• ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2546
فرش دستباف

ارزش یک فرش به پایین یا بالا بودن هزینه تولید آن بستگی ندارد. یک فرش گره ای با کیفیت می تواند ارزش بالایی داشته اما اما یک فرش نیمه دستباف این گونه نیست.

فرش های گره ای

فرش های گره ای دستباف به کیفیت و زمان بسیار زیاد نیاز دارند. در اغلب موارد، کیفیت و بهای یک فرش گره ای براساس تعداد گره ها در هر سانتی متر مشخص می شود. به این معنا که تعداد بیشتر گره ها به معنای کیفیت بیشتر است.

یک طرح پیچیده به گره های متراکم تر نیاز داشته و زمان بافت آن نیز طولانی تر است. یک قالی بافت معمولی می تواند روزانه تا ۱۰،۰۰۰ گره ایجاد کند. در نتیجه میتوانید حدس بزنید که زمان بافت یک فرش می تواند تا چه اندازه طولانی باشد، مخصوصا اگر اندازه فرش بزرگ باشد. زمان بافت فرش گره ای باعث می شود که قیمت آن از فرش نیمه دستبافت گران تر باشد.

فرش های نیمه دستباف

فرایند تولید فرش نیمه دستباف کاملا متفاوت است. در این روش باید به کمک یک ابزار دستی ریسه های نخ را در لابه لای دار عبور داد. این فرایند آنقدر زمان بر نبوده و همانند فرش گره ای به مهارت چندانی نیاز ندارد. پس از بافت نخ ها، فرش از دار برداشته شده و نوعی پارچه محکم به پشت آن چسبیده می شود. برای تکمیل فرش، حاشیه را به آن چسبانده و یا می دوزند.

تفاوت قیمت

بهای فرش نیمه دستباف از فرش گره ای کمتر است زیرا بافت آن به زمان و مهارت کمتر و البته هزینه کمتر نیاز دارد. به همین دلیل قیمت آن هم پایین تر است.

تفاوت در ماندگاری

عمر یک فرش گره ای یا دستباف از فرش نیمه دستباف بیشتر است. حتی این فرش می تواند یک میراث خانوادگی بوده و نسل ها باقی بماند. البته در صورتی که در نگهداری آن مراقبت شود. فرش نیمه دستبافت در همان شرایط همان اندازه ماندگار نیست.

میزان ارزش

ارزش یک فرش به پایین یا بالا بودن هزینه تولید آن بستگی ندارد. یک فرش گره ای با کیفیت  می تواند ارزش بالایی داشته اما اما یک فرش نیمه دستباف این گونه نیست. فرش های گره ای هم در انواع ضعیف و باکیفیت وجود دارند. فرش های گره ای ارزش بیشتری دارند، زیرا اصیل هستند و به صورت عمده تولید نمی شوند. فرش های نیمه دستبافت هرگز نمی تواند یک میراث باشد زیرا ارزش بالایی ندارد. اما می تواند ظاهر زیبایی داشته و طراحی داخلی خانه تان را زیباتر کند.

اگر به دنبال فرشی هستید که علاوه بر استفاده کردن در دکوراسیون خانه، ارزشمند هم باشد، از قالیباف های خبره یک فرش گره ای خریداری کنید.

منبع: سنجاق مگ

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =