اکوتکس

استاندارد Oeko-tex ۱۰۰ معتبرترین استاندارد بین‌المللی در صنعت نساجی و تائیدکننده سلامت (عدم‌حضور مواد خطرناک حساسیت و آلرژی‌زا و سرطان‌زا در کالاهای نساجی) کلیه منسوجاتی است که در تماس‌روزمره و دائمی با بدن‌انسان هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، دلیل حضور فعال رقبایی که بازار صادرات فرش را در جهان به دست گرفته‌اند، هیچ‌چیز جز آن نیست که در کنار داشتن بازارسنجی مناسب و فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی، استفاده از مواد اولیه مرغوب و کیفیت بالای مواد مصرفی را نیز در طی مراحل تولید، مدنظر داشته و شرایط استاندارد برای تولید فرش را رعایت می‌کنند.

کالاهای نساجی (از پوشاک گرفته تا کف‌پوش‌های مختلف نسجی) غالباً در ارتباط مستقیم با بدن انسان قرار دارند و استاندارد بودن آن اهمیت بسیاری دارد؛ ازاین‌رو یکی از عوامل مهم برای ارائه فرش‌های ماشینی در بازارهای مهم دنیا، داشتن استاندارد معتبر است.

بدون شک رقبای ایران درزمینهٔ تولید فرش، این موضوع مهم را مدنظر داشته و در راستای آن تلاش می‌کنند. رقبای سرسخت، برخلاف بسیاری از مدیران شرکت‌های فرش ماشینی ایرانی، که گمان می‌کنند همین‌که محصولاتی با تراکم بالاتر عرضه کنند، برای جذب خریداران خارجی و داشتن صادرات مطلوب کافیست، پیش‌ازاین دریافته‌اند که برای رقابت با رقبای حرفه‌ای فرش در سطح جهان، باید به‌گونه‌ای دیگر حرف زد و عمل کرد و آن‌هم گفتگو با «زبان استاندارد» است.

برای سنجش استاندارد بودن منسوجات و یا کف‌پوش‌های نسجی چون فرش ماشینی، نیاز به دریافت استاندارد از یک موسسه مورد تائید و شناخته‌شده بین‌المللی است که ناظر بر تمامی مراحل تولید فرش ماشینی باشد. یکی از مؤسسات معتبری که منحصراً درزمینهٔ کالاهای نساجی، گواهینامه استاندارد در اختیار تولیدکنندگان می‌گذارد؛ موسسه اوکوتکس (oeko – tex) است.

استاندارد Oeko-tex ۱۰۰ معتبرترین استاندارد بین‌المللی در صنعت نساجی و تائید کننده سلامت ( عدم حضور مواد خطرناک حساسیت و آلرژی‌زا، سرطان‌زا و .. در کالاهای نساجی) کلیه منسوجاتی است که در تماس روزمره و دائمی با بدن انسان به‌ویژه کودکان و نوزادها هستند.

گواهینامه اکوتکس (Oeko-Tex) چیست؟

اکوتکس (OEKO-TEX) نام انجمن بین‌المللی مستقل (متشکل از ۱۸ مؤسسه معتبر بین‌المللی) و فعال در حوزهٔ آزمون‌ها، تحقیقات و ارائه گواهینامه‌های مرتبط با جنبه‌های اکولوژیک صنایع نساجی، چرم و پوشاک است که در سال ۱۹۹۲ توسط مؤسسه تحقیقات اکولوژی نساجی اتریش (OETI) و مؤسسه هونشتاین آلمان پایه‌گذاری شد. این مؤسسه، استاندارد و گواهینامه‌های مختلفی را در کلیه زمینه‌های مرتبط با صنعت نساجی، چرم و پوشاک ارائه می‌دهد که معتبرترین تأییدیه‌های تخصصی این صنایع به شمار می‌روند.

استاندارد اکوتکس یک گواهی‌نامه جهانی برای کالاهای نساجی و پوشاک است که به‌طور خاص موادی که برای سلامت بدن انسان خطرناک است را هدف قرار می‌دهد و شامل تست‌ها و آزمایشات ویژه‌ای در بخش مواد  اولیه، خطوط تولید، پروسه‌های تولید میانی و تولید کالای نهایی است. مواد خطرناک و مضر برای بدن در این استانداردها به ۴ بخش کلی تقسیم می‌شوند:

۱- موادی که طبق قوانین جهانی استفاده از آن‌ها ممنوع است مانند رنگ‌های نساجی Carcinosenic

۲- موادی که طبق آئین‌نامه‌های بین‌المللی مصرف آن‌ها مضر است مانند فرم آلدئیدها، نرم‌کننده‌ها، فلزات سنگین، پنتا کلرو فنل و

۳- موادی که در حال حاضر و طبق تحقیقات انستیتوهای بین‌المللی آسیب‌رسان هستند اما هنوز توسط سازمان‌های بین‌المللی به‌طور رسمی منع نشده‌اند. مانند حشره‌کش‌ها، مواد رنگ‌زایی که باعث حساسیت و آلرژی می‌شوند و

۴- پارامترهایی مانند ثبات رنگی و میزان قلیایی بودن کالا، سازگاری با پوست و… که به‌منظور ایجاد اطمینان بیشتر خریداران اندازه‌گیری می‌شود.

استاندارد  Oeko-Tex در چهار کلاس مختلف ارائه می‌شود و کالاهای نساجی ارجاع شده به این موسسه در تمام این زمینه‌ها استانداردهای لازم را دریافت می‌کنند.

در حال حاضر شناخته‌شده‌ترین استاندارد مؤسسه بین‌المللی اکوتکس، استاندارد کیفیت و سلامت محصولات نساجی، STANDARD ۱۰۰ by OEKO-TEX است. این استاندارد مبتنی بر اجرای انواع تست‌های کنترل کیفیت، تست‌های مرتبط با شناسایی مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و همچنین کنترل‌های دوره‌ای محصول و فرآیندهای تولید است. در صورت انطباق محصول با کلیه ضوابط تعریف‌شده در این سیستم کنترل کیفیت و همچنین عدم وجود مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و اطمینان از کیفیت و سلامت آنها، گواهینامه استاندارد محصول نساجی با عنوان STANDARD ۱۰۰ by OEKO-TEX برای محصولات صادر می گردد.

بر اساس آخرین آمارهای ثبت شده در وبسایت مؤسسه تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۶۰۰۰۰ گواهینامه محصول STANDARD ۱۰۰ by OEKO-TEXدر بیش از ۹۲ کشور جهان صادر شده است که از این حیث شناخته شده ترین گواهینامه استاندارد صنعت نساجی به شمار می‌رود. به لحاظ آماری کشورهای چین، آلمان و ترکیه حائز بیشترین تعداد شرکت‌های نساجی فعال تحت لاینسس های مختلف (OEKO-TEX) هستند.

در این سیستم استاندارد، انطباق ویژگی‌های محصول نساجی با الزامات مقررات اتحادیه اروپا در خصوص استفاده از مواد شیمیایی در محصولات نساجی، دستورالعمل ایمنی مصرف‌کننده در ایالات‌متحده و بسیاری از ضوابط بین‌المللی دیگر مرتبط با محصولات نساجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. داشتن ثبات‌های رنگی عالی در برابر سایش، رطوبت، عرق بدن و نور، راحتی و سازگاری با پوست بدن انسان از دیگر ویژگی‌های مورد تأکید استاندارد اکوتکس است.

در سیستم ارزیابی‌های محصولات و کالاهای نساجی بر اساس STANDARD ۱۰۰ by OEKO-TEX چهار کلاس اصلی برای کیفیت و سلامت محصول تعریف‌شده است. انواع محصولات نساجی صرفاً پس از انجام ارزیابی‌های دقیق پارامترهای مختلف کیفی، فرآیندهای تولید و مواد اولیه مورداستفاده توسط لابراتوارهای تخصصی مؤسسه قادر به دریافت گواهینامه و برچسب استاندارد محصول خواهند بود. محصولات نساجی مختلف برحسب کیفیت و کاربرد نهایی تعریف‌شده می‌توانند دریکی از این کلاس‌های کیفی مورد ارزیابی و پذیرش قرار گیرند:

کلاس اول: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در بالاترین سطح کیفیت و سلامت که انطباق کامل با ضوابط کیفی مورد انتظار حساس‌ترین گروه‌های مصرف‌کننده نهایی این محصولات یعنی کودکان و خردسالان تا ۳۶ ماه را دارا باشند.

کلاس دوم: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در بالاترین سطح کیفیت و سلامت که از انطباق کامل با ضوابط کیفی نهایی مورد انتظار در مصارف بسیار نزدیک و روزمره با بدن انسان (تماس مستقیم) برخوردارند.

کلاس سوم: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در سطح قابل‌قبول کیفیت و سلامت که با ضوابط کیفی نهایی مورد انتظار در مصارف روزمره و غیرمستقیم با بدن انسان منطبق هستند.

کلاس چهارم: انواع محصولات نساجی (الیاف، نخ و پارچه تا انواع محصولات دکوراسیون، فرش و کفپوش ها) که علاوه بر سطح قابل‌قبول کیفیت و سلامت انطباق کامل با ضوابط کیفی مورد انتظار در کاریردهای روزمره غیر مستقیم را دارا باشند.

تمام آنچه گفته شد، مجموع  ویژگی‌های مطلوب برای یک مصرف‌کننده فرش و محصولات نساجی است. ازآنجاکه دغدغه اصلی تمامی تولیدکنندگان فرش، داشتن آمار صادراتی چشمگیر بوده و در برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود، رویکرد صادرات محور و بین‌المللی دارند، در نظر داشتن معیارها و استانداردهای مطرح جهانی امری ضروری به نظر می‌رسد.

این دقت و حساسیت، قطعاً منجر به افزایش کیفیت و درنتیجه رضایتمندی مشتریان و باز شدن بازارهای صادراتی کشورهای اروپایی و سایر ممالک، برای فروش فرش‌های ماشینی و دستبافت خواهد شد.

در آپارات ببینید: اکوتکس ۱ ، اکوتکس ۲

خبرنگار: حوریه شیوا

منابع: سایت رسمی اکوتکس

ویکی پدیا ، آپارات

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =