دموتکس آلمان

دولت برای حضور شرکت های فرش ماشینی در نمایشگاه های بین المللی هیچ کمک و حمایتی نمی کند، اما اگر ما در نمایشگاه فروش داشته باشیم، باید دلار آن را برگردانیم!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، نمایشگاه فرش و کفپوش دموتکس آلمان ازجمله رویدادهای مهم در آلمان و جهان است که هرساله از ۱۲ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ (برابر با ۲۲ تا ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷) در هانوفر آلمان برگزار می‌شود.

تولیدکنندگان و تجار ایرانی نیز، باهدف معرفی و عرضه فرش دستبافت و ماشینی ایران، که در این صنعت قدمت بسیاری داشته و کیفیت، طرح و نقشه آن در دنیا مثال‌زدنی است، هرساله در این رویداد حضور پیدا می‌کنند.

اما امسال، به دلیل نوسانات اقتصادی، تحریم‌های اخیر و همچنین روابط نه‌چندان مطلوب سایر کشورها با ایران و به‌تبع ایجاد اخلال در روابط پولی و بانکی بین تجار ایرانی با آن‌ها، بسیاری از شرکت‌های فرش، از حضور خود در این رویداد انصراف دادند. اما تعدادی از شرکت‌ها، با تمام موانع و مشکلات، بازهم بر تداوم حضور خود در این رویداد اصرار داشته و تمام تلاششان را در این راستا انجام دادند.

اما حرف مشترک تمامی آن‌ها این است که در روند فعالیت‌ها و اقداماتشان، حلقه مفقوده‌ای وجود داشته و آن‌هم «عدم حمایت دولت» بوده است.

گفتگویی صمیمانه پیرامون مشکلات حضور شرکت‌های فرش ماشینی در نمایشگاه دموتکس آلمان، با سه تن از مدیرانی که امسال در این رویداد حضور دارند، داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید. علی فرهی (مدیرعامل شرکت فرش فرهی)، سعید منزوی زاده (مدیرعامل شرکت رسول اصفهان؛ قالی سلیمان) و مرتضی سودایی (مدیرعامل شرکت شاهکار صفویه) در این گفتگو ما را همراهی کرده‌اند.

علی فرهی، مدیرعامل شرکت فرش فرهی، در مورد مشکلات حضور در دموتکس آلمان، ضمن اشاره به مشکل حمل بار، به عصرفرش می‌گوید:

مشکل حمل بار شرکت‌های ایرانی، مشکل خاصی نبود، به‌هرحال حل می‌شد؛ اگر هم شرکت خدماتی راتمن پیدا نمی‌شد، از کانال‌های دیگر بارها را به یک کشور دیگر می‌بردیم و از آنجا به آلمان حمل می‌کردیم.

مشکل فعلی نمایشگاه دموتکس آلمان، هزینه‌های بالای آن است. دلاری که در حال حاضر تهیه می‌شود، نسبت به سال قبل، سه برابر شده و این به آن معناست که هر مبلغی غرفه دار برای حضور در نمایشگاه دموتکس اختصاص می‌داده، امسال باید سه برابر پرداخت شود.

این مشکل اصلی نمایشگاه دموتکس است که حل هم نشده. طی جلسه‌ای که با معاون وزیر داشتیم، این موارد را بیان کردیم، در پاسخ گفتند حق با شماست و اقدام می‌کنیم، ولی متأسفانه هیچ اقدامی انجام نشد. حتی ارز نیمایی هم برای نمایشگاه دموتکس آلمان به ما ندادند و توجیه آن‌ها این است که شما بخشی از ارز حاصل از صادرات را در اختیار دارید. قبلاً می‌گفتند ۹۵ درصد ارز حاصل از صادرات را به نیما واریز کنید و آن ۵ درصد باقی‌مانده صرف هزینه بازاریابی و تبلیغات شود که البته آن ۵ درصد اصلاً جوابگو نبود.

فرهی در خصوص حمایت دولت از فعالان صنعت فرش ماشینی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی گفت: تا حمایت دولت نباشد و دولت بخشی از این هزینه‌ها را تقبل نکند، رفتن به نمایشگاه دموتکس توجیه نخواهد داشت. دولت ترکیه با تمام مشکلاتش و نفت و گازی که ندارد، پنجاه‌درصد از هزینه‌های نمایشگاه یا بازاریابی شرکت‌های ترکیه را در خارج از خاک ترکیه تقبل می‌کند؛ اگر شرکت ترکیه‌ای در ایران دفتر کار بزند، ۵۰ درصد هزینه‌های این دفتر کار را دولت ترکیه پرداخت می‌کند. خب دولت ما هیچ‌کدام از این کارها را انجام نمی‌دهد و طبیعتاً قدرت رقابت از ما گرفته می‌شود.

امسال تعداد شرکت‌کننده‌های دموتکس نسبت به سال قبل کاهش قابل‌توجهی داشته. بسیاری از شرکت‌های مهم، امسال نمی‌آیند و یا در بدو امر انصراف دادند. این‌ها شرکت‌های تازه‌کاری نیستند، کسانی هستند که بعد از بیست‌وچند سال سابقه حضور در دموتکس، امسال نیامدند.

این امر، نشان‌دهنده این است که این شرایط در طی ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و اگر وضعیت به همین منوال باشد، سال بعد هم خود ما و هم بسیاری از شرکت‌های دیگر به نمایشگاه دموتکس نخواهیم رفت چراکه تقبل هزینه‌ها برای شرکت‌ها بدون حمایت و یاری دولت، سخت خواهد بود.

سعید منزوی زاده، مدیرعامل شرکت رسول اصفهان (قالی سلیمان) ضمن اشاره به اینکه یکی از حسن‌های نمایشگاه دموتکس، برگزاری آن در ابتدای سال میلادی است، به عصرفرش گفت: این تاریخ، بسیار مناسب است و زمانیست که شرکت‌ها بودجه سالیانه‌شان مشخص‌شده و تجار و عمده‌فروشان بر مبنای آن، خریدهایشان را انجام می‌دهند.

همچنین منزوی زاده عنوان کرد: به دلیل نوسانات ارزی و به‌طورکلی اتفاقاتی که در یک سال گذشته افتاده، هزینه‌های حضور در نمایشگاه دموتکس چند برابر شده است و بسیاری از شرکت‌ها ترجیح دادند که امسال حضور نداشته باشند.

سال گذشته حضور نزدیک به ۱۶ شرکت فرش ماشینی را در دموتکس آلمان داشتیم، اما امسال به دلیل اینکه هزینه‌ها تقریباً سه برابر شده، ۷ یا ۸ شرکت بیشتر حضور ندارند.

وی در خصوص حمایت دولت از شرکت‌های فرش ماشینی برای حضور در دموتکس گفت: ما از چند ماه قبل مذاکرات مختلفی با سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم  و از آن‌ها تقاضا کردیم که در قالب یارانه دولتی، بخش خصوصی را برای حضور در نمایشگاه دموتکس حمایت کنند، اما متأسفانه هیچ کمکی نکردند.

به‌طورکلی سقف تسهیلات و مشوق‌های صادراتی، در صورت تصویب دولت، حداکثر بیست میلیون تومان است، یعنی کمتر از ۲۰۰۰ یورو، حالا با این مبلغ یک شرکت چه‌کاری می‌تواند انجام دهد؟!

در شرایطی که برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی باید میلیاردی هزینه شود، این مبلغ اندک هیچ فایده‌ای ندارد. متأسفانه دولت هیچ‌گونه حمایتی در مورد حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های خارجی ندارد.

ما از سمت وزارت خانه و سایر ارگانهای دولتی کمترین همکاری ممکن را داشتیم و فقط تولیدکننده‌ها با همان عشق و علاقه‌ای که دارند، فعالیت می‌کنند.

این فعال صنعت فرش ماشینی ضمن اشاره به اینکه با توجه به شرایط فعلی، شرکت در این نمایشگاه ریسک بسیار سنگین و بالایی داشت، از مشکلات مختلف حضور در دموتکس آلمان صحبت کرد و افزود:

یکی از مشکلات این است که سازمان امور مالیاتی کشور، هزینه‌های نمایشگاه را رد کرده و نمی‌پذیرد. مورد بعد این است که درزمینهٔ حمل بار، شرکت خدماتی شنکر،  یک مجموعه بسیار قوی است که برای چندین سال کارهای مربوط به حمل بار را برای شرکت‌های ایرانی انجام می‌داد، اما یک ماه قبل از نمایشگاه دموتکس، اعلام کرد که نمی‌تواند برای ایران حمل بار انجام دهد و با تلاش‌های نماینده دموتکس در ایران، شرکت خدماتی راتمن جایگزین شد. اما مشکلی که هست، راتمن نسبت به شنکر، شرکت بسیار ضعیفی است.

منزوی زاده تصریح کرد:

برای داشتن صادرات به نحو مطلوب و حضور قوی در عرصه بین‌المللی، هیچ کجا برای عرضه کالا بهتر از دموتکس هانوفر نیست، اما مسئله این است که بی ثباتی شرایط اقتصادی در ایران و نامعلوم بودن آینده، اینکه ما نمی‌دانیم فردا قرار است چه تحریمی اعمال شود یا وزارت صنعت قرار است چه بخشنامه‌ای صادر کند، شرایط را بسیار دشوار می‌کند.

 موضوعی که مشخص است این است که برای گرفتن نتایج مثبت در حوزه صادرات، باید حضور در دموتکس مداوم باشد.  

تا سال قبل، خروجی خوبی داشتیم، اما در یک مقطعی، بعد از عقد قرارداد با مشتری، متأسفانه وارد مسائل تحریمی و بانکی شدیم و مشتری از انجام خرید انصراف داده است.

ما روند طبیعی فروش را داریم، منتها دیگر مسائل باعث به وجود آمدن اختلال در کار و از دست دادن مشتری می‌شود.

مدیرعامل شرکت رسول اصفهان، همچنین با لحن تأسف باری گفت: ما چندین سال است که در نمایشگاه دموتکس آلمان شرکت می‌کنیم، اما دریغ از اینکه مقامات برای بازدید حضور پیدا کنند و یا حتی از سفارتخانه برای بازدید بیایند. در این حد هم نمی‌آیند بگویند خب! دست شما درد نکند که پرچم ایران را در آلمان بالا برده‌اید و دست‌مریزاد بر شما که نام فرش ایران را زنده نگه‌داشته‌اید. حتی رسانه‌های ما، به‌خصوص رسانه‌های تصویری و تلویزیون، پوشش خبری خوبی برای انعکاس اخبار مربوط به دموتکس نداشتند که اخبار مربوط به دموتکس را بازتاب دهند و یا مشکلات حضور شرکت‌های ایرانی را بررسی کنند.

ادامه این گزارش را در روزهای آینده خواهیم خواند.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =