• ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
  • خبرنگار: hashemikhah
  • کد خبر: 2553
فرش دو رویه همه ابریشم دویدوخ

«دویدوخ» یکی از روستاهای شهرستان راز و جرگلان است که شهرتی خاص در این منطقه به لحاظ هنرمندانش دارد که با دست مردان و زنان توانمند این منطقه فرش‌های دو رویه تمام ابریشم بافته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصر فرش) به نقل ایسنا، فرش دو رویه همه ابریشم دویدوخ یکی از نفیس‌ترین فرش‌هایی است که تنها در این روستا بافته می‌شود و شهرتی جهانی دارد اما متاسفانه هر چه زمان می‌گذرد این فرش منحصر به فرد منزوی و منزوی‌تر می‌شود.

«عبدالباسط فروزش» عضو شورای روستای دویدوخ اظهار کرد: مدت زیادی است که اثری از تاجران فرش برای خرید این فرش ها در این روستا نیست.

وی با اشاره به این‌که در ابتدا فرش‌های دو رویه همه ابریشم دویدوخ توسط تاجرهای مشهدی خریداری می‌شد، افزود: پس از گذشت مدتی دلال‌ها جای آن‌ها را گرفتند اما از آنجایی‌که آن‌ها، فرش‌ها را با هر قیمتی که تمایل داشتند خریداری می‌کردند و سودی عایدی بافندگان نمی‌شد، به آن‌ها نفروختیم.

فروزش ادامه داد: اما مدتی است که نه اثری از تاجران مشهدی است و نه اثری از دلال‌های فرش.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به‌رغم نبود مشتری، روستائیان دویدوخ هم‌چنان فرش را می‌بافند؟ اظهار کرد: مردم روستا چاره‌ای جزء بافتن ندارند، چون منبع درآمدی نیست، می‌بافند به امید آن‌که روزی مشتری بیاید و آن‌ها را بخرد.

این عضو شورای روستایی تصریح کرد: هم‌اکنون در منزل بنده ۲۰ تخته فرش دو رویه همه ابریشم بافته شده وجود دارد که هنوز به فروش نرفته است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که بافت فرش ابریشم نیاز به سرمایه دارد و بافندگان سرمایه بافت فرش را چگونه تأمین می‌کنند؟ گفت: هم‌اکنون قیمت یک کیلوگرم ابربشم به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان رسیده است و یک تخته فرش یک متر و نیمی در دو متر نیازمند ۱۰ کیلوگرم ابریشم است.

فروزش افزود: با مردم از سرمایه پس‌انداز شده خود برای خرید ابریشم هزینه می‌کنند و یا این‌که با درآمد کار کشاورزی و دامداری ابریشم می‌خرند.

وی ادامه داد: البته در سال‌های گذشته شماری از بافندگان این روستا به‌علت رکود در بازار این فرش دست از کار کشیده که تعداد آن‌ها به یک سوم مردم روستا می‌رسد و هم‌اکنون یا بیکار هستند و یا به کارهای روزمره خود که کشاورزی و دامداری است پرداخته‌اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =