برک بافی

رشته برک بافی که اصطلاحاً (کرکی بافی یا کورگین بافی) هم نامیده می‌شود از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی جنوب خراسان بزرگ و مربوط به دوری سلجوقیان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، بافت منسوجات سنتی با مواد اولیه گوناگون (پنبه، نخ پشم، ابریشم و کُرک) و با استفاده از دستگاه‌های سنتی ۲ وردی و ۴ وردی در خراسان جنوبی از قدیم‌الایام رواج داشته است.

رشته حوله بافی که در اصطلاح محلی به آن (تو بافی و یا تون بافی) هم گفته می‌شود و همچنین رشته برک بافی که اصطلاحاً (کرکی بافی یا کورگین بافی) هم نامیده می‌شود از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی جنوب خراسان بزرگ و مربوط به دوری سلجوقیان است.

بَرَک یک نوع پارچه نرم و چسبان و ضخیم است که از پشم شتر یا کرک بز بافته می‌شود. این پارچه که یکی از صنایع‌دستی خراسان محسوب می‌شود، بیشتر برای دوخت جامه‌های زمستانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برک در عین لطافت از استحکام خاصی برخوردار است و به همین دلیل بیشتر کت و قبایی می‌شود بر دوش مردان خراسانی. جالب است بدانید که به اعتقاد قدیمی‌های خراسان، گرمای پارچه‌های بسیار ضخیم و نرم برک، دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد و برای دردهای مفاصل هم التیام‌بخش است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نهبندان در گفتگوی اختصاصی با عصرفرش، گفت: تولید برک یکی از مهم‌ترین تولیدات صنایع‌دستی این منطقه بوده که به دلایل مختلف ازجمله خام فروشی مواد اولیه و منفعتی که از خام‌فروشی نصیب دامپروران می‌شده، متأسفانه این صنعت رو به فراموشی سپرده شد تا اینکه در یک سال اخیر در روستای برک - که پارچه برک بافی در خراسان بزرگ از این شهر شروع‌شده- بار دیگر آغازشده است.

شبانی تصریح کرد: به دلیل استقبال نکردن از پارچه‌های برکی حدود ۲۰ سال است که این صنعت به فراموشی سپرده‌شده است.

حسین شبانی افزود: در حال حاضر رشته برک بافی در روستاهای برک، سیدال، حیدرآباد و شهر نهبندان در پنج کارگاه فعالیت خود را از آغاز کرده است.

شبانی ضمن اشاره به اینکه پارچه برک قابلیت ثبت جهانی به نام ایران را دارد، خاطرنشان کرد این صنعت ارزش‌افزوده برای صنعتگر داشته و امیدواریم روز به روز توجه به آن بیشتر شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵۰ بافنده داریم که از ۸ بافنده ماهرتر در کارگاه‌هایمان استفاده می‌کنیم، ابراز امیدواری کرد که روز به روز میزان آگاهی مردم از این صنعت درآمدزا بیشتر شده و زمینه برای ایجاد اشتغال در شهرستان نهبندان نیز فراهم‌شده و این صنعت جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =