فرهی

گاهی مسئولین ادارات و سازمان‌ها قوانین را طوری تفسیر می‌کنند که تولید در تنگنا قرار بگیرد. سال بعد بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنیم، اوضاع، بد خواهد بود. شرایط نگران‌کننده‌ای است و لازم است همه برنامه‌ریزی داشته باشیم تا بتوانیم از این شرایط بحرانی به‌سلامت عبور کنیم.

خانواده فرهی در صنعت فرش سابقه‌ای طولانی دارند و هرکدام به سهم خود در رشد و توسعه فرش ایران نقش بسزایی داشته‌اند. در این میان علی فرهی دانش‌آموخته مدیریت صنعتی از دانشگاه علم و صنعت است که از دوران دانشجویی دلبسته کار و صنعت بوده و از همان دوران در کنار پدر تجربیات ارزشمندی به دست آورده است. وی مدیرعامل فرش فرهی، مدیر مجموعه آقای فرش و عضو هیئت‌مدیره انجمن صنایع نساجی ایران است. عصرفرش گپ و گفت کوتاهی پیرامون مسائل صنعت فرش ماشینی با ایشان داشته که در ادامه می‌خوانید.

عصرفرش: جناب فرهی، در حال حاضر مشکلات صنعت فرش را چه می‌دانید؟

بخشی از مشکلات، داخلی هستند که دلیل آن قوانین و مقرراتی است که در مجلس تصویب می‌شود و از تولید حمایت نمی‌کند و بیشتر ضد تولید است، بخش دیگر هم ناشی از تحریم، نوسانات نرخ ارز و تأمین مواد اولیه است. به‌طورکلی اگر بخواهیم از مهم‌ترین مشکل که نه‌تنها صنعت فرش که کل مملکت ما با آن درگیر است بگوییم، عدم وجود شرایط ثابت و استیبل است که به‌تبع تولیدکننده نمی‌تواند با این شرایط برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشد و این وضعیت ناپایدار برای یک کار تولیدی که لازمه‌اش برنامه‌ریزی است بسیار خطرناک است.

عصرفرش: راه‌حل این مسائل از نظر شما چیست؟

راه‌حلی به ذهن من به‌عنوان بخش خصوصی نمی‌رسد. این‌ها مشکلات بزرگ و پیچیده‌ای هستند، راه‌حل آن را نه ما، که مسئولین مملکت باید بدهند.

نوسانات نرخ ارز، مسائل مربوط به تحریم، قوانین و مقرراتی که نقش حمایتی ندارند و بعضی موارد هم هستند که مسئولین خود ادارات و سازمان‌ها قوانین را طوری تفسیر می‌کنند که تولید در تنگنا قرار بگیرد؛ خب طبیعتاً راه‌حل این‌ها ساده نیست، مسائل کلی نظام است و باید خود مسئولین راه‌حل آن را پیدا کنند.

عصرفرش: تا چه حد اعمال تحریم‌ها را بر صنعت فرش مؤثر می‌دانید؟

قیمت مواد اولیه و ماشین‌آلات نسبت به زمانی که ارز حدود ۳۰۰۰ الی ۳۴۰۰ بود تاکنون، تقریباً دو و نیم برابر شده است. طبیعتاً این موضوع تأثیر زیادی در سرمایه‌گذاری اولیه و سرمایه در گردش تولیدکننده‌ها داشته و به‌تبع شاهد تورم و کاهش قدرت خرید مردم خواهیم بود.

با ادامه وضع موجود، از طرفی مردم قدرت خریدشان تحلیل خواهد رفت و اوضاع بدتر خواهد شد و از سوی دیگر فکر می‌کنم ما در سال آینده حجم زیادی از شرکت‌های تعطیل و موجی از بیکاری بی‌سابقه را شاهد خواهیم بود.

چندماه قبل زمانی که ما تقاضای نیرو می‌کردیم، نیرویی نبود ولی در حال حاضر، روزانه تعداد زیادی مراجعه‌کننده داریم اما نیاز نداریم؛ آن‌ها می‌گویند شرکت ما تعدیل نیرو داشته. تعدیل نیرو در نزدیکی عید، این معنی را می‌دهد که وقتی ما به ابتدای سال بعد برسیم، بسیاری از این شرکت‌ها یا تعدیل بیشتر خواهند داشت یا اساساً تعطیل خواهند شد.

عصرفرش: نظر شما در مورد بخش‌نامه‌ها و مقرراتی که بدون مشورت با بخش خصوصی تصویب می‌شوند چیست؟

این مسئله جدیدی نیست. معمولاً مقررات و بخشنامه‌هایی که دولت وضع می‌کند، به‌خصوص در وزارت صنعت، پیش از آن مشورتی با بخش خصوصی نمی‌شود.

البته راجع به وزیر جدید آقای رحمانی، باید بگویم که راجع به بخشنامه جدید ارزی، در جلساتی که داشتیم، ایشان تأکید داشتند که اداره کل نساجی با تشکل‌های نساجی هماهنگی بیشتری داشته باشد. اما به‌طورکلی، صدور بخش‌نامه‌های یک‌شبه، موضوع جدیدی نیست. وزارت صنعت که متولی صنعت است، برای وضع هرگونه بخشنامه و یا مقررات، مشورتی با تشکل‌های نساجی نداشته است، به همین دلیل وقتی بخشنامه‌ای وضع می‌شد، بلافاصله بعدازآن تشکل‌ها و یا اتاق بازرگانی اعتراض می‌کردند که با ما هماهنگ نشده است.

عصرفرش: لطفا صحبت پایانی‌تان را بفرمایید.

صحبتم با همکاران خودم در صنعت نساجی است؛ سال بعد بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنیم، اوضاع، بد خواهد بود. شرایط نگران‌کننده‌ای خواهد بود و لازم است همه برنامه‌ریزی داشته باشیم و مراقب آینده باشیم که انشا الله بتوانیم از این شرایط بحرانی به‌سلامت عبور کنیم.

مصاحبه از: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =