دموتکس

نارینه آزلبار، مدیرعامل شرکت فوژان راهبران نامی، نماینده رسمی و انحصاری شرکت نمایشگاه‌های‌ کلن و هانوفر در ایران به این سوال پاسخ می دهد.

اگر شما از فعالین صنعت فرش باشید، در خصوص توسعه و تجارت خارجی، دموتکس نامی آشنا برایتان خواهد بود. نامی که برای شرکت‌کنندگان در دموتکس آلمان، ترکیه و چین با نام فوژان راهبران نامی گره خورده است. شرکتی که به‌عنوان نماینده رسمی دموتکس آلمان در ایران فعالیت می‌کند.

بعد از جهانی‌شدن این نمایشگاه و پذیرش آن از سوی فعالین فرش، برگزارکنندگان آن تصمیم گرفتند این نمایشگاه را در سایر نقاط دیگر جهان مانند ترکیه و چین و برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ در امریکا و مکزیک نیز برگزار کنند. اما این پرسش از سوی بسیاری از تجار و تولیدکنندگان فرش مطرح می‌شود که چرا ایران به‌عنوان مالک معنوی هنر-صنعت فرش و دارا بودن برند پرشین کارپت، تا به امروز موفق به میزبانی از دموتکس نشده است؟

نارینه آزلبار، مدیرعامل شرکت فوژان راهبران نامی، نماینده رسمی و انحصاری شرکت نمایشگاه‌های‌ کلن و هانوفر در ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)  به این سؤال پاسخ می‌دهد:

در مورد برگزاری نمایشگاه دموتکس در ایران، باید بگویم این تمایل نمی‌تواند یکجانبه باشد، حضور دموتکس در ایران باید دوجانبه باشد به این معنی که علاوه بر اینکه خود دموتکس تمایل به آوردن برند خود در ایران را داشته باشد، لازم است یک سازمان یا ارگانی به‌صورت کاملاً جدی در ایران، اقدامات مربوط به آن را انجام داده و پیگیر باشد. صرف اینکه اتحادیه یا انجمنی بگوید ما صحبت کرده‌ایم یا دلمان می‌خواهد این رویداد برگزار شود، کافی نیست. این اتفاق نیاز به زمینه‌سازی بسیار اصولی و درست دارد. برای مثال، دموتکس که در ترکیه برگزار می‌شود پشتیبانی اتحادیه‌های فرش‌های ماشینی ترکیه را به همراه دارد و آن‌ها به‌صورت جدی پشت این رویداد ایستاده‌اند.

در مورد برگزاری دموتکس در ایران هنوز هیچ پیگیری مصرانه و جدی نداشته‌ایم؛ اقدام جدی یعنی روی کاغذ بیاید، زمینه آن فراهم شود و ارگان یا  سازمانی پشت این کار بایستد.

رمز موفقیت دموتکس در هر جای دنیا که برگزار می‌شود بین‌المللی بودن آن است، اگر بنا باشد که دموتکس به ایران بیاید و فقط شرکت‌های ایرانی در آن شرکت کنند، دیگر هویت دموتکس را نخواهد داشت. این رویداد زمانی معنا پیدا می‌کند که

تضمینی برای حضور سایر کشورها وجود داشته باشد و کشورهای تولیدکننده نظیر ترکیه، امارات، افغانستان، پاکستان که در اطراف ایران وجود دارند بتوانند در ایران حضور پیدا کنند.

دلیلی ندارد که دموتکس صرفاً به خاطر وجود شرکت‌های ایرانی بخواهد به ایران بیاید چراکه ما در حال حاضر چندین و چند نمایشگاه فرش موفق در ایران داریم.

برای حضور دموتکس در ایران، نیاز به فراهم شدن بسیاری از زیرساخت‌های لازم است. بعضی موارد باید بررسی شوند؛ برای مثال موانع گمرکی که در ایران به خاطر حفاظت از منافع تولیدکنندگان ایرانی داریم، آیا این اجازه را می‌دهد که از کشورهای اطراف، تولیدکننده‌های فرش بیایند، در ایران غرفه بگیرند و محصولاتشان را به نمایش بگذارند؟

آزلبار در خصوص اینکه آیا NGO ها می‌توانند درزمینهٔ حضور دموتکس در ایران اقدام کنند به عصرفرش گفت:

ممکن است در انجمن صنایع نساجی تولیدکنندگان فرش، این تمایل وجود داشته باشد که دموتکس در ایران برگزار شود، اما فقط تمایل وجود دارد؛ ولی باید دید چه اقداماتی انجام شده است؟

در درجه اول لازم است مشکلات گمرکی ما حل شود. به خاطر داریم که زمانی از چین واردات فرش صورت می‌گرفت و این کار متوقف شد، چرا که کشور ایران، منطقه‌ای فرش خیز است.

حالا باید ببینیم ایران می‌تواند اجازه حضور دیگر کشورها و نمایش محصولاتشان در خاک خود را بدهد؟

مسئله بعد این است که در دیگر کشورهایی که نمایشگاه دموتکس برگزار می‌شود، قیمت‌ محصولات برای تمامی شرکت‌کنندگان یکسان بوده و این یکی از سیاست‌های اصلی دموتکس است. برای مثال در ترکیه، برای کشورهای ترک و غیر ترک قیمت‌ها یکسان است یا در آلمان برای شرکت‌های آلمانی و غیر آلمانی یک عدد ثابت است. اما متأسفانه سیستم کشور ما به صورتی است که اگر لوکال باشید، به ریال پرداخت می‌کنید، ولی اگر خارجی باشید، چند ده برابر آن قیمت را باید بپردازید.  باید ببینیم این‌گونه مشکلات چطور می‌خواهند حل شوند و NGO ها چه راهکاری در این زمینه دارند و آیا می‌توانند فاصله بین ریال و یورو را حل کنند؟

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =