دستباف

سرای گمرگ و راسته بازار فرش‌فروشان همدان دیگر هیاهوی آمد و شد خریداران را ندارد و در رکودی نسبی به سر می‌برد در حالی که روزگاری این بازار مبدا صادرات فرش دست‌بافت همدان به آمریکا و اروپا بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایزان (عصر فرش ) به نقل از تسنیم ، سرای گمرگ مبدا و مقصد اصلی تامین و سفارش فرش دست‌بافت بازار همدان و صادرات آن بود و بیش از ۶۰ مغازه در این سراها و حجره‌ها به تولید و تامین فرش بومی همدان می پرداختند.

اکنون همان سراها و حجره‌ها باقی است اما کمتر اثری از  فعالیت چشم‌گیر دوران پررونق فرش همدان می‌توان دید. با ورود فرش ماشینی به بازار همدان و فعالیت کم‌تجربه یا بی‌تجربه در این بازار، استخوان‌خورد کردگان این صنعت بومی بازار را رها کردند یا خانه‌نشین شدند یا به شغل دیگری مشغول شدند.

افزایش قیمت مواد اولیه تولید فرش و تامین نشدن هزینه‌های تولید برای قالیباف هم ضربه‌ دیگری بر جسم نحیف این هنر صنعت بومی و اشتغال‌زای  همدان زده است.

مریم حمیدی که برای خرید فرش به بازار همدان  و ابتدای خیابان اکباتان مراجعه کرده است با گلایه افزایش قیمت فرش در بازار اظهار داشت: دختری دم بخت دارم  و باید به عنوان یک تکه از جهزیه فرشی هم برای او بخرم اما توان مالی من در حدی نیست که یک تکه فرش دست‌باف تهیه کنم به ناچار باید فرش ماشینی بخرم. اگر مسئولان هم انتظار دارند مردم فرش دست‌بافت همدان یا سایر نقاط کشور را بخرند باید به تولید کننده و فروشند کمک کنند که فرش با قیمت مناسب به دست مردم برسد مردم راغب به خرید هستند اما وقتی توان مالی نیست و فرش‌های دست‌بافت هم گران است این انتظار معقولی نیست.

یکی از فعالان بازار فرش همدان که به گفته خودش حدود ۲۹ سال درحوزه خرید و فروش و همکاری با تولیدکنندگان فرش فعالیت دارد، اظهار داشت: خارج شدن افراد با تجربه از بازارفرش یکی از دلایل رکود بازار فرش است. افراد بی‌تجربه به این بازار وارد شدند و بازار فرش را به دلیل صدور بی‌رویه فرش نابود کردند فرشی که روزگاری به عنوان یک قطعه هنری صادر می‌شد حالا خارجی‌ها آن را به صورت کیلوئی از تولیدکننده یا صادر کننده می‌خرند.

سید امیر حسینی گفت: نبود حمایت کافی مسئولان از قشر زحمتکش  و تولیدکننده فرش عامل دیگر رکود بازار فرش همدان است وقتی افرادی به عنوان قالیباف در این هنر صنعت بومی همدان فعالیت می‌کنند که اصلا قالیباف واقعی نیستند و افراد فعال واقعی به دلیل بی‌تجربگی از کارشناسان بیمه از حقوق واقعی خود محروم می‌شوند دیگر انگیزه‌ای برای فعالیت تولیدکننده واقعی باقی‌ نمی‌گذارند.

وی افزود: باید مسئولان از تولیدکننده واقعی حمایت کنند تا این هنر صنعت جان بگیرد و دوباره به بازار پررونق خود به عنوان یک هنر اصیل برگردد در غیر این صورت رقبای بازار جهانی مانند افغان‌ها، پاکستانی‌ها و غیره این بازار را تصاحب می‌کنند و دست هنرمند ایرانی و همدانی و صادر کننده  و تولید کننده فرش از این بازار بی‌ثمر خواهد ماند.

فعال دیگر بازار فرش همدان ۴۰ سال شغل پدری را ادامه داده است، اظهار داشت: به دلیل گران شدن مواد اولیه برای بافنده صرفه ندارد و دیگر قالیبافان حاضر نیستند با همه ناراحتی‌ها جسمی که برای آنها ایجاد می‌کند پای دار قالی بنشینند و با دستمزد کم دل به بافت فرش بدهند.

علی فلاحیان افزود: با کم شدن تولید فرش‌های با ارزش صادرات هم کم شده است و دیگر به مانند سابق هر ماه ۱۰ یا ۱۵ تخته فرش را صادرکنندگان صادر نمی‌کنند و شاید هر ۶ ماهی یکبار آن هم تعداد محدودی فرش صادر کنند. اکنون حال بازار فرش همدان کشور اصلا خوب نیست و باید مسئولان فکر تدبیر و درمانی فوری  و قابل اجرا برای آن باشند.

رئیس اداره فرش سازمان صمت همدان هم درباره رکود بازار فرش همدان اظهار داشت: دلیل رکود بازار داخلی ناشی از قیمت مواداولیه است و در بازار خارجی هم نبود صادرات این مشکل را ایجاد کرده است.

محمود خزندی افزود: برای تقویت این‌بازار و افزایش قدرت خرید مردم با بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات رایزنی شده  است تا بانک‌ها تسهیلات با بهره کم در اختیار مردم قرار دهند. افزون بر این در بخش تولید هم به دنبال تامین و پرداخت این تسهیلات هستیم. تا وام‌های خوداشتغالی ۵ میلیون‌تومانی به شاغلان این حرفه اختصاص یابد.

وی گفت: بازار اصلی جامعه هدف تولید و صادرات فرش همدان آمریکا است که فرش همدان را با همین طرح و نقشه طالبند اما در بازار اروپا که ۱۰ درصد صادرات فرش همدان را تشکیل می‌دهد باید برای تغییر نقشه، طرح و بافت متناسب با بازار هدف تولیدکنندگان برنامه‌ریزی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =