موزه صنایع نساجی ایران

هم‌زمان با دهه فجر امسال مرحله اول موزه صنایع نساجی ایران در کاشان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) خانه تاریخی باکوچی دربافت تاریخی شهرستان کاشان واقع شده و با مساحتی بالغ‌بر۷۷۰ مترمربع مساحت و ۹۰۰ مترمربع زیربنا هم‌اکنون توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در حال مرمت است.

فریدون الله یاری دراین‌باره می‌گوید: به دلیل انتخاب شهر کاشان به‌عنوان شهر ملی نساجی، این خانه تاریخی با تصویب شورای راهبردی موزه‌های استان اصفهان با تغییر کاربری به‌عنوان، اولین موزه ملی هنر نساجی ایران در شهرستان تاریخی کاشان شناخته‌شده و مرحله اول آن در دهه فجر امسال و هم‌زمان با ایام چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به بهره‌برداری می‌رسد.

تراب زاده، مسئول امور موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کاشان دراین‌باره به عصرفرش گفت:

این موزه بسیار خاص است که مشابه آن در کشور نیست و نمایشی از محصولات نساجی، شامل انواع فرش، پارچه و حوزه‌های مرتبط، در معرض نمایش قرار داده می‌شود.

وی ضمن اشاره به اینکه این موزه، یکی از موزه‌های پایلوت در کشور است افزود: این موزه فقط شیء محور نبوده که صرفاً فرش‌ها و محصولات نساجی در ویترین‌ها به نمایش گذاشته شوند، بلکه جنبه تفهیمی و آموزشی نیز دارد.

هم‌اکنون مرحله اول موزه صنایع نساجی ایران در حال انجام بوده و راه‌اندازی این موزه گامی ارزشمند درراستای معرفی هنر اصیل نساجی سنتی ایران به شمار می‌رود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =