دلار

بانک مرکزی و سایر نهادهای دولتی باید تعاملی قوی با بخش خصوصی داشته باشند و این نکته‌ای است که متأسفانه توجهی به آن نمی‌شود و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، برنامه‌ای برای تغییر ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، فعالان بخش خصوصی، طی ماه‌های اخیر، از هر راهی که به نظرشان کارآمد بوده، اصلاح تعیین زمان بازگشت ارز را خواستار شدند و یا به‌نوعی به روند پیمان‌سپاری ارزی انتقاد داشته‌اند.

پیمان‌سپاری ارزی موضوعی است که از زمان اعلام بخش‌نامه آن، صادرکنندگان را معترض کرده و بسیاری از آن‌ها معتقدند که این کار باعث تضعیف صادرکنندگان بزرگ می‌شود.

صادرکنندگان از ابتدای سال ۹۷ طبق بخش‌نامه‌ای از سوی بانک مرکزی، مکلف شدند که ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما بفروشند که در این زمینه بخش‌نامه‌های متعددی از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است.

بر اساس آخرین بخش‌نامه بانک مرکزی، صادرکنندگان بیش از ۱۰ میلیون یورو در سال، باید ۹۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را پس از اعمال معافیت یک‌میلیون یورویی، در سامانه نیما بفروشند.

یکی از مشکلات صادرکنندگان با این بخش‌نامه که باعث ایجاد ناامیدی و بی‌انگیزگی برای صادرکنندگان بزرگ‌شده و به‌نوعی بسیاری از فعالین نام آن را «خود تحریمی» گذاشته‌اند، این است که  صادرکنندگان بزرگ کشور که وظیفه اصلی ارزآوری را به دوش می‌کشند، باید شرایط برای صادراتشان هموارتر باشد.

در همین راستا، بسیاری، ازجمله شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهارنظر کرده و نسبت به این روند انتقاد کرده‌اند، اما دیروز، سه‌شنبه، دهم دی‌ماه، بانک مرکزی اطلاعیه‌ای را مبنی بر اتمام مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان منتشر کرده است و به نظر می‌رسد که در این زمینه به صحبت‌های بخش خصوصی  توجهی نداشته و صدای آن‌ها را نشنیده است.

بانک مرکزی در این بخش‌نامه گفته است که با توجه به مهلت سه‌ماهه به صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، صادرکنندگانی که نسبت به این امر اقدام نکرده‌اند باید لازم است توجه کنند؛ در غیر این صورت بانک مرکزی مکلف است اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.

این بخش‌نامه نشان می‌دهد بانک مرکزی تصمیمی برای تغییر بخش‌نامه خود حداقل در مورد صادرکنندگان فعلی ندارد و این اطلاعیه اندکی رنگ تهدید نیز به خود گرفته است؛ چراکه بانک مرکزی گفته است درصورتی‌که صادرکنندگان اقدام به بازگشت ارز خود نکنند، بانک مرکزی اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد.

این در حالی است که شافعی روز گذشته از دستور معاون اول رئیس‌جمهور به بانک مرکزی برای اصلاح این بخش‌نامه خبر داده بود.

بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر نهادهای دولتی باید تعاملی قوی با بخش خصوصی داشته باشند و این نکته‌ای است که متأسفانه توجهی به آن نمی‌شود و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، برنامه‌ای برای تغییر ندارد.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =