ژوله

ژوله: در مورد یک اثر هنری مثل فرش، تبلیغ مستقیم جواب نمی‌دهد؛ بهتر است در این زمینه به‌صورت غیرمستقیم عمل شود که آن‌هم راهکارهای خاص خودش را دارد.

تورج ژوله، نویسنده، پژوهشگر و فرش شناس نام‌آشنای ایران در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، اظهار داشت:

ما در ارتباط با معرفی شایسته، صحیح و درخور فرش دستباف به‌درستی عمل‌نکرده‌ایم.

وی عنوان کرد: بنده معتقدم هنوز ۹۰ درصد مردم کشور ما فرش دستباف را به‌درستی نمی‌شناسند؛ حتی نمی‌توانند بین دستی و ماشینی تفاوتی  قائل شوند. اگر ماهیت، ویژگی‌های هنری، فرهنگی و تاریخی فرش دستبافت به‌درستی به مردم معرفی شود، فکر نمی‌کنم فرش ماشینی بتواند با آن رقابت کند. ما، درزمینهٔ معرفی‌ها بد عمل می‌کنیم؛ حتی نگوییم بد، «اشتباه» عمل می‌کنیم. حتی بعضی معرفی‌ها، ضدفرش می‌شود.

ژوله تصریح کرد: در مورد یک اثر هنری مثل فرش، تبلیغ مستقیم جواب نمی‌دهد؛ بهتر است در این زمینه به‌صورت غیرمستقیم عمل شود که آن‌هم راهکارهای خاص خودش را دارد. اگر فرش ایرانی به شکل صحیح به مردم معرفی شود، شبیه‌سازی فرش ماشینی به دستباف هم با شکست مواجه می‌شود و خریداران فرش تا صد درصد از اصالت فرش یقین پیدا نکنند، نمی‌خرند.

نکته‌ای که واضح است این است که روزگار تبلیغ مستقیم و آگهی دادن گذشته؛ مثل داروی منقضی و برای فرش دستباف که اثری هنری است، جواب نمی‌دهد. راه‌های بسیار مؤثرتری برای معرفی فرش دستباف وجود دارد که پیچیده هم نیست، فقط گوش شنوا می‌خواهد.

وی افزود: کسانی که برای فرش کار می‌کنند، چه بخش خصوصی و چه دولتی، یک مقدار غرور بیجا نسبت به تجربیاتشان دارند که آن تجربیات را به‌زور می‌خواهند برای دیگران هم تجویز کنند. روزگار عوض شده و لازم است غرورمان را کنار بگذاریم و کمی به صدای جهان گوش دهیم؛ ببینیم که شیوه معرفی و تبلیغ اثر هنری در بازارهای هنری دنیا چگونه است؟ به مردم آگاهی بدهیم. از شهرداری‌ها، سازمان‌های مدیریتی و... بخواهیم که در سطح کلان در معماری، گرافیک، مبلمان شهری به شکل درست این معرفی را انجام بدهند نه اینکه یک چاپ نامطلوب و بدسلیقه از یک فرش را در سقف ایستگاه مترو کار کنند و آن‌هم به‌مرور آفتاب بخورد و از بین برود. کارهایی از این قبیل، ضدتبلیغ است.

تورج ژوله در خصوص کپی کاری در طراحی فرش اظهار داشت: کپی کاری قابل‌پیگیری است اما اگر از ابتدا درست برخورد می‌شد و راه را درست می‌رفتیم، در حال حاضر کار سخت نبود. ثبت جهانی می‌تواند کمک کند، ولی گمان نمی‌کنم چندان مؤثر باشد. راه‌حل، معرفی درست فرش است و آگاه‌سازی مردم و این امر فقط با تلاش مرکز ملی فرش محقق نخواهد شد، بلکه همراهی و مشارکت تمام نهادهای ذی‌ربط مثل شهرداری، صداوسیما، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ... را نیاز دارد.

ژوله در پایان تاکید کرد: معرفی یک اثر هنری با معرفی یک محصول تولیدی فرق می‌کند، بین اثر و محصول تفاوت زیادی است و ابتدا لازم است خودمان درک کنیم چه چیزی را خلق می‌کنیم. از همین‌جا و از خانواده فرش شروع کنیم و بعد به جامعه و مسئولین این فرهنگ را انتقال دهیم؛ باید این فرهنگ‌سازی به‌آرامی انجام شود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =