دموتکس آلمان

دولت برای حضور شرکت‌های فرش ماشینی در نمایشگاه‌های بین‌المللی هیچ کمک و حمایتی نمی‌کند، اما اگر ما در نمایشگاه فروش داشته باشیم، باید ارز حاصل از صادرات را برگردانیم!

قسمت اول این گزارش را از اینجا بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، نمایشگاه فرش و کف‌پوش دموتکس آلمان ازجمله رویدادهای مهم در آلمان و جهان است که امسال از ۱۱ تا ۱۴ ژانویه ۲۰۱۹ (برابر با ۲۱ تا ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۷) در هانوفر آلمان برگزار می‌شود.

تولیدکنندگان و تجار ایرانی نیز، باهدف معرفی و عرضه فرش دستبافت و ماشینی ایران، که در این صنعت قدمت بسیاری داشته و کیفیت، طرح و نقشه آن در دنیا مثال‌زدنی است، هرساله در این رویداد حضور پیدا می‌کنند.

اما امسال، به دلیل نوسانات اقتصادی، تحریم‌های اخیر و همچنین روابط نه‌چندان مطلوب سایر کشورها با ایران و به‌تبع ایجاد اخلال در روابط پولی و بانکی بین تجار ایرانی با آن‌ها، بسیاری از شرکت‌های فرش، از حضور خود در این رویداد انصراف دادند. اما تعدادی از شرکت‌ها، با تمام موانع و مشکلات، بازهم بر تداوم حضور خود در این رویداد اصرار داشته و تمام تلاششان را در این راستا انجام دادند.

اما حرف مشترک تمامی آن‌ها این است که در روند فعالیت‌ها و اقداماتشان، حلقه مفقوده‌ای وجود داشته و آن‌هم «عدم‌حمایت دولت» بوده است.

گفتگویی صمیمانه پیرامون مشکلات حضور شرکت‌های فرش ماشینی در نمایشگاه دموتکس آلمان، با سه تن از مدیرانی که امسال در این رویداد حضور دارند، داشته‌ایم. در گزارش قبل، پای صحبت‌های علی فرهی (مدیرعامل شرکت فرش فرهی) و سعید منزوی زاده (مدیرعامل شرکت قالی سلیمان) نشستیم و در ادامه گزارش، صحبت‌های مرتضی سودایی (مدیرعامل شرکت شاهکار صفویه) و هادی کمالیان (رئیس اتحادیه فرش ماشینی) را می‌خوانیم که در این گفتگو ما را همراهی کرده‌اند.

مرتضی سودایی، مدیرعامل شرکت فرش شاهکار صفویه در خصوص مشکلات حضور در دموتکس، به عصرفرش گفت:

سال قبل نسبتاً خوب بود، خریداران نسبت به فرش ایرانی رویکرد خوبی داشتند و به‌طورکلی شرایط بهتری داشتیم، اما امسال با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه، مشکلات عدیده‌ای برای شرکت‌کننده‌ها به وجود آمد.

یکی از موضوعات این بود که ما نمی‌توانستیم حفظ و نگه‌داشتن قیمت محصول با رقمی ثابت را داشته باشیم، از طرفی برای حضور در دموتکس ۲۰۱۹، هزینه‌های نمایشگاه برای ما زیاد و سرسام‌آور شد.

مشکل دیگری که امسال تولیدکننده‌هایی که در دموتکس حضور دارند با آن مواجه‌اند، این است که هیچ برنامه‌ای برای بحث فروش نمی‌توانند داشته باشند، واقعاً تولیدکنندگان باید فروش را بر مبنای دلار با چه نرخی بگذارند؟

از طرفی با توجه به اینکه بعضی از خریداران، اعتباری خرید می‌کنند و روند سفارش تا بافت چند ماه طول می‌کشد، در این چند ماه نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد و این ریسک کار را بالا می‌برد. از هزینه‌هایمان مطلعیم اما از درآمدها نه!

این فعال صنعت فرش، درباره حمایت دولت از حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی عنوان کرد:

متأسفانه دولت هیچ‌گونه حمایتی از ما نداشته است درحالی‌که فقط هزینه ارسال بار ما به آلمان برای هر ماشین ۷۵ میلیون تومان شد و یا برای غرفه ۵۵ هزار دلار پرداخت کردیم، اما دولت نه به ما یارانه‌ای داد و نه حمایتی کرد.

برای ۴ روز، تولیدکننده باید یک میلیارد هزینه کند و هیچ یارانه‌ای هم به او تعلق نمی‌گیرد؛ این موضوع در شرایطی است که ما نمی‌دانیم این هزینه‌ها منجر به سود خواهد شد یا نه!

دولت می‌گوید من هیچ کمکی به شما نمی‌کنم، اما اگر در نمایشگاه فروش داشته باشیم، باید ارز حاصل از صادرات را برگردانیم!

مشکل حمل بار و قطع همکاری شرکت خدماتی شنکر نیز مسئله دیگری بود که سودایی در مورد آن گفت:

تغییر شرکت خدماتی از شنکر به راتمن، برای ما با هزینه بسیار مضاعف انجام شد. راتمن واسطه‌ای است بین ما و شنکر، بنابراین لازم بود هزینه بیشتری را پرداخت کنیم. از طرفی حواله کردن پول هم برای دموتکس مسئله‌ای جدا بود.

به‌طورکلی، شرکت‌کننده‌هایی که امسال در دموتکس حضور دارند، واقعاً با سختی و مشقت محصولاتشان را ارسال کردند و در کل امسال سخت‌ترین سالی بود که همه ما داشتیم.

مدیرعامل شرکت فرش شاهکار صفویه، تصریح کرد: حضور در دموتکس باید استمرار داشته باشد، در غیر این صورت هزینه‌هایی که چند سال انجام‌شده هدر می‌رود، نمی‌شود یک سال از بازار دور بود و سال بعد برگشت.

سودایی در پایان با تأسف گفت:

ما تولیدکننده‌ها کارمان را خوب بلدیم و در این چند سال آن‌قدر سختی کشیده‌ایم که کارآزموده شده‌ایم. فقط حمایت ویژه دولت را می‌خواستیم. یکی از وظایف دولت این است که به صادرات کمک کند، اما متأسفانه برای دموتکس آلمان، یک ریال دلار نیمایی به ما داده نشد، درصورتی‌که مشخص بود که این یورو به‌حساب شرکتی می‌رود که از او غرفه اجاره کرده‌ایم.

زمانی که تولیدکننده می‌خواهد صادرات انجام دهد، دولت انتظار دارد که او ارز حاصل از صادرات را برگرداند، اما در مقابل، حداقل کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که ما را حمایت کنند و ارز نیمایی در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم همچنان فعالیت کنیم.

در ادامه نیز با هادی کمالیان، رئیس اتحادیه فرش ماشینی، گفتگوی کوتاهی داشتیم. وی اظهار امیدواری کرد که امسال، نمایشگاه دموتکس همان جنب‌وجوش گذشته را داشته باشد.

کمالیان خاطرنشان کرد: به‌هرحال بازار تولید ما باید صادرات داشته باشد و صادرات هم فقط از راه حضور در نمایشگاه بین‌المللی میسر می‌شود، اما امسال با توجه به نوسانات نرخ ارز، نمایشگاه بین‌المللی تهران هم رونق نداشت و تولیدکننده نمی‌توانست قیمت ثابت اعلام کند و فروش داشته باشد و تنها تعداد محدودی مشتری‌های عراقی، افغانستانی و پاکستانی که با اختلاف ارز مواجه شده بودند خرید داشتند.

وی در خصوص حمایت دولت از حضور تولیدکننده‌ها در دموتکس اظهار کرد: ما امیدوارم بودیم که دولت در این زمینه تسهیلاتی را ارائه کند تا اکثر تولیدکنندگان بتوانند در نمایشگاه شرکت کنند. برای حمایت دولت، در مصاحبه‌ها، صحبت‌ها و نشست‌ها این موضوع را مطرح کردیم، اما نتیجه‌ای نداد. ما در حال حاضر مازاد تولید داریم و باید صادرات را جدی بگیریم تا در صنعت فرش ماشینی، ارزآوری داشته باشیم.

* * *

نمایشگاه دموتکس آلمان، جمعه آینده (۲۱ دی‌ماه ۹۷) در حالی آغاز می‌شود که شرکت‌کنندگان ایرانی واقعاً نمی‌دانند با این حجم از موانعی که پشت سر گذاشته‌اند نتیجه مثبتی دریافت خواهند کرد یا خیر.

عدم ثبات اقتصادی در ایران در کنار مشکلاتی چون وضع تحریم‌ها و به‌تبع، مشکلات حمل‌ونقل بار و اخلال در روابط پولی و بانکی ایران با سایر کشورها و از طرفی، صدور بخشنامه‌های پی‌درپی از سوی دستگاه های دولتی برای صادرکنندگان، شرایط را برای فعالان صنعت فرش نامعلوم و پر ابهام کرده است.

امید است در شرایط فعلی، دولت در کنار تولیدکنندگان بوده و یاری گر و همراهشان باشد؛ در غیر این صورت، با تداوم شرایط فعلی و به‌نوعی «مقابل» تولیدکننده بودن، انتظار می رود به‌مرور، امید و انگیزه‌ای برای صادرات نمانده و بدیهی است آسیب و زیان این اتفاق، بیش از تولیدکننده، متوجه کشور بوده و سبب تضعیف چرخه اقتصادی آن خواهد شد.

قسمت اول این گزارش را از اینجا بخوانید.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =