کفش روی فرش

رجبیان: به حرمت فرش دستباف و به خاطر ادای احترام به بافنده فرش دستباف این اقدام را انجام دادم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، در بسیاری از مراسم رسمی شاهدیم که برای زیبایی بیشتر فضا، روی سن فرشی پهن است ؛ افراد از روی آن عبور می‌کنند، مجری روی آن می‌ایستد و یا نمایش روی آن اجرا می‌شود.

 هنرمندانی که به فرش دستباف ایرانی عشق می‌ورزند، شاید این رسم را در مورد پهن کردن فرش قرمز که امری مرسوم در جهان است و یا فرش ماشینی بپذیرند، ولی در مورد فرش دستباف هرگز!

چندی پیش، در حاشیه مراسم تجلیل از فعالین هنر- صنعت فرش دستباف، ابوالفضل رجبیان رئیس بخش صادرات اتحادیه فرش دستباف قم و نایب‌رئیس اتاق بازرگانی برای تقدیم جایزه به صادرکننده برگزیده روی سن آمد و در اقدامی شایسته، روی سن، کنار فرش، کفش‌های خود را از پا درآورد و گفت:

 به حرمت فرش دستباف و به خاطر ادای احترام به بافنده فرش دستباف این اقدام را انجام دادم و راه رفتن با کفش روی فرش جدا از بحث بهداشت، بی‌حرمتی به فرش نیز هست.

 به دنبال این اقدام رجبیان، تمامی حضار از این حرکت شایسته وی با تشویق‌های ممتد و پی‌درپی تقدیر کردند.

پیرو این اقدام، گفتنی است بسیاری از افراد در منزل با همان کفش‌هایی وارد می‌شوند که بیرون هم استفاده کرده‌اند، مهم‌ترین نکته در این زمینه رعایت بهداشت است. بنابراین بهتر است کفش‌ها را جلوی در خانه از پا دربیاوریم و به‌هیچ‌وجه با کفش وارد خانه نشویم. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه‌رفته‌ایم، مهم‌ترین راه انتقال میکروب‌ها، مواد آلرژن و آلاینده‌ها به داخل خانه است.

نتایج بررسی محققان میکروب‌شناسی دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد که در کف کفش‌ها حدود ۶۶ میلیون میکروب وجود دارد. همچنین می‌توانیم برای هرکدام از افراد خانه و میهمان‌ها، یک جفت دمپایی روفرشی جلوی در بگذاریم تا کفش‌هایشان را جلوی در از پا درآورده و کفش‌های خانگی را به پا کنند.

با این اقدامات، نه‌تنها سلامتی ما تضمین است، بلکه به فرش؛ این میراث کهن و هنر ایرانی، احترام گذاشته‌ایم و ارزش آن را حفظ کرده‌ایم.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =