر قابل اجرا خواهد بود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =