دمو

سیدرضی حاج‌آقامیری (عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران)، نارینه آزلبار (نماینده شرکت نمایشگاه‌های‌ هانوفر در ایران) و محمدهادی کمالیان (رئیس اتحادیه فرش ماشینی) به این سوال پاسخ می دهند.

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، به مدت هشت سال تا سال ۲۰۱۱، نمایشگاه دوموتکس خاورمیانه (DOMOTEX Middle East)  در دوبی برگزار می‌شد، نمایشگاه دوموتکس دوبی، هرساله با نوسان روبرو بود و علاوه بر تغییر زمان سالانه، درزمینهٔ تعداد شرکت‌کنندگان نیز ثبات خوبی نداشت. اما به‌هرحال به‌عنوان بزرگ‌ترین نمایشگاه فرش و کف‌پوش خاورمیانه می‌توانست زمینه‌ساز دستیابی تولیدکنندگان فرش و کف‌پوش به بازارهای منطقه باشد. بسیاری از صاحب‌نظران، بحران اقتصادی و مالی را عامل اصلی عدم استقبال از نمایشگاه دبی عنوان کردند.

رکود اقتصاد جهانی به طرز کاملاً چشمگیری در این نمایشگاه تأثیر گذاشت. به‌طوری‌که حتی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش ماشینی جهان نیز، در سال آخر متراژ غرفه‌های خود را به طرز چشمگیری کاهش دادند.

به دلیل شرایط نامساعد بازار دوبی، مدیران نمایشگاه هانوفر تصمیم گرفتند که برند دموتکس خاورمیانه را از دوبی به استانبول منتقل نمایند و از سال ۲۰۱۲ نمایشگاه دموتکس دوبی در استانبول برگزار شد که این جابه‌جایی نیز دوام نیاورد و از استانبول به قازیان تپ منتقل شد.

مدیر شرکت نمایشگاه‌های هانوفر شعبه ترکیه درباره علت انتقال نمایشگاه خاورمیانه از دوبی به ترکیه گفت:

«ما قازیان تپ را به‌عنوان مرکز برگزاری نمایشگاه دموتکس خاورمیانه انتخاب کردیم و از این تصمیم بسیار خرسند هستیم. یکی از دلایل انتقال دموتکس خاورمیانه از دوبی به استانبول و سپس به قازیان تپ، درخواست بازار به دلیل افت بازدیدکنندگان و نارضایتی غرفه گذران بوده است. اما در قازیان تپ استقبال بازدیدکنندگان و صاحبان صنایع بسیار رضایت‌بخش است.»

این نقل‌وانتقال برای صنعتگران ایرانی به دلیل ارتباطات مثبت سیاسی و اقتصادی میان ایران و ترکیه و عدم نیاز به ویزا برای سفر به ترکیه، بسیار مثمر ثمر بود.

سیدرضی حاج آقا میری، عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران، دراین‌باره به عصرفرش گفت:

از زمانی که خاور دور و کشورهایی چون چین، مالزی، کره جنوبی و... علاقه‌مند شدند فعالیت‌هایی مشابه فعالیت‌های غرب داشته باشد، برگزارکنندگان دوموتکس به این نتیجه رسیدند که رویداد دیگری جدا از هانوفر، در شرق برگزار کنند تا کسانی که به دلیل بعد مسافت یا صرف هزینه، نمی‌توانند به هانوفر بیایند، با فاصله‌ای کوتاه‌تر در خاورمیانه باشند. بنابراین نمایشگاه دوموتکس دبی را طراحی کردند و از زمانی که روسیه شروع به رشد کرد، آنجا را هم مدنظر قراردادند.

اولین هدف دوموتکس به‌عنوان تشکیلات فعال اقتصادی، معطوف به کسب درآمد از این طریق است؛ بنابراین زمانی که دید می‌تواند بازاری را در خاورمیانه ایجاد کرده و سود کند، اقدام به این کار کرد.

دلیل شکست و متوقف کردن دموتکس در دوبی، شاید محاسبات اشتباهی بود که انجام دادند. دیدن روند نزولی شرکت در دوموتکس آلمان و کاهش شرکت‌کنندگان آن، تصمیم برگزارکنندگان را تغییر داد.

نکته مهمی که باید حتماً به آن توجه شود این است که دموتکس هنگام انجام این تحرکات (مثل حضور در دوبی یا مسکو)، چند نکته را  نادیده گرفته بود و آن اینکه طبیعتاً با تلاقی زمانی و یا نزدیک بودن تاریخ برگزاری دموتکس در نقاط مختلف دنیا، میزان استقبال کمتر می‌شد.

برای یک تاجر یا شرکت‌کننده، حضور در چند نمایشگاه دوموتکس در نقاط مختلف دنیا با فواصل کوتاه، هزینه زیادی نیاز دارد.

برگزارکننده‌ها با این مشکل مواجه شدند که بازه زمانی محدودی برای برگزاری این رویدادها دارند، حالا یا باید همه را در دموتکس آلمان جمع یا در چند دوموتکس متفرق می‌کردند؛ که متفرق کردن در نقاط دیگر، شرکت‌کنندگان در هانوفر را کاهش می‌داد. طبیعتاً کسی که در استانبول، دوبی یا مسکو شرکت می‌کرد و نتیجه می‌گرفت، به آلمان نمی‌رفت.

زمانی که هزینه‌های حضور در دموتکس بالا باشد، شرکت‌کننده ترجیح می‌دهد در دموتکس اصلی (هانوفر) شرکت کند، چون پایه‌های اصلی دموتکس در آلمان گذاشته شده است. همه ترجیح دادند آلمان را نگه دارند و حضور در سایر دموتکس ها را لغو کنند.

بنابراین ما می‌توانیم در یک جمله بگوییم دلیل انصراف سیستم دموتکس از برگزاری این نمایشگاه در دوبی و مسکو این بود که مشتری به اندازه کافی نبود و مردم ترجیح می‌دادند تنها در آلمان حضور داشته باشند.

نارینه آزلبار، مدیرعامل شرکت فوژان راهبران نامی، نماینده رسمی و انحصاری شرکت نمایشگاه‌های‌ کلن و هانوفر در ایران دراین‌باره به عصرفرش می‌گوید: سیاست‌های خود نمایشگاه دموتکس دلیل اصلی عدم برگزاری آن بود. دموتکس، در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس یا روسیه با پیچیدگی‌هایی مواجه شد که برگزارکنندگان تصمیم گرفتند ادامه ندهند.

محمدهادی کمالیان، رئیس اتحادیه فرش ماشینی معتقد است متوقف کردن نمایشگاه دموتکس دوبی به این دلیل بود که از آن استقبال نشد. طبیعتاً اجرا کردن آن برای خود دموتکس مقرون‌به‌صرفه نبود و وجهه دموتکس پایین می‌آمد، در مورد مسکو هم همین‌طور؛ استقبال چندانی از آن نشد. اما در آلمان داستان فرق دارد و با استقبال بیشتری در آنجا مواجهیم.

* * *

سابقه شرکت نمایشگاه‌های هانوفر در توسعه برند دموتکس در مناطق جدید، چندان رضایت‌بخش نبوده است. شاید دلیل این امر آن باشد که دموتکس یک نکته را در نظر نگرفته بود که آن‌هم اهمیت «فرش خیز» بودن محل برگزاری به‌عنوان عاملی در میزان استقبال و جذب بازدیدکنندگان است. دوبی و مسکو هیچ‌کدام چنین ویژگی را نداشتند، اما دموتکس در شهر کوچک قازیان تپ ترکیه دوام آورد، چراکه این شهر، فرش خیز است و از قطب‌های مهم تولید فرش در جهان. بدون شک اگر شرایط سیاسی و روابط ایران با سایر کشورها نیز در وضعیت مطلوبی بود، ایران به عنوان کشوری فرش خیز و دارنده برند پرشین کارپت، می توانست بهترین میزبان برای دموتکس باشد.

در حال حاضر، پروژه‌های جدید دموتکس، آمریکای شمالی و جنوبی، یعنی آتلانتا و مکزیک هستند، حالا باید منتظر باشیم و ببینیم اولین تجربه برگزاری دموتکس در این دو منطقه، موفقیت‌آمیز خواهد بود یا به سرنوشتی چون دموتکس دوبی یا روسیه دچار خواهد شد؟

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =